Spacery po mieście, pokazy Eurobasket i wystawy. Przed nami Tydzień Miasta w Katowicach
Zwiedzimy Katowice, porozmawiamy o miastach i ich funkcjach, weźmiemy udział w wystawach czy debatach. Przed nami Tydzień Miasta w ramach Katowice - Europejskie Miasto Nauki. W nadchodzącym tygodniu (18-24 marca) czekać będzie wiele atrakcji.
Tydzień Miasta w Katowicach
17 marca zakończy się Tydzień Liczb, a przed nami kolejny tematyczny tydzień w ramach świętowania Europejskiego Miasta Nauki. Tytuł ten na 2024 rok uzyskały Katowice. Od 18 do 24 marca będziemy mogli wziąć udział w różnych wydarzeniach w ramach Tygodnia Miasta.
Już sama nazwa wydarzenia „Europejskie Miasto Nauki” zmusza do bliższego przyjrzenia się tematyce miasta i zadania szeregu istotnych pytań. Przede wszystkim tak fundamentalnych jak: dla kogo jest miasto? Po co jest miasto? Jakie powinno być? W ramach tygodnia odbędzie się panel naukowy zorganizowany przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, kierowany przez dr. hab. Roberta Pykę, prof. UŚ. Uczestnikami wydarzenia będą zarówno badacze z Polski, jak i z zagranicy. Przewidziana jest również debata aktywistów miejskich „Jak oddolnie naprawić miasto”. W jej trakcie Adrian Chorębała – dyrektor Ronda Sztuki zada pytanie swoim gościom, w jaki sposób mieszkańcy mogą wpływać na życie w mieście. O wspólnocie będziemy również dyskutować podczas debaty „Wspólnota. Mieszkańcy. Metropolia”. W jej trakcie chcemy zadać pytanie artystom, naukowcom i politykom lokalnym, czy jako mieszkańcy miast konurbacji górnośląskiej tworzymy wspólnotę metropolitalną. Emocje miasta będziemy pokazywać i obserwować podczas wydarzeń o charakterze artystycznym. zapowiadają organizatorzy
Kuratorem Tygodnia Miasta jest dr Roman Marchaj z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zapisy na wydarzenia i więcej informacji są dostępne TUTAJ.
Tydzień Miasta w Katowicach - harmonogram
Wydarzenia towarzyszące:
- 18-22 marca 2024 (cały tydzień) – Festiwal WUD Silesia 2024 „Miasto Wiedzy”
W dniach 18–23 marca 2024 w Katowicach pod patronatem EMNK odbędzie się 14. edycja interdyscyplinarnego wydarzenia WUD Silesia. Jest ono organizowane nieprzerwanie od 2010 r., ma charakter edukacyjny, a jego celem jest uwrażliwianie społeczności projektantek i projektantów na szerokie potrzeby i wyzwania społeczne i środowiskowe.
Planowany Festiwal skierowany jest głównie do osób z branży badań i projektowania usług i produktów cyfrowych (UX), ale również osób ze świata biznesu, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W gronie blisko 30 osób występujących na festiwalu znajdują się m.in. Lene Rachel Andersen (członkini Klubu Rzymskiego), dr hab. Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski), dr hab. Mirosław Piróg (Uniwersytet Śląski), Anna Cieplak, dr hab. Magda Kochanowska (Design Nurture), dr hab. Mateusz Hohol (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ), Paweł Wyszomirski (Napraw Sobie Miasto).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, przy czym ze względu na ograniczoną ilość miejsc na wybrane wydarzenia niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. O udziale w wydarzeniu nie decyduje jednak kolejność zgłoszeń, ale uzasadnienie kandydatury. W ramach Festiwalu odbędą się również wydarzenia otwarte, nie wymagające wcześniejszej rejestracji.
- 18 marca-7 kwietnia 2024 – „Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka”
Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka jest działaniem łączącym sztukę i naukę. Łaźnia Muzeum Śląskiego zamieni się w terapeutyczny gabinet dźwiękowy, który zostanie unikalną przestrzenią relaksacyjną. Przed każdą sesją dźwiękową zaprezentowane zostaną prelekcje poświęcone tematowi profilaktyki zdrowia psychicznego. Pierwsza trwająca całą noc sesja muzyczna odbędzie się 23 marca – a wydarzenie otworzy koncert z wykorzystaniem mis i gongów. Kolejne sesje odbędą się 24, 30, 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia.
Więcej na ten temat TUTAJ.
Spacery po Katowicach
Spacer po Szlaku katowickiej Moderny (4 edycje):
- 18 marca 2024 (poniedziałek) 11:00–13:00,
- 19 marca 2024 (wtorek) 16:00–18:00,
- 21 marca 2024 (czwartek) 16:00–18:00,
- 22 marca 2024 (piątek) 11:00–13:00.
Limit na każdy spacer wynosi 30 osób. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Kato Science Corner. Maksymalnie 4 wejściówki na osobę. Zbiórka dziesięć minut przed spacerem w Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice.
Zwiedzanie „Spodka” (2 edycje):
- 18 marca 2024 (poniedziałek) 11:00–13:00,
- 19 marca 2024 (wtorek) 19:00–21:00.
Limit na każdy spacer wynosi 40 osób. Bezpłatne wejściówki są dostępne do odbioru w Kato Science Corner. Maksymalnie 4 wejściówki na osobę. Zbiórka 20 minut przed zwiedzaniem w Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice.
Spacer po szlaku katowickich murali (4 edycje):
- 18 marca 2024 (poniedziałek) 16:00–18:00,
- 19 marca 2024 (wtorek) 11:00–13:00,
- 20 marca 2024 (środa) 11:00–13:00,
- 22 marca 2024 (piątek) 17:00–19:00.
Limit na każdy spacer wynosi 30 osób. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kato Science Corner. Maksymalnie 4 wejściówki na osobę. Zbiórka w Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice.
Spacer po szlaku Nowych Katowic (2 edycje):
- 19 marca 2024 (wtorek) 16:00–18:00,
- 23 marca 2024 (sobota) 11:00–13:00.
Limit na każdy spacer wynosi 30 osób. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kato Science Corner. Maksymalnie 4 wejściówki na osobę. Zbiórka 10 minut przed spacerem w Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice.
Spacer po szlaku katowickich neonów (3 edycje):
- 19 marca 2024 (wtorek) 20:00–21:00,
- 21 marca 2024 (czwartek) 20:00–21:00,
- 22 marca 2024 (piątek) 20:00–21:00.
Limit na każdy spacer wynosi 30 osób. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kato Science Corner. Maksymalnie 4 wejściówki na osobę. Zbiórka 10 minut przed zwiedzaniem w Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice.
Poniedziałek 18 marca:
Wystawa pt. „Antropocen” | last call
- 9:30–11:00 – Warsztaty „Miasta gąbki – rzeki” (Rondo Sztuki)
Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do zaaranżowanych konsultacji społecznych. Zaproponowana forma Panelu Obywatelskiego będzie miała formułę deliberatywną polegającą na wypracowaniu kompromisu przez różne grupy interesariuszy. Krajobraz hydrogeniczny będzie naszym głównym bohaterem. Odgrywa on kluczową rolę w funkcjonowaniu całego systemu ekologicznego. Niczym gąbka reguluje poziom wód przy nadmiernych opadach i gromadzi zasoby przydatne przy uciążliwej suszy. Zapewnia różnorodność siedlisk, bogactwo gatunków i ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania struktur i korytarzy ekologicznych. Jednocześnie jednak, mimo swoich walorów jest elementem przekształceń i degradacji, ulegając coraz większej urbanizacji.
Zadanie warsztatowe zakłada hipotetyczny scenariusz dotyczący miejskiej interwencji związanej z lokalną rzeką. Reprezentanci mieszkańców, ekologów, inwestorów oraz władz lokalnych, podejmą próbę obrony swoich interesów. Uczestnicy przekonają się, że kształtowanie przestrzenne wymaga wielu kompromisów, a także odpowiednich narzędzi w postaci wiedzy, aby świadomie i odpowiedzialnie zmieniać środowisko naturalne.
Zajęcia poprowadzi Paulina Winiarska (Rondo Sztuki). Wydarzenie przeznaczone dla uczniów klasy I-IV szkoły średniej. Limit uczestników wynosi 30 osób.
- 12.30–14.00 – Warsztaty „Miasta gąbki – drzewo” (Rondo Sztuki)
Na przestrzeni wieków różne cywilizacje na całym globie próbowały okiełznać i wykorzystać przyrodę. Wiązało się to jednak z ogromnymi szkodami społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi. Dziś wiemy już, że dbałość o środowisko naturalne leży u podstaw zrównoważonego rozwoju. Na warsztatach poznamy rozwiązania oparte na przyrodzie. Mają one na celu ochronę i przywrócenie naturalnych ekosystemów, które skutecznie stawiają czoła współczesnym wyzwaniom, zapewniając dobrostan człowieka i korzyści związane z różnorodnością biologiczną.
Zadanie warsztatowe, zakłada hipotetyczny scenariusz dotyczący zielonej infrastruktury w obszarze kameralnego osiedla mieszkaniowego. Reprezentowane przez uczestników grupy interesariuszy, podejmą działania przekształcające zaniedbany teren zielony w lokalny parking. Poddamy pod dyskusje zaproponowane rozwiązania, poznamy konsekwencje tych decyzji. Rozważymy koncepcje zapewniające korzyści dla całej społeczności lokalnej. Park kieszonkowy a może ogród społeczny, ograniczy nas jedynie wyobraźnia. Pracując na makiecie zaprojektujemy rozwiązania które dostarczą korzyści ekologiczne, ekonomiczne oraz społeczne.
Zajęcia poprowadzi Paulina Winiarska (Rondo Sztuki). Wydarzenie przeznaczone dla uczniów klasy 7-8 szkoły średniej. Limit uczestników wynosi 30 osób.
- 18:00 – Oprowadzanie po wystawie „Antropocen” (Rondo Sztuki, Galeria ASP, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice)
Oprowadzać po wystawie będzie Adrian Chorębała (Rondo Sztuki). Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
- 9:00–10:30 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Sosnowcu, al. Zwycięstwa 20, Sosnowiec)
Cykl spotkań organizowanych w miastach Województwa Śląskiego – Dąbrowa Górnicza, Bielsko-Biała, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze będzie dotyczył podstawowych kwestii związanych z działaniem samorządu terytorialnego i każdorazowo będzie dotyczył innego tematu. Na podstawie ww. wykładów zostanie sporządzona broszura, zawierająca scenariusze do przeprowadzenia lekcji dla nauczycieli.
Prowadzenie: dr Roman Marchaj | Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz dr Agnieszka Pasternak | Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.
- 13:00–14:30 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, Dąbrowa Górnicza)
Prowadzenie: dr Roman Marchaj | Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz dr Marcin Baron | Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- 9:45–11:15, 11:30–13:00, 13:45–15:15, 15:30–17:00 – Warsztaty dla studentów WPiA UŚ „Zakres i funkcjonalność statystycznych baz danych” (Uniwersytet Śląski – Wydział Prawa i Administracji, ul. Bankowa 11B, Katowice, aula)
Podczas warsztatów „Zakres i funkcjonalność statystycznych baz danych” zaprezentowana zostanie sposób właściwej interpretacji danych i wskaźników statystycznych. W trakcie warsztatów zaprezentowany zostanie przekrój informacji znajdujących się w Banku Danych Lokalnych oraz jego podstawowe funkcjonalności. Przedstawione zostaną ścieżki dostępu do danych i sposoby generowania zestawień danych. W trakcie ćwiczeń praktycznych uczestnicy będą rozwijać umiejętności w zakresie wyszukiwania oraz generowania danych statystycznych w różnych układach agregacji terytorialnych. Ponadto zapoznają się z różnymi rodzajami i formami wynikowych informacji statystycznych oraz zakresem informacji znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS.
Zajęcia organizowane przez Śląski Ośrodek Badań Regionalnych, Urząd Statystyczny w Katowicach. Wydarzenie poprowadzą: Jolanta Pasek | specjalistka w Dziale Udostępniania Informacji w Śląskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Katowicach oraz Renata Włodarska | kierownik Działu Udostępniania Informacji w Śląskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Katowicach.
- 11:00–12:30 – Klimatyczne Katowice – transformacja energetyczna (dla uczniów)
- 13:00–15:00 – Klimatyczne Katowice – transformacja energetyczna (dla nauczycieli)
Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice. Inauguracja II edycji debat klimatycznych. - 11:40 – Pierwsza lekcja pokazowa w ramach „Eurobasket 2025” (Szkoła Podstawowa nr 27 im. Prof. W. Szafera, ul. S. Łętowskiego 18, Katowice)
Pierwsza z 60 lekcji pokazowych w katowickich szkołach, promująca ME w Koszykówce Eurobasket 2025.
- 12:00–18:00 – „Szwendanie Kłodnickie” śladem północnej części Górnych Lasów Pszczyńskich z Kokocińca na Radoszowy (zbiórka: przystanek ZTM Kokociniec Płochy)
Szwendanie nad Kłodnicą i w lasach z Kokocińca na Radoszowy. Północne rubieże Księstwa Pszczyńskiego, relikty najstarszej katowickiej huty i budząca się do życia na wiosnę przyroda. Bardzo dużo przyrody… Początek trasy na Kokocińcu, następnie podążając brzegami Kłodnicy na zachód Panewniki. Na zakończenie wspólne ognisko na granicy Katowic i Rudy Śląskiej na Radoszowach.
Prowadzenie: Paweł Graja.
- 17:00–18:30 – Spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim, autorem książki „Mieszkaniae kawalera. Między imperatywem nowoczesności i gustem własnym inwestora” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Spotkanie odbywać się będzie na kanwie najnowszej publikacji Leszka Jodlińskiego „Mieszkaniae kawalera. Między imperatywem nowoczesności i gustem własnym inwestora”, poświęconej poszerzonej interpretacji ikonicznego dzieła Ericha Mendelsohna – Seidenhaus Weichmann (Domu tekstylnego) w Gliwicach.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek. Prowadzący spotkanie: Łukasz Harat, Antyrama. Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 17:00 – Debata „Quo Vadis Katowice” (Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Sala balowa C, Plac Sławika i Antala 1, Katowice)
Debata połączona z otwartym spotkanie firm członkowskich Regionalnej Izby Gospodarczej. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. analizy potencjału Katowic jako lokalizacji dla innowacyjnego przemysłu, z uwzględnieniem dostępnych zasobów, infrastruktury oraz kapitału ludzkiego; budowania ekosystemu innowacji i kluczowych czynników sprzyjających rozwojowi innowacyjnego przemysłu w Katowicach.
Prowadzący: Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, reprezentujący środowiska przedsiębiorców
W dyskusji udział wezmą: dr Marcin Krupa | Prezydent Miasta Katowice, dr hab. Robert Wolny, prof. UE | Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Na wydarzenie obowiązują zapisy.
- 18:00 – Wernisaż wystawy „SZTUKA POLECANIA na czasy rozpędzonej kultury” (Akademia Sztuk Pięknych Katowice, ul. Raciborska 50)
Zapraszamy na wernisaż wystawy „SZTUKA POLECANIA na czasy rozpędzonej kultury”. Prezentowane prace i projekty artystyczne, przygotowywane przez zaproszonych twórców i twórczynie z regionu, zanurzymy w otwartą przestrzeń aktywnego spędzenia czasu, kreatywnej zabawy, inspiracji i odpoczynku. Przestrzeń wystawy “Sztuka Polecania” jest placem zabaw, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą i zabiorą ze sobą wartościowe polecenia… i polecą to miejsce dalej. Tu, angażując się w aktywności przygotowane przez organizatorów, stworzycie własne rekomendacje i poznacie inspiracje i kulisy prezentowanej sztuki.
Wtorek 19 marca:
- 9:00–11:00 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Tychach, al. Niepodległości 49, Tychy, Sala Sesyjna Rady Miasta)
- 9:00–15:00 – 26. edycja Ogólnopolskich Targów „Edukacja” (Spodek, al. W. Korfantego 35, Katowice)
Salon Naukowy EMNK 2024 „Tu studiuję, tu pracuję, tu planuję przyszłość”. Wstęp wolny.
- 12:00–14:00 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 5/7, Zabrze, Sala Sesyjna Rady Miasta)
- 17:30–20:00 – Projekcja filmu „Po co nam architekci?” połączona z debatą (Kino Światowid, ul. 3 Maja 7, Katowice)
Film reżyserii Giorgia Ferrero „Po co nam architekci?” to pretekst, by dostrzec nowe szanse i zagrożenia dla współczesnych architektów. Obecna dekada to czas przełomowy, kiedy trzeba wiele wymyślić na nowo – również architekturę. Pojawienie się wyzwań klimatycznych, sztucznej inteligencji czy widma radykalnej zmiany struktury społecznej to tylko niektóre z „nowości”, z jakimi mierzą się urbanistyka i architektura. W rozmowie przyjrzymy się im z trzech perspektyw: praktycznej, naukowej i społecznej.
Prowadzenie: Ewa Trzcionka (dokumentalistka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie). Goście: dr hab. inż. arch. Dorota Winnicka-Jasłowska, Prof. PŚ | Politechnika Śląska, Maciej Franta | Franta Group.
Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 17:00 – Ars Electronica Animation Festival on Tour „Electronic Theatre” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Electronic Theatre to coroczna kompilacja „the best of” filmów wybranych przez jury do selekcji festiwalowej Ars Electronica, spośród prac zgłoszonych w kategorii „New Animation Art”. Ta różnorodna prezentacja łączy wideo, performance, symulacje gier i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, prowokując do redefiniowania myślenia o tym, jak doświadczamy otaczającego świata cyfrowego, wirtualnego i rzeczywistego.
Filmy będą prezentowane w wersji angielskiej lub w wersji oryginalnej z angielskimi napisami.
- 17:30 – Wręczenie certyfikatów „Samorządowy Lider Edukacji” (Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice)
Dołącz do nas na uroczyste wręczenie certyfikatów ogólnopolskiego konkursu Samorządowy Lider Edukacji. Wydarzenie to jest wyrazem uznania dla osób i instytucji, które w sposób wyjątkowy przyczyniają się do rozwoju edukacji na poziomie samorządowym. To wyjątkowa okazja, aby świętować sukcesy i podziękować liderom za ich ciężką pracę i zaangażowanie.
Środa 20 marca:
- 9:00–11:00 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Plac Ratuszowy 1, Bielsko-Biała, sala sesyjna, sala nr 30)
- 9:00–15:00 – 26. edycja Ogólnopolskich Targów „Edukacja” (Spodek, al. W. Korfantego 35, Katowice)
- 10:00–12:30 – Seminarium „Jak działają metropolie i obszary metropolitalne w Europie Środkowej?” (spinPLACE, ul. Bankowa 5, Katowice, Klub Rawa)
Metropolie to z definicji duże i złożone obszary miejskie. Ich cechą wyróżniającą jest bogactwo usług, działanie wielu instytucji, szeroko rozumiany potencjał innowacyjny, a także podejmowanie współpracy zarówno wewnątrz obszaru metropolitalnego, jak i z innym ośrodkami metropolitalnymi. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną interesujące projekty i dobre praktyki realizowane w kilku metropoliach Europy Środkowej przyczyniające się do podnoszenia jakości życia na ich obszarze.
Opowiedzą o nich między innymi goście z Brna i Ostrawy, ale także z Warszawy i Metropolii GZM, którzy wezmą udział w seminarium. Przykłady projektów i dobrych praktyk zostały zebrane w trakcie realizacji projektu „Wzmacnianie współpracy i metropolitalnego współrządzenia w Europie Środkowej” (MECOG-CE). Udało się zgromadzić łącznie blisko 80 przykładów tego, jak można wspierać współpracę jednostek samorządowych w wielu domenach od kultury i turystyki po wykorzystanie sztucznej inteligencji. Zgodnie z ideą projektu podczas spotkania chcemy zastanowić się także, jakie dobre praktyki oraz w jaki sposób, mogą być przenoszone pomiędzy metropoliami, a więc jak wykorzystywać usieciowienie i współpracę między metropoliami dla podnoszenia jakości życia ich mieszkańców.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 13:45–15:15 – Wykład „Miasto jako ekosystem” (WPiA Uniwersytet Śląski, ul. Bankowa 11B, aula nr 6)
Prowadzący: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ | Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Przyrodniczych oraz prof. dr hab. Bogdan Dolnicki | Uniwersytet Śląski, Wydział Prawa i Administracji.
- 15:50 – Spacer miejski z Dominikiem Tokarskim (zbiórka na tarasach MCK, ul. plac Sławika i Antalla 1, 40-166 Katowice)
Zapraszamy na spacer śladem kulturowych katowickich obiektów. Podczas wędrówki na dłużej zatrzymamy się przy mijanych na co dzień w pośpiechu budynkach. O historii ich powstania i towarzyszących im ciekawostkach opowie Dominik Tokarski – miejski aktywista. Trasa obejmuje: MCK – Spodek – BWA – Ślizgowiec – Separator – Rynek oraz dworzec PKP.
Przewidywany czas trwania to 1 godzina. Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 17:00 – Wykład „Poznawanie siebie – fiksacja na ego czy rozwój?” (ASP Katowice, ul. Raciborska 50)
W czasie wykładu dr hab. Mirosław Piróg opowie o rozmaitych sposobach poznawania samego siebie, co można też nazwać rozmaitymi ścieżkami samorealizacji. Profesor wprowadzi istotne rozróżnienie pomiędzy tym, co zwykle jest rozumiane jako poznanie siebie, czyli zdobywaniem wiedzy o swoich zasobach i właściwościach psychicznych, a poznaniem siebie jako procesem rozwoju wewnętrznego. Prowadzący pokaże rolę filozoficznej refleksji w tym procesie, odwołując się do praktyk filozofii starożytnej i filozofii Wschodu jak również do psychologii głębi.
- 18:00–19:30 – Debata aktywistów „Jak oddolnie naprawić miasto?” (Krzywa9, ul. Krzywa 9, Katowice)
Jak można poprawić jakość życia w mieście? Co składa się na życie w mieście? Jaki wpływ na miasto może mieć jego mieszkanka i mieszkaniec? Jak rozwiązywać problemy miejskie z perspektywy aktywizmu miejskiego? Jaką rolę w mieście odgrywa przyroda? Jak ją chronić? Jak korzystać z budżetu obywatelskiego? Jak działa społeczeństwo miejskie?
Rozmowa o aktywizmie miejskim będzie okazją do zapoznania się z różnymi metodami działania w miastach na podstawie doświadczeń zaproszonych gości. Przed rozmową każda z zaproszonych osób pokaże prezentację na temat swojej działalności na rzecz miasta.
Prowadzenie: Adrian Chorębała. Goście: Cecylia Malik | artystka, aktywistka z Krakowa, Małgorzata Piszczek | botaniczka, architektka krajobrazu, ogrodniczka, edukatorka przyrodnicza. Wrocławianka roku 2020 w kategorii działalność proekologiczna, Aleksander Krajewski | architekt, członek Rady Programowej Fundacji Napraw Sobie Miasto, dr Agnieszka Pasternak | AWF Katowice, przewodnicząca rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej.
Na zajęcia obowiązują zapisy.
Czwartek 21 marca:
- Półfinał Miejskiego Konkursu Muzycznego KatoGwiazdy (Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice)
Miejski konkurs muzyczny, w ramach którego zespoły i soliści z katowickich szkół ponadpodstawowych będą mogli zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności i poddać je ocenie profesjonalnego jury oraz rówieśników. Projekt prócz wsparcia, wyróżnienia i wypromowania utalentowanej muzycznie młodzieży, będzie okazją do integracji uczniów katowickich szkół, twórczej wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji młodych wykonawców, a także doskonałą przestrzenią do rozwijania umiejętności społecznych.
- Pierwszy Dzień Wiosny Eko Marzanna (Plac Obrońców Katowic / Rynek)
Akcja Eko Marzanna skierowana do katowickich przedszkoli zachęca do przygotowania ekologicznych wersji Marzanny, które zostaną zaprezentowane na Jarmarku Wielkanocnym. Wszystkie przedszkola biorące udział w akcji otrzymają przewidziane nagrody. To wspaniała okazja do promowania ekologicznych wartości i kreatywności wśród najmłodszych.
- 13:00–15:00 – Debata „Wspólnota. Mieszkańcy. Metropolia.” (spinPLACE, ul. Bankowa 5, Katowice, sale konferencyjne)
Bez wątpienia wszyscy mieszkańcy miast konurbacji górnośląskiej tworzą lokalną wspólnotę samorządową. Regionalną wspólnotę samorządową tworzą również wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego. Jednak uwzględniając charakterystykę aglomeracji górnośląskiej, a w szczególności wielość powiązań funkcjonalnych występujących pomiędzy poszczególnymi gminami, powstaje pytanie, czy mieszkańcy tego wyjątkowego obszaru w sposób faktyczny tworzą wspólnotę opierającą się na wspólnej tożsamości, zarówno w aspekcie terytorialnym, jak i kulturowym?
Na pytanie to będziemy chcieli odpowiedzieć podczas debaty podzielonej na dwa segmenty – wprowadzający i polemiczny. Pierwsza część składać się będzie z 8-10 minutowych wystąpień zaproszonych prelegentów, które w naszym zamyśle stanowić będą wprowadzenie do drugiej części, czyli debaty z udziałem prelegentów, zaproszonych gości, a także uczestniczących w wydarzeniu mieszkańców.
Prowadzący: Przemysław Jedlecki | dziennikarz, dr Roman Marchaj | Uniwersytet Śląski, WPiA
Goście: dr hab. Grzegorz Hańderek, Prof. ASP | Rektor ASP w Katowicach; dr hab. Tomasz Pietrzykowski | Prorektor UŚ w Katowicach; Anna Cieplak | pisarka, animatorka kultury, aktywistka miejska; Przemo Łukasik | Medusa Group; Aneta Moczkowska | samorządowiec, konsultantka ds. zarządzania zmianą; dr hab. Robert Pyka, Prof. UŚ | socjolog, UŚ.
W debacie udział wezmą: Marek Wójcik | Wojewoda Śląski, Anna Jedynak-Rykała | Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Kazimierz Karolczak | Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dr Marcin Krupa | Prezydent Miasta Katowice
Na debatę obowiązują zapisy.
- 17:00 – Dyskusja „Outsourcing samokontroli? Jak świat cyfrowy wpływa na naszą samoregulację” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Spotkanie w ramach którego Katarzyna Drożdżal opowie naukowych zainteresowaniach i wspólnie z uczestnikami podejmie się mapowania doświadczeń związanych z „ucyfrowieniem” naszej samoregulacji.
Dojrzała samoregulacja człowieka bazuje na głębokiej świadomości własnych potrzeb, preferencji, zasobów i ograniczeń. I tylko te wewnętrzne procesy są w stanie zagwarantować nam równowagę oraz spełnienie w różnych życiowych rolach. Dziś jednak poszerza się spektrum możliwości pracy nad sobą. Self-tracking wspiera nas w nieustannej samooptymalizacji. Technologie asystujące usprawniają realizację codziennych wyzwań. Możemy wybierać wśród wielu wspaniałych narzędzi obiecujących poprawę naszej efektywności. Co w tym kontekście może oznaczać outsourcing samokontroli?
Prowadząca: Katarzyna Drożdżal | Selkie, WUD Silesia.
- 17:00–19:30 – Warsztaty „Kolektywny atlas dzielnicy” (PAL Wełnowiec-Józefowiec i Dąb, ul. Kotlarza 10B, Katowice)
Jednym z narzędzi poznawania miasta jest mapa. To mapy, atlasy i przewodniki czynią z przestrzeni miejsca, nadając im specyficzne cechy, opisując historie, wskazując wagę poszczególnych punktów na planach miast. Mapy mają wiele swoich odmian, niektóre z nich uniwersalne, służą poruszaniu się w przestrzeni. Te zaś, które opisują indywidualne historie – mapy mentalne, stanową obraz subiektywny. Pozwalają zobaczyć, to czego nie da się dostrzec, pokazują perspektywę opartą o znaczenia nadane przez jej autorów. Osobiste mapy czytane wraz z ich autorami uczulają na cudze aksjologie czy cudze sposoby interpretacji. Mapy te złożone w atlas tworzą wielogłosowy ale i uspójniony – poprzez wspólnotę doświadczeń – obraz miejsca.
Prowadząca: Magdalena Foltyniak | animatorka kultury i etnolożka. Na co dzień związana z ASP Katowice i Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
- 18:00 – Ars Electronica Animation Festival on Tour „Electronic Theatre” (ASP Katowice, ul. Raciborska 50)
Piątek 22 marca:
- 9:00 – VIII Wiosenne Forum Samorządów Uczniowskich (Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice)
Tematem przewodnim będzie szeroko pojęta samorządność młodych. Forum stworzy platformę do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat działalności samorządów uczniowskich, ich wpływu na życie szkolne oraz metod angażowania młodzieży w procesy decyzyjne. To doskonała okazja dla przedstawicieli samorządów uczniowskich z różnych szkół do nawiązania współpracy, zdobycia nowych pomysłów i inspiracji do dalszego rozwoju.
- 9:00–10:30 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice)
- 18.00 – Wernisaż wystawy „Widoki z bliska” (Galeria BWA, al. Wojciecha Korfantego 6, Katowice)
Wystawa jest kolejnym wkładem Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w wypracowywanie kierunku wspierania Katowic i Metropolii GZM jako miejsc działalności kreatywnej.
Widoki z bliska to wystawa-warsztat, na której chcemy pokazać projekty artystyczne będące blisko konkretnych lokalnych społeczności i ekosystemów. Sztukę, która wyłania się z konkretnych miejsc, łączy się z nimi, a być może nawet je zmienia. Do współpracy zapraszamy artystki i artystów pracujących nad splataniem swojej działalności z ludźmi spoza świata sztuki, ich marzeniami, potrzebami, obawami, zadając jednocześnie fundamentalne pytanie: w jaki sposób takie postępowanie może mieć wpływ na trwałość relacji środowiskowych i zależny od nich dobrobyt.
Zespół kuratorski: Joanna Wowrzeczka, Adam Pisarek, Grzegorz Hańderek, Michalina W. Klasik. Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
- 17:00 – Wykład „Zawód infobroker. Teoria i praktyka usługowej działalności informacyjnej.” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Celem spotkania jest przedstawienie najważniejszych założeń profesji infobrokera. Dokonana zostanie charakterystyka infobrokerów/profesjonalistów informacji z uwzględnieniem zakresu i specyfiki świadczonych usług, niezbędnych kompetencji oraz narzędzi pracy, a także kodeksu etyki zawodowej. W prelekcji zostaną uwzględnione wątki genezy, sytuacji obecnej oraz kierunków rozwoju zawodu brokera informacji. Zostaną także zaprezentowane przykładowe produkty informacyjne, efekty realnych usług infobrokerskich.
Prowadząca: dr Aneta Januszko-Szakiel | Uniwersytet Jagielloński.
- 18:00–19:30 – Promocja książki „Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli” i spotkanie z autorem Marcinem Pietraszewskim (Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, hol główny przed aulą Parnassos)
Każdy zaczyna na trybunach. W sektorze fanatyków z dumą wykrzykują klubowe pieśni, a za barwy klubowe poszliby w ogień. Przydatność w walce to pierwszy krok do członkostwa w Psycho Fans. „Żołnierze” z podziwem patrzą na liderów, którzy nigdzie nie pracują, ale jeżdżą najlepszymi samochodami, bawią się w najdroższych klubach i mają najpiękniejsze dziewczyny.
W 2023 roku w największym jak dotąd procesie członków gangu kiboli Ruchu Chorzów skazano 46 z 47 oskarżonych. To dzięki temu, że na współpracę z prokuraturą poszło kilku psychofansów. Opowiedzieli o włamaniach, handlu narkotykami, wywiadzie śledzącym przywódców wrogich bojówek, śmiertelnych pobiciach i gangsterskich porachunkach. W „Wojnach niebieskich…” świat kiboli opisuje Marcin Pietraszewski, reporter „Gazety Wyborczej” od lat śledzący działalność gangu i kolejne próby jego rozbicia.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ | Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Społecznych. Organizatorem jest Biblioteka Śląska.
Sobota 23 marca:
- 11:00–12:15 – Warsztaty i debata na temat „Jak zielone dachy wpływają na nasze miasto?” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Spotkanie poświęcone zielonym dachom i ich roli w miejskim ekosystemie.
Prowadzący: Magdalena Biela | Zastępca Dyrektora, Zakład Zieleni Miejskiej, Katowice. Goście: dr Michał Ludynia | Wydział Nauk Przyrodniczych, UŚ, dr Ewa Radecka | Wydział Prawa i Administracji, UŚ.
Na warsztaty obowiązują zapisy.
- 12:30 – Prezentacja dla mieszkańców - Ekspozycja pokazująca czym są zielone dachy (ul. Dworcowa, Katowice)
Ekspozycja otwarta dla wszystkich mieszkańców, prezentująca wiedzę na temat zielonych dachów i ich wpływu na miejski ekosystem.
- 13:00–15:00 – Warsztaty dla dzieci „2 miliony nasion” (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Zapraszamy na warsztat z pogranicza sztuki i miejskiej partyzantki ogrodniczej. Razem z uczestniczkami i uczestnikami przygotujemy nasienne bomby, którymi to pod koniec zajęć będziemy wzbogacać ekosystem miasta. W trakcie warsztatów opowiemy o artystkach i artystach pracujących z roślinami. Nasze bomby będą inspirowane obrazami znanymi Wam z pewnością z historii sztuki. Przy tej okazji nauczymy się też rozpoznawać rośliny na podstawie ich nasion.
Razem z nadchodzącą wiosną obudź kiełkujący kolor miasta. Prowadzenie: dr Paweł Szeibel | Akademia Sztuk Pięknych Katowice, Dagmara Szmal | projektantka.
Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 16:00 – Spektakl dla dzieci „KOT W BUTACH” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek (Kato Science Corner / Metro Lab, ul. Rynek 1, Katowice)
Spektakl o magicznym kocie, który przemawia ludzkim głosem i chodzi w pięknych, skórzanych butach. Przygody kota, który swoim sprytem odmienia życie młodego młynarczyka, sprawiając, że z biednego chłopca staje się bogatym markizem, a jego życie zmienia się nie do poznania.
Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 10:00–14:00 – Naukowy Tramwaj (Trasa: Plac Miarki – Pętla Słoneczna)
Dołącz do naszej niezwykłej podróży naukowym tramwajem! Trasa rozpoczyna się na Placu Miarki, a kończy na Pętli Słonecznej. To nie tylko podróż, ale też fascynująca przygoda pełna naukowych odkryć, które sprawią, że spojrzysz na świat w zupełnie nowy sposób.
W nocy z soboty na niedzielę: Całonocna sesja muzyczna w Muzeum Śląskim Solar Festiwal. Sztuka dla dobrostanu człowieka (Budynek Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1)
Koncerty poprzedzi krótka prelekcja nt. profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wpływu sztuki na psyche.
Organizatorzy: Fundacja Soundscape, Muzeum Śląskie, Tauron Lab Partnerzy: Tauron, Volvo Euro Kas, ASP w Katowicach, Europejskie Miasto Nauki Katowice, Miasto Katowice.
- 22:00 – Gong House Orchestra (Sławomir Sówka, Marion Schiffer i Adrian Mandrak)
- 00:00 – biøs
- 1:30 – Aheloy!
- 3:00 – Spool (Florian TM Zesig & Angel Paradise)
- 4:30 – Emiter
- 6:00 – Jan Dybała
- 7:00 – Felicia Atkinson
Niedziela 24 marca:
11:00–13:00 – Seans filmowy dla dzieci połączony z warsztatami „Jakub, Mimmi i gadające psy” (Kino Światowid, ul. 3 Maja 7, Katowice)
Seans filmu w reżyserii Edmundsa Jansonsa (prod. Łotwa, Polska, 2019). Mieszkający w centrum Rygi Jakub spędza lato u krewnych w Maskačce. Choć na początku chłopakowi się to nie podoba, później okazuje się, że Maskačka jest bardzo niezwykła – są tam gadające psy. Mimmi, kuzynka Jakuba ujawnia, że biznesmen Reszka chce wyburzyć przedmieścia i wyciąć drzewa, by na ich miejsce postawić wieżowce. Dzieci próbują połączyć siły z gadającymi psami, aby uratować Maskačkę.
Po seansie planowane są warsztaty dla dzieci (20 osób). Podczas warsztatu każde dziecko przygotuje własną mini scenografię z papieru. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
- 15:00–17:00 – Debata i warsztaty „Pobudź Dialog – Ogrody mocno społeczne” (Szkoła podstawowa nr 29, ul. Budowlana 26, Zabrze)
Spotkanie poświęcone roli ogrodów społecznych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej i ich wpływie na lokalne społeczności.
Prowadzący: dr Roman Marchaj, Uniwersytet Śląski Katowice.
Goście: Magdalena Gościniak | Radna Dzielnicy Rokitnica, Zabrze – „Ogród jako strategia miejskiego oporu – od miasta-ogrodu do ogrodu społecznościowego”. Marlena Małek-Błaszczyk | Kartel Kulturalny. Monika Laksa | Prezeska Fundacji Ogrody Przyszłości – Ogród społeczny jako miejsce bio aktywne, przyciągające naturę, pachnące, żywe i smaczne. Dagmara Szmal | projektantka – Łąka – sposób na integrację społeczności i przestrzeni akademickiej. dr Paweł Szeibel | Akademia Sztuk Pięknych Katowice – Artyści i rośliny w mieście. Przemysław Błaszczyk. KatoOgrodnicy.
Koncerty towarzyszące wystawie Solar Festiwal. Sztuka dla dobrostanu człowieka (Budynek Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1)
Koncerty poprzedzi krótka prelekcja nt. profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wpływu sztuki na psyche.
- 18:00 – Zaumne
- 20:00 – Olga Anna Markowska