Spore utrudnienia tramwajowe w Katowicach od 22 lipca. Prace rozpoczynają się na Rynku i na Zawodziu [Zdjęcia]
Od 22 lipca pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w kursowaniu tramwajów w Katowicach. Od teraz, przez niemal 3 tygodnie, nie dojedziemy tramwajem do Zawodzia i Brynowa. Głównym powodem są prace rewitalizacyjne na katowickim Rynku, choć zmodernizowane mają zostać także fragmenty sieci na Zawodziu, gdzie mieszkańcy donosili o uciążliwym hałasie dochodzącym z torowisk. O jakie dokładnie odcinki chodzi? Zapytaliśmy w Tramwajach Śląskich.
Utrudnienia tramwajowe w Katowicach
Od 22 lipca pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu tramwajowym w Katowicach. Wszystko to z powodu rewitalizacji torowiska na katowickim Rynku. To I etap prac prowadzonych w tym miejscu, który ma zakończyć się planowo 14 sierpnia 2024.
Wprowadzone w tym okresie zmiany objęły wiele linii tramwajowych, których trasy zmieniono lub całkowicie zawieszono. W zastępstwie uruchomiono dwie autobusowe linie zastępcze.
Co więcej, wyłączone z użytku zostały dwa ważne odcinki tramwajowe: Katowice Rynek - Brynów CP oraz Katowice Rynek - Zawodzie CP. Więcej o samych zmianach można przeczytać TUTAJ.
Rewitalizacja torowiska na Rynku
Główną przesłanką do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych był pogarszający się stan torowiska oraz rozjazdów na katowickim Rynku. Największym problemem na tym odcinku w ostatnich latach okazały się być rozjazdy i zwrotnice. Choć w teorii powinny działać automatycznie, ustalając przebieg dla nadjeżdżającego tramwaju, w praktyce nie zawsze działały poprawnie.
Wielokrotnie motorniczy musieli zatrzymywać tramwaj i opuszczać kabinę, by ręcznie ustawić kierunek przejazdu, przestawiając zwrotnicę. Po zakończeniu robót w tym miejscu, działanie zwrotnic i komfort podróży ma się poprawić.
Modernizacje innych katowickich torowisk
Zawieszenie kursowania tramwajów w obrębie katowickiego Rynku stworzyło dobrą okazję do modernizacji także innych odcinków sieci. W tym samym czasie, co na Rynku, prace remontowe mają rozpocząć się m.in. na Zawodziu. W ostatnim czasie pojawiło się wiele głosów mieszkańców, którzy zgłaszali uciążliwości związane z przejazdem kursujących co kilka minut tramwajów.
Hałas generowany przez wagony miał być szczególnie uciążliwy w okolicach Uniwersytetu Ekonomicznego i ul. Bogucickiej. Zapytaliśmy o tę kwestię w Tramwajach Śląskich.
Omawiane torowisko tramwajowe przeszło kompleksową modernizację w latach 2009-2010 i na dzień dzisiejszy jest jednym z najbardziej obciążonych odcinków komunikacyjnych o natężeniu powyżej 600 tramwajów/dobę. Upływ czasu oraz obciążenie mechaniczne spowodowały, że nawierzchnia stalowa ulega znacząco szybszemu zużyciu niż ma to miejsce w innych częściach infrastruktury zabudowanej na terenie Gómośląsko Zagłębiowskiej Metropoli. informuje nas w imieniu spółki Tramwaje Śląskie S.A., dyrektor techniczno-eksploatacyjny, Jacek Kaminiorz
Będzie lepiej i ciszej?
Rewitalizacja omawianych odcinków ma zwiększyć komfort podróży. Na katowickim Rynku zwrotnice mają ponownie działać automatycznie. Z kolei na Zawodziu, aby ograniczyć hałas generowany przez tramwaje, spółka - oprócz wymiany niektórych szyn - zdecydowała się rozpisać przetarg na zakup tzw. smarownic, czyli urządzeń do automatycznego smarowania szyn. Ich montaż ma skutecznie zniwelować emisję hałasu i wydłużyć eksploatację torowiska.
W trakcie niniejszej przerwy, zostaną wymienione szyny na odcinku od ul. Bogucickiej do ul. S. Żółkiewskiego, co stanowi I etap prac związanych z zabudową smarownic oraz zostanie przeprowadzona reprofilacja powierzchni tocznej szyny szlifierką torową na odcinku od Katowickiego Rynku do ul. Bogucickiej. Prace na pozostałym odcinku torowiska tj. od ul. Bogucickiej do ul. Łącznej będą skolerowane z montażem smarownic w ramach, których wykonamy szlifowanie szyn oraz regulację torowiska w planie i profilu podbijarką torową.
Przedmiotowe prace będą prowadzone najczęściej w dni wolne od pracy i niestety mogą być prowadzone w późnych godzinach wieczomych, a za utrudnienia z nimi związane już w dniu dzisiejszym pragniemy przeprosić.
informuje dyrektor techniczno-eksploatacyjny Tramwajów Śląskich S.A.,
Jacek Kaminiorz