Sporo dziur i dużo pracy. MZUiM w Katowicach całym potencjałem na drogach
Po zimie na drogach w Katowicach jest sporo dziur, a to powoduje, że podobnie jest z pracą, którą trzeba wykonać. MZUiM w Katowicach deklaruje, że na pokład rzucił wszystkie siły. Brygady pracują od poniedziałku do niedzieli, a w marcu, kiedy pogoda zacznie się poprawiać, wykorzystany zostanie cały potencjał.
Dziurawe drogi po zimie. MZUiM w Katowicach ma sporo pracy
Od wielu dni codziennie od 25 do nawet 30 pracowników z 6 brygad Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów prowadzi naprawy uszkodzonych nawierzchni dróg. Uzupełniane są dziury i wyrwy przede wszystkim na głównych trasach, gdzie panuje największe natężenie ruchu, ale nie tylko. Pracownicy prowadzą też działania na mniej uczęszczanych drogach w poszczególnych dzielnicach.
Zima jest zawsze dla budownictwa okresem niesprzyjającym, szczególnie dla drogownictwa. Musimy drogi utrzymywać, żeby nie były białe i były przejezdne, szczególnie tam, gdzie jest komunikacja publiczna. Wymaga to sypania środkami chemicznymi, które pozwolą uszorstkowić jezdnię. Woda dostaje się w każdą szczelinę i następnie w momencie "przejścia przez zero", minusowych temperatur, dochodzi do wzmożonej degradacji dróg. Od listopada do lutego w kraju jest mało słonecznych dni. Większość to słota, dni deszczowe i wilgotne, które nie sprzyjają ani naprawom, ani żeby drogi się utrzymały i były w całkiem dobrym stanie.
mówi nam dyrektor MZUiM w Katowicach, Piotr Handwerker
Czasem mieszkańcy myślą, że naprawy dziur na drogach są robione w pośpiechu. Pamiętajmy jednak, że są materiały, których można używać na zasadzie wysypania z worka, zajechania kołem i to jest na tyle skuteczne, że ponad kilkanaście dni wytrzymają. To nie jest oczywiście najlepsza estetyka, ale powoduje, że nikt nie uszkodzi samochodu i nie ma zagrożenia na drodze. Potem, kiedy pogoda się poprawia, możemy tę dziurę naprawić już metodą tradycyjną, powolniejszą i taką, która starczy na lata.
dodaje dyrektor MZUiM Katowice
Do tej pory prace prowadzone były na ponad 200 ulicach, m.in.: Armii Krajowej, Rolnej, Uniwersyteckiej, Markiefki, Wiosny Ludów, Robotniczej, Milowickiej czy Niezapominajek. Ponadto codziennie jedna brygada patroluje główne trasy w Katowicach, jak DK86, DTŚ, Chorzowska, Bagienna, Kościuszki, al. Roździeńskiego, Bocheńskiego, Bracka, Mikołowska, by na bieżąco kontrolować stan dróg.
Zabezpieczenie dla kierowców - zabezpieczeniem dla gmin
Naprawy nawierzchni dróg - nawet tymczasowe łatanie dziur, które ma zabezpieczyć je tylko na krótki czas – nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także jest ważne pod kątem zabezpieczenia interesów kierowców, jak i samorządu. Dowodzi temu przykład pewnej gminy wiejskiej, w której nieodpowiednio utrzymana droga była powodem uszkodzenia luksusowego samochodu.
Gdy dojdzie do takiej sytuacji, a szkoda powstaje z winy zarządcy drogi - a nie na przykład nadmiernej prędkości czy niedostosowania się do organizacji ruchu – kierowca może ubiegać się o pokrycie kosztów przez zarządcę. Tak było też w tym przypadku. Kierowca wystąpił o odszkodowanie, które wyniosło łącznie 450 tys. zł i wyczerpało polisę samorządu.
Jak tylko się ociepli, na samym początku marca, wyjedziemy na drogi całym potencjałem, który zapewniło nam miasto. Są to frezarki, rozściełacz do asfaltu i będziemy większe powierzchnie naprawiać, które zapewnią na długie lata trwałość i żywotność tej nawierzchni.
przekonuje Piotr Handwerker
Dyrektor Handwerker dodaje, że bardzo ważne są też zgłoszenia od samych mieszkańców, którzy widząc dziurę, mogą zadzwonić na numer katowickich służb.
W Katowicach utrzymujemy około 550 km dróg, więc to jest jak z Katowic nad morze. Nie jesteśmy w stanie każdego dnia przejechać każdą uliczkę. Dlatego tak ważne są sygnały od mieszkańców, za które już teraz z tego miejsca dziękuję. Mieszkańcy mogą dzwonić do nas, straży miejskiej czy na policję. Potem to wszystko trafia do naszych służb i komórek, a my możemy działać.
dodaje dyrektor
Nie tylko naprawy, ale także duże remonty
Katowickie służby nie ograniczają się jedynie do usuwania uszkodzeń po zimie. Przeprowadzają także inne ważne inwestycje, z których korzystamy zarówno jako kierowcy, rowerzyści, jak i piesi. Obecnie prowadzone są działania dotyczące 5 mostów i kładek dla pieszych.
To modernizacja wiaduktu drogowego wzdłuż ul. Ligockiej nad torami PKP, przebudowa mostu i kładek dla pieszych wzdłuż ul. Bohaterów Monte Cassino nad ul. Bagienną, rozbiórka i budowa nowego mostu wzdłuż ul. Żelaznej nad Rawą, remont wiaduktu wzdłuż ul. Jana Pawła II, rozbiórka i budowa nowego przęsła kładki w ciągu ul. Szopienickiej nad zlikwidowanym torem linii kolejowej. Łączna wartość tych inwestycji to około 29 mln zł. Obecnie prace zbliżają się do końca, który planowany jest na tegoroczne lato.