Spotkanie PKP PLK z mieszkańcami Katowic. Pytano o hałas w nocy, utrudnienia w ruchu i zakres prac [Zdjęcia]
Kilkudziesięciu mieszkańców Katowic wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez PKP PLK w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 20 (Kokociniec). Tematem dyskusji była trwająca w naszym mieście wielka modernizacja linii kolejowej, w wyniku której pojawiły się duże utrudnienia w ruchu drogowym i zmiany rozkładów pociągów. Padło wiele ważnych pytań, a spółka PKP PLK zapowiada kolejne tego typu spotkania.
Spotkanie PKP PLK z mieszkańcami Katowic
Mieszkańcy Katowic i wszyscy, których dotyka trwająca wielka modernizacja linii kolejowej przebiegającej przez nasze miasto, mogli wysłuchać informacji na temat inwestycji i zadać pytania przedstawicielom PKP PLK, wykonawcom modernizacji oraz przedstawicielom Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice. Specjalne spotkanie informacyjne zorganizowano w środę, 16 października, o godz. 18.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 20 na Kokocińcu.
Na początek dyrektor projektu PKP PLK, Marek Kuśka, przedstawił mieszkańcom zakres prac, ich ramowy terminarz, wiążące się z nimi utrudnienia dla mieszkańców oraz poinformował, jak zmieni się dostępność kolei w aglomeracji po przeprowadzeniu inwestycji. Mieszkańcy mogli zobaczyć wizualizacje nowych przystanków kolejowych w Katowicach i dowiedzieć się, w jaki sposób przedsięwzięcie wpłynie na możliwości przewoźników.
Następnie wyznaczono czas na zadawanie pytań przez mieszkańców. Odpowiadali na nie:
- dyrektor projektu PKP PLK, Marek Kuśka,
- dyrektor regionu PKP PLK, Janusz Pasierb,
- przedstawiciele wykonawców, Tomasz Waldowski z Torpol S.A., Agnieszka Ciszek z Intop S.A.,
- naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice, Bogusław Lowak.
Do zadawania pytań zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców. Nie zabrakło też pytań ze strony przedstawicieli rad dzielnic oraz radnych Rady Miasta Katowice.
Hałas w nocy na remontowanych wiaduktach w Katowicach
Wśród poruszonych kwestii znalazły się m.in. nocne uciążliwości dla mieszkańców, których domy i mieszkania znajdują się nieopodal remontowanych wiaduktów. Jak wyjaśniali przedstawiciele PKP PLK oraz wykonawców, wiążą się one z koniecznością zabicia ścianek szczelnych. To element modernizacji niemal każdego obiektu konstrukcyjnego.
Ta operacja może być wykonywana w niektórych przypadkach wyłącznie nocą, kiedy odłączana jest sieć trakcyjna, bo na linii kolejowej nie kursują pociągi. Jak podkreślano, tego typu prace powinny zająć kilka tygodni. W najbliższych dniach ten etap powinien się skończyć np. na remontowanym wiadukcie nad ul. Graniczną. W przypadku wiaduktu przy ul. Kłodnickiej, prace można prowadzić w ciągu dnia, więc nocne uciążliwości dla mieszkańców ograniczono.
Czy na zamkniętych wiaduktach w Katowicach cokolwiek się dzieje?
Innym tematem, poruszanym przez wielu mieszkańców Katowic był postęp prac na zamkniętych wiaduktach w mieście. Zdaniem mieszkańców prace wykonywane są zbyt wolno lub wcale. Do tych zarzutów odnieśli się przedstawiciele wykonawców, tłumacząc, że część prac nie przynosi spektakularnych i widocznych gołym okiem efektów, jednak muszą być one prowadzone przy zamkniętym ruchu drogowym z powodów bezpieczeństwa.
Jak wyjaśniali wykonawcy modernizacji, natrafiają oni także na nie ujęte w dokumentacji projektowej elementy, takie jak np. przewody i kable, które są pod napięciem. Każda taka sytuacja wymaga sprawdzenia, do kogo należy taka instalacja oraz do czego służy. Podkreślano także, że część prac jest prowadzona na infrastrukturze torowej, nad drogami, co - wbrew pozorom – stanowiłoby niebezpieczeństwo dla przejeżdżających pod wiaduktem samochodów. Zapewniono więc mieszkańców, że na wszystkich wyłączonych z ruchu drogowego wiaduktach prace trwają i są wykonywane zgodnie z planami.
Dlaczego pociągi nie jadą linią 142?
Mieszkańcy pytali także o możliwość uruchomienia połączeń kolejowych na zmodernizowanej linii kolejowej nr 142. Ich zdaniem obsługiwanie przez kolej nowych przystanków w południowych dzielnicach Katowic (Murcki, Ochojec, Kostuchna i Podlesie) dałoby mieszkańcom tych okolic alternatywę dla indywidualnego transportu i zmniejszyłoby korki. Spółka PKP PLK poinformowała, że faktycznie, wspomniana linia kolejowa spełnia wszystkie warunki do przewożenia pasażerów, jednak to nie PKP PLK decyduje o trasach pociągów.
Przedstawiciele spółki tłumaczyli, że PKP PLK to podmiot odpowiedzialny za budowę i udostępnianie infrastruktury kolejowej, a za połączenia, które po niej kursują, są odpowiedzialni organizatorzy transportu (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) oraz przewoźnicy (m.in. PKP Intercity czy Koleje Śląskie). Jak zapewniano na spotkaniu, ciągle toczą się rozmowy z przewoźnikami, by uruchomić połączenia na tym odcinku.
Cykle świateł na skrzyżowaniach
Oprócz pytań bezpośrednio dotyczących inwestycji kolejowej nie zabrakło też pytań o rozwiązania drogowych utrudnień, które generuje modernizacja. Mieszkańcy zauważyli, że cykle części sygnalizacji świetlnych w mieście nie są adekwatne do obecnie panujących warunków. Zdaniem uczestników spotkania, tam gdzie ruch samochodów zmniejszył się po zamknięciu wiaduktów, cykle świateł są zbyt długie, a tam gdzie natężenie ruchu wzrosło, światła nadal zmieniają się z dużą częstotliwością.
W odpowiedzi naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice zadeklarował, że już następnego dnia zgłosi te uwagi do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów odpowiedzialnego za zarządzanie ITS (Inteligentnym Systemem Transportowym). To właśnie ten system powinien w sposób dynamiczny reagować na zmiany w natężeniu ruchu. Mieszkańców zapewniono, że ich uwagi zostaną przeanalizowane.
PKP PLK zapowiada kolejne spotkania
Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Część szczegółowych pytań, na które nie sposób było odpowiedzieć podczas jego trwania, mieszkańcy mają przesłać do odpowiednich instytucji drogą mailową, by uzyskać odpowiedzi. PKP PLK zapowiada kolejne spotkania z mieszkańcami. Zobowiązano się do tego, żeby wcześniej informować o terminach tego typu dyskusji. Równocześnie PKP PLK zapowiedziało, że na następne spotkanie zaprosi także przedstawicieli przewoźników.
Przypomnijmy, modernizacja katowickiego węzła kolejowego jest częścią wielkiej inwestycji realizowanej na odcinkach linii kolejowej E 65: Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice. Zadanie potrwa cztery lata. Ma wartość ok. 7 mld zł i jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Zgodnie z założeniami inwestora (PKP PLK CRI) inwestycja na poszczególnych wiaduktach w Katowicach ma potrwać:
- Bagienna - 13 miesięcy (aktualnie realizowane prace od 9 września 2024),
- Graniczna - 12 miesięcy (prace rozpoczęły się 25 września),
- Kłodnicka - 24 miesiące (prace ruszyły 30 września),
- Mikołowska - 26 miesięcy (prace rozpoczęły 7 października),
- Załęska i ul. Przodowników - 26 miesięcy (prace mają rozpocząć się w listopadzie).
O terminach kolejnych spotkań z mieszkańcami będziemy oczywiście informowali w portalu WKATOWICACH.eu.