Starganiec oddany dla mieszkańców! Przeszedł metamorfozę i robi wrażenie [Galeria zdjęć+wideo]
Starganiec po rewitalizacji oficjalnie oddany do użytku. Z finałowego efektu inwestycji z pewnością ucieszą się mieszkańcy Katowic i Mikołowa, dla których okolice stawu na granicy dwóch miast staną się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.
Aktualizacja, 18 sierpnia
Zgodnie z prośbą mieszkańców Katowic, miasto zdecydowało się na uruchomienie bezpłatnej linii autobusowej na Starganiec. W tej sprawie odbyła się konferencja prasowa. Zobaczcie.
Wcześniej pisaliśmy:
Starganiec w Katowicach oficjalnie oddany do użytku
Po dwóch latach, od momentu, kiedy pojawiły się pomysły zrewitalizowania przestrzeni wokół stawu Starganiec, popularne miejsce wypoczynku na granicy Katowic i Mikołowa odzyskało dawny blask.
Inwestycja doszła do skutku z niewielkim opóźnieniem. We wtorek, 8 sierpnia, o zakończeniu prac poinformowali:
- prezydent Katowic Marcin Krupa,
- burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula
- oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Katowice.
Starganiec to znane miejsce rekreacji. Już po II wojnie światowej ludzie zaczęli korzystać z tego miejsca. Później zorganizowano tu ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Niestety w latach 90. cała infrastruktura przepadła. Teren wrócił w posiadanie Lasów Państwowych. Wspólnie z burmistrzem Mikołowa postanowiliśmy przywrócić tę świetność sprzed lat Stargańcowi, równocześnie jak najmniej ingerując w przyrodę. przypomina prezydent, Katowic Marcin Krupa
Oba miasta, na których granicy znajduje się staw Starganiec - Katowice i Mikołów, przed dwoma laty rozpoczęły starania o rewitalizację terenu, a teraz deklarują jego utrzymanie. Inwestycja, dzięki której Starganiec znów będzie cieszyć mieszkańców okolicy, została zrealizowana przez miasto Katowice.
Prace były realizowane w porozumieniu Katowic, Mikołowa i Lasów Państwowych. Co prawda teren ten jest w administracyjnych granicach Mikołowa, ale jest własnością Lasów Państwowych, a Katowice zadeklarowały, że pociągną tę inwestycję związaną z rewitalizacją Stargańca. Teraz będziemy się dzielić utrzymaniem tego miejsca. Mikołów zadba między innymi o gospodarowanie odpadami z tego terenu. Mikołowianie często tu bywają. Potrzebujemy takich miejsc - mamy tu i kąpielisko, i miejsce do uprawiania sportu. Okolica jest ciekawa przyrodniczo. podkreśla w rozmowie z nami burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula
W ramach rewitalizacji zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Najważniejszym punktem jest znajdująca się tu plaża. Uzupełnia ją pomost - częściowo stały, a częściowo pływający (równoległy do ścieżki pieszej). Wytyczone zostały ścieżki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy mogą wypoczywać na leżakach czy ławkach, są także altany piknikowe. Na miejscu powstały również dwa boiska do siatkówki plażowej.
Teren stawu oświetlony jest lampami solarnymi. Zamontowano również monitoring. Wyznaczone zostały: miejsca dla foodtracków, strefa toalet przenośnych, a także wymieniono nawierzchnię parkingu.
Przy stawie pojawiła się także nowa roślinność. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Zasadzone zostały wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także starodawne odmiany drzew owocowych.
Rewitalizacją okolic Stargańca zajęła się firma AMAYA ARCHITEKCI Bartosza i Agnieszki Majewskich z Katowic.
Bez ingerencji w walory przyrodnicze i bioróżnorodność
Jedną z kluczowych kwestii przy realizacji inwestycji było wykonanie jej w taki sposób, by nie zaszkodzić bioróżnorodności i przyrodniczym walorom okolicy stawu Starganiec. Wszelkie decyzje dotyczące przedsięwzięcia rewitalizacji tego terenu były konsultowane ze specjalistami.
Połączenie tej infrastruktury, która tu powstała z otaczającą nas przyrodą zostało wykonane perfekcyjnie. Powstałe tu obiekty nie naruszyły struktury przyrodniczej. Pomosty, boiska i kąpielisko powstały w miejscach już wcześniej wykorzystywanych przez ośrodek Starganiec w latach 70. I właśnie w miejsce po kiedyś istniejącej infrastrukturze została wpleciona ta inwestycja. Przebywanie w takim miejscu, nad tym zbiornikiem, będzie sprawiało niezwykłą frajdę tym, którzy tu przybędą. zapewnia w rozmowie z naszym dziennikarzem zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice, Grzegorz Skurczak
Prace, które były tu wykonywane, były przy tym uzgodnione z Lasami Państwowymi, tak by nie wpłynęły negatywnie na istniejące drzewostany i istniejącą tu florę i faunę. dodaje
Mieszkańcy już podziwiają efekty rewitalizacji
Nie brakuje chętnych, którzy już korzystają z terenu Stargańca po metamorfozie. Na ścieżkach wokół stawu spotykamy spacerowiczów z dziećmi, rowerzystów, biegaczy, czy miłośników nordic walking.
To miejsce jest super! Odkryłem je w latach 70. kiedy przyjechałem tu z żoną na rowerze. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Chętnie zabiorę tu dzieci i wnuki, żeby odpocząć i nabrać energii. Takie miejsca są bardzo potrzebne. Tu można przejechać się na rowerze, spędzić trochę czasu w spokoju. podkreśla w rozmowie z portalem WKATOWICACH.eu pan Józef, którego spotkaliśmy nad brzegiem stawu
Pamiętamy to miejsce od dzieciństwa, ale teraz robi wrażenie. Jeździliśmy często na Sztauwajery, ale tu jest inaczej - cisza, spokój. Chyba jest nawet lepiej niż w latach 70., to dobre miejsce dla rodziców z małymi dziećmi. Na razie obchodzimy to wszystko i podziwiamy. mówi naszemu dziennikarzowi pani Gabriela
26 sierpnia na Stargańcu odbędzie się pożegnanie lata. Organizacja imprezy uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W ramach wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla mieszkańców - w tym między innymi warsztaty tańca. Szczegóły pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych na oficjalnych profilach miasta Katowice.
Katowice idą zieloną drogą
Starganiec to tylko jedno z zielonych miejsc na mapie Katowic. Już wkrótce przed miastem kolejne inwestycje, dzięki którym mieszkańcy zyskają okazję spędzanie wolnego czasu w otoczeniu zieleni.
Rewitalizacja stawu Starganiec rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Jej koszt to 7 mln zł. Oprócz Stargańca Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi także inne ważne dla miasta projekty. Już niedługo ma się zakończyć rewitalizacja ul. Warszawskiej, która stanie się deptakiem miejskim. Oprócz tego prowadzimy prace w czterech katowickich parkach, aby mieszkańcy mieli jeszcze więcej zieleni wokół siebie. W zeszłym roku ukończone zostało także zazielenienie al. Korfantego, na odcinku od Ronda do Rynku. Poza tym cały czas prowadzone są przetargi i realizowane są zadania z Zielonego Budżetu i Budżetu Obywatelskiego. Jak widać, tych projektów jest bardzo dużo. Dzięki nim nasze miasto zyskuje swój niepowtarzalny klimat, w którym możemy być zarówno miastem nowoczesnym, jak i zielonym.podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Nowe kąpielisko powstanie także przy stawie Morawa. Ta inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny Pięciu Stawów, która jest elementem umowy Prezydenta Katowic z mieszkańcami. Staw Morawa przyciąga już tłumy katowiczan, m.in. dzięki znajdującej się tam stanicy żeglarskiej. Cała Dolina Pięciu Stawów to teren o łącznej powierzchni 150 hektarów - w tym stawy Borki, Hubertus I, Hubertus II i Hubertus III.
Ważnym punktem na rekreacyjnej mapie Katowic jest także Dolina Trzech Stawów, gdzie mieszkańcy mogą wypoczywać nad znajdującymi się tu stawami, korzystać z atrakcji wodnych oraz ze ścieżki rowerowej czy rolkostrady. Obecnie trwa rewitalizacja terenu przy stawie Kajakowym. W marcu br. na zlecenie Zakładu Zieleni Miejskiej rozpoczęły się prace mające na celu odnowienie tzw. kręgu tanecznego. Z wyremontowanej przestrzeni mieszkańcy będą mogli korzystać w pierwszej połowie przyszłego roku. Teren ten będzie spełniał funkcje wypoczynkowe, rekreacyjno-sportowe i ekologiczne.