Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu i Mysłowicach. Czeka sporo atrakcji
Nie tylko Katowice mają swoje pasieki. Również u sąsiadów - w Sosnowcu i w Mysłowicach znajdują się ule. W Mysłowicach to nowość. 20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczoły w obu tych miastach odbędą się różne ciekawe wydarzenia.
Dwie pasieki w Mysłowicach
Dzieci z mysłowickich szkół będą miały szansę dowiedzieć się trochę więcej o pszczołach. Miasto wraz z Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach przy współpracy z firmą Śląskie Miody przygotowało dwie pasieki edukacyjne. Projekt „Miodowe Mysłowice” będzie można obserwować na Górce Słupeckiej oraz na Promenadzie.
Oficjalne otwarcie projektu zaplanowano na 20 maja. To właśnie wtedy świętujemy Światowy Dzień Pszczoły. Wydarzenie odbędzie się na Promenadzie o godz. 20:00.
Utworzenie pasiek dla pszczół jest kolejnym elementem naszych działań ekologicznych i edukacyjnych. Jestem bardzo zadowolony, że to co wspólnie z mysłowiczanami robimy, bardzo nas integruje. Jak widać Mysłowice obrały bardzo dobry ekologiczny kurs. Byle tak dalej! podkreśla prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz
Inicjatywa ma na celu podarować pszczołom nowe miejsca do życia w Mysłowicach oraz podnieść świadomość mieszkańców na temat znaczenia owadów zapylających dla życia człowieka i środowiska. Ponadto dzięki zajęciom edukacyjnym dla najmłodszych działanie umożliwi pokazanie i przybliżenie dzieciakom ciekawego świata pszczół.
Inspiruje nas przypatrywanie się życiu tych jakże niezwykłych, a jednocześnie niedocenionych owadów. W świecie pełnym chemii, my stawiamy na jakość, jaką daje po prostu natura i tym chcemy się z wami dzielić każdego dnia. mówi przedstawiciel Śląskich Miodów, Krzysztof Poppe
Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu
Również u sąsiadów w Sosnowcu świętowany będzie Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji na terenie całego miasta odbywać będzie się kilkadziesiąt imprez. Do akcji przystąpiły m.in. miejskie domy kultury, muzea, biblioteki, ośrodki sportowe, przedszkola, szkoły, nadleśnictwo Siewierz, hospicjum czy Śląski Uniwersytet Medyczny.
Światowy Dzień Pszczoły to najlepsza okazja do inauguracji sosnowieckiej pszczelej ścieżki. W miejskiej przestrzeni przygotowane są już dwie trasy: Mai i Gucia. Sosnowiecka Mediateka przygotowała szereg warsztatów, zajęć, konkursów a nawet akcje sadzenia roślin miododajnych na terenie filii. Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny przygotował wystawę poświęconą pszczelarstwu i apiterapii oraz warsztaty o tematyce apiterapii, apitoksynoterapii i apiterapii w kosmetologii. Warto zapisać się na spacer z przewodnikiem po parku bioróżnorodności. wymienia pełnomocnik prezydenta Sosnowca, Anna Jedynak
Jakie wydarzenia czekają? Wśród atrakcji m.in. otwarcie plenerowej wystawy edukacyjnej „Życie pszczoły” dla dorosłych i dzieci w Zamku Sieleckim; otwarcie ekspozycji poświęconej pszczelarstwu i apiterapii, wystawa - „Historia i współczesne oblicze apiterapii - od pasieki do apteki” czy warsztaty o tematyce apiterapii, apitoksynoterapii i apiterapii w kosmetologii w Muzeum Medycyny i Farmacji; warsztat florystyczny z wykorzystaniem świec z węzy pszczelej w Parku Schoena czy czekać będzie stanowisko Nadleśnictwa, na którym będzie prezentowana barć, organizowane będą konkursy dla mieszkańców i rozdawane sadzonki roślin (drzewa i krzewy w zamian za zużyte baterie i jako nagrody w eko-konkursach) na Górce Środulskiej. Pełny wykaz wydarzeń znajduje się w załączniku.
Ponadto Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet.
Razem z Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja) działamy na rzecz ochrony pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających. wyjaśnia Anna Jedynak, która jest także koordynatorką projektu
Katowice też mają swoje pasieki
W tym roku w Katowicach pojawiły się kolejne pasieki. Wcześniej były tylko trzy. Znajdowały się na dachach ważnych obiektów: Basenu Burowiec, Basenu Brynów i NOSPR. Teraz jest ich już siedem. Dwa dodatkowe pojawiły się na Basenie Burowiec, a po jednym w dwóch poprzednich lokalizacjach.
Pszczoły są nam bardzo potrzebne
Pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich. A populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza.
Jak informuje Ministerstwo Środowiska, bazując na danych ONZ wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. tych roślin. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu.
Eksperci alarmują o pojawieniu się Zespołu Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, CCD), jest to zespół chorobowy powodujący wymieranie całych pszczelich rodzin. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Dzień Pszczoly w Sosnowcu Harmonogram.docx |
docx
50.51KB
|