Szachowe Mistrzostwa Europy w Spodku już w najbliższy weekend. Katowice to stolica szachów?
Katowice po raz kolejny staną się europejską stolicą szachów. Już w najbliższy weekend (16-18 grudnia) płyta katowickiego Spodka będzie gościła najlepszych szachistów kontynentu, którzy zmierzą się w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.
Szachowe Mistrzostwa Europy w Spodku
Ponad 1200 szachistów, ponad 500 szachownic i 17 tysięcy partii królewskiej gry - tak w telegraficznym skrócie można zapowiedzieć to, co będzie się działo pod dachem katowickiego Spodka od piątku 16 grudnia, do niedzieli 18 grudnia. W tym czasie w Katowicach odbywać się będą Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.
Na ostatniej prostej przed zawodami, imprezę na płycie katowickiego spodka zapowiadali: sekretarz miasta Katowice Maciej Stachura, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej oraz Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego.
Otwarta formuła tych Mistrzostw jest dla nas bardzo dużą wartością. Na płycie Spodka może się spotkać taka legenda szachowa jak Michael Adams, który wygrywał z Kasparowem i innymi najlepszymi szachistami, z katowickim juniorem, który kupi bilet na tramwaj i przyjedzie do Spodka na te zawody. mówi w rozmowie z nami sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej, Łukasz Turlej
Mistrzostwa w Katowicach obejmują szachy szybkie i błyskawiczne, a więc najszybszą formułę tej dyscypliny. Zawodnik, rozpoczynając partię ma jedynie 3 minuty na przemyślenie swoich ruchów w czasie całej rozgrywki. Za każdy ruch zyskuje dodatkowe 2 sekundy. Sprawia to, że partia może maksymalnie potrwać niewiele ponad 10 minut. Niektóre z nich trwają jednak nawet około dwóch minut. Nie ma tu więc czasu na długie zastanawianie się, a najlepsze wyniki osiągają ci zawodnicy, którzy grają, opierając się mocno o wytrenowaną szachową intuicję.
Te partie są bardzo ciekawe, bo bardzo szybko zmienia się w nich prowadzenie. Po ataku jednego zawodnika, drugi może już po chwili przejąć inicjatywę. To tempo jest bardzo ciekawe dla widzów, nawet jeśli nie są na jakimś zaawansowanym szachowym poziomie. dodaje Łukasz Turlej
Konferencja prasowa zapowiadająca Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych
Katowice stolicą szachów
Katowice można nazwać szachową stolicą Polski z kilku względów. To właśnie tutaj odbywają się największe imprezy szachowe - takie jak nadchodzące Mistrzostwa Europy, ale także Mistrzostwa Polski Dzieci.
W Katowicach mamy też bardzo silne kluby szachowe, które zdobywały wiele medali w Mistrzostwach Polski - na przykład Wasko Hetman GKS Katowice czy UKS 21 Podlesie. Mamy świetnych organizatorów dużych imprez, świetnych zawodników, a Katowice mają duże chęci by stawać się szachową stolicą. podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem sekretarz miasta Katowice, Maciej Stachura
Co ważne, każdy, kto mniej lub bardziej interesuje się szachami, będzie mógł poczuć atmosferę tych prestiżowych zawodów na własnej skórze. Trybuny Spodka będą bowiem nieustannie, bezpłatnie otwarte dla kibiców. Dzięki elektronicznym szachownicom, znajdującym się na płycie hali, będzie można oglądać rywalizację na ekranach, zarówno siedząc na trybunach Spodka, jak i przez transmisje internetowe i telewizyjne.
Katowice po raz pierwszy gościły Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Przed rokiem natomiast w katowickich mistrzostwach znakomicie spisali się Polacy - w turnieju szachów błyskawicznych najlepszy był Jan-Krzysztof Duda, a tuż za nim na podium uplasował się inny polski arcymistrz Maciej Klekowski. Z kolei, w turnieju w szachach szybkich na czwartym miejscu uplasował się Michał Krasenkow.
W tym roku, we wrześniu, Spodek gościł również Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach. Do rywalizacji w tym wydarzeniu przystąpiło 1112 zawodniczek i zawodników.
Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych zawodników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. Zatem regularnie szachy uprawia w Polsce w sumie kilkadziesiąt tysięcy uczniów.