Szczypiorniści jeżdżą po Katowicach miejskimi autobusami. Wozi ich katowickie PKM
Jeszcze przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej, organizatorzy turnieju podkreślali, że zamierzają zadbać o środowisko naturalne. W czasie rozgrywek zminimalizowano używanie plastikowych butelek z wodą, a akredytowanym zapewniono darmowy transport komunikacją miejską. Sami zawodnicy natomiast po Katowicach poruszają się ekologicznymi autobusami PKM Katowice.
Piłkarze ręczni jeżdżą po mieście autobusami PKM-u
Organizatorzy Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej, których część odbywa się w Katowicach, podkreślają, że w przygotowywaniu turnieju brali pod uwagę nie tylko względy sportowe i techniczne, ale także starali się o ochronę środowiska naturalnego. Jak zaznaczali przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce, starano się redukować ślad węglowy, stawiano na ekologiczne rozwiązania w kwestiach transportu, a także zastosowano innowacyjne rozwiązania organizacyjne.
To pierwsza impreza międzynarodowa w Polsce, która te wartości eksponuje i realizuje. Elementy związane z aspektami społeczno-środowiskowymi to: bezpieczeństwo zdrowotne uczestników - w każdej hali znajdą się dyspensery środków antyseptycznych, po drugie: zrównoważony transport - akredytowani uczestnicy będą mogli się bezpłatnie poruszać komunikacją publiczną, po trzecie: eliminacja plastiku - wolontariusze zostaną wyposażeni w bidony wielokrotnego użytku, a inni uczestnicy imprezy będą mogli korzystać z dystrybutorów wody z papierowymi kubkami. podkreślał wiceprezes ZPRP, Bogdan Sojkin
Jednym z elementów wpisujących się w działania proekologiczne jest wykorzystanie autobusów PKM Katowice do przewożenia zawodników na terenie naszego miasta. Jak podkreśla Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, autobusy miejskie są lepiej przystosowane do warunków, które panują na ulicach niż potężniejsze autokary. Także piłkarze łatwiej i szybciej wchodzą, a nawet wbiegają, do niskopodłogowego pojazdu szerokimi drzwiami niż wąskim wejściem po schodkach autokaru. Autobusy PKM Katowice wykonują dziennie po kilka kursów z zawodnikami — wśród nich są m.in. drużyny Polski, Francji, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Słowenii, Kataru.
Na przykładzie trwających Mistrzostw Świata w piłce ręcznej, czy też Światowego Forum Miejskiego, które odbyło się w naszym mieście w czerwcu widać, że możliwa jest organizacja nawet dużych wydarzeń w sposób ekologiczny. Organizatorzy stawiają na minimalizację emisji CO2 do atmosfery, racjonalny konsumpcjonizm, a także racjonalną produkcję. W Katowicach stawiamy pod wieloma aspektami na rozwiązania ekologiczne, także inwestując w transport zrównoważony, w tym w autobusy elektryczne. Cieszę się, ze piłkarze ręczni mogą z tego taboru katowickiego korzystać podczas trwającego mundialu w naszym mieście. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Kto wie, czy korzystając z żółtych autobusów katowickiego PKM-u nie zajmiemy w nich tych samych miejsc, na których zasiadali polscy szczypiorniści i najlepsi piłkarze ręczni na świecie.