TYLKO U NAS: Bebok Budowniczy w Bażantowie. Szukamy dla niego imienia! Wkrótce pojawi się też Bebok Uczeń
Katowice mają nowego Beboka! To Bebok Budowniczy w Bażantowie. Nową figurkę stworka odsłonięto w piątek, 27 maja. Beboka Budowniczego znajdziemy pod fontanną, przed wejściem do centrum handlowego. To najbardziej wysunięty na południe Katowic Bebok. Razem z CH Bażantowo szukamy dla niego imienia!
W Katowicach jest nowy Bebok! To Bebok Budowniczy. Wspólnie z CH Bażantowo szukamy dla niego imienia. Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ.
Nowa figurka stworka pojawiła się w katowickim Bażantowie. A dlaczego właśnie taki Bebok stanął w Bażantowie? O to zapytaliśmy jego twórcę - Grzegorza Chudego.
Historia jest taka, że Bażantowo w tym roku ma swoje 20-lecie od momentu zbudowania. Z tej okazji stworzyłem akwarelę z Bebokami, które budują Bażantowo. Tam był jeden Bebok w kasku budowlańca. I stąd zrodził się pomysł, by na cześć tego, że to osiedle zostało zbudowane, ale też dlatego, że cały czas się rozbudowuje, stworzyć Beboka Budowniczego.opowiada katowicki artysta, Grzegorz Chudy
Nowego Beboka - najbardziej wysuniętego na południe Katowic - znajdziemy pod fontanną obok sklepu Carrefour w Bażantowie. W piątek, 27 maja, odbyło się uroczyste odsłonięcie figurki mitycznego stworka. Zobaczcie, jak się prezentuje Bebok Budowniczy.
Beboki to sympatyczne stworki, których figurki rozsiane są po Katowicach. Katowickie Beboki można spotkać na ulicach miasta od 2020 roku. To inspirowany śląską mitologią projekt lokalnego artysty z katowickiego Nikiszowca - Grzegorza Chudego. To właśnie tam - na zabytkowym osiedlu - stanęły pierwsze Beboki.
Z czasem w mieście przybyło figurek. Beboki znajdziemy m.in. przy wejściu do Galerii Katowickiej, na schodach przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na Nikiszowcu, czy przed Ochotniczą Strażą Pożarną Dąbrówka Mała. Tamten Bebok zwie sie Kuklok.
Wkrótce w Katowicach pojawi się więcej Beboków. Najnowszego stworka zobaczymy już 1 czerwca w Dzień Dziecka. Na dziedzińcu Pałacu Młodzieży w Katowicach odsłonięty zostanie Bebok Uczeń.
Pomysłodawczynią stworzenia figurki Beboka Ucznia jest nauczycielka z I Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. S. Konarskiego STO w Pałacu Młodzieży. Bebok Uczeń powstał wskutek akcji #zróbMYbeboka, czyli została wydana seria magnesów-cegiełek. Magnes przedstawiał akwarelowy projekt rzeźby beboka, która teraz stanie na dziedzińcu katowickiego Pałacu Młodzieży. To uczniowie przeprowadzili akcję sprzedaży magnesów. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na stworzenie figurki.
Uczniowie sami uzbierali pieniądze na stworzenia Beboka Ucznia. Każdy, kto ma magnes, może powiedzieć, że jest twórcą tego Beboka. podkreśla katowicki artysta
Skąd się biorą Beboki?
Figurki są wykonywane tradycyjną metodą odlewania z brązu. Nawiązują do śląskich ludowych legend. Historie o Beboku na Śląsku najczęściej służyły dyscyplinowaniu nieposłusznych dzieci. Wedle przekazów, Beboki miały grasować w okolicach domów, ciemnych kątach i piwnicach, i porywać niegrzeczne dzieci. Nawiązanie do przekazów ludowych w przypadku katowickich figurek Beboków nie jest jednak zbyt dosłowne.
Chociaż Beboki robią wrażenie strasznych, to jednak tak naprawdę mogą budzić sympatię. Jak zdradza autor, wedle koncepcji jego córki, Beboki wcale nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im święty spokój.