Tak wyglądają i grają monumentalne organy piszczałkowe w NOSPR! Dziś oficjalna inauguracja [Zdjęcia+wideo]
Nowe organy w siedzibie NOSPR to jeden z największych instrumentów koncertowych w Europie. Ich budowa zakończyła się we wrześniu 2022 r. Monumentalne organy piszczałkowe złożone są z ponad miliona części. Instrument posiada 105 głosów i dwa stoły gry - stacjonarny o 4 klawiaturach i mobilny z 5 klawiaturami. Zobaczcie, jak wyglądają i grają.
Niesamowite organy piszczałkowe w NOSPR
Wielki Jan Sebastian Bach ponoć przewędrował pieszo ponad 250 kilometrów, z Arnstadt do Lubeki, żeby usłyszeć największego organistę swoich czasów - Dietricha Buxtehudego. Jestem przekonana, że nasz nowy instrument będzie równie silnym magnesem, co ten, na którym grał mistrz z Lubeki. Spodziewamy się spragnionych muzycznych wrażeń gości z całego świata, którzy będą chcieli poznać nasze organy i orkiestrę NOSPR. Jestem przekonana, że Katowice ich oczarują, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do Bacha nie muszą wędrować na piechotę.
mówi dyrektor NOSPR, Ewa Bogusz-Moore
Już same wymiary zewnętrzne organów robią wrażenie. Mierzą one 13 metrów wysokości, są szerokie na 9 metrów, głębokie na 6 metrów, co oznacza, że mają objętość porównywalną do domu piętrowego o powierzchni ponad 150 m2.
Organy dla NOSPR zbudowane są w stylu francuskiego symfonizmu i nawiązują do najlepszych europejskich tradycji organmistrzowskich. Znajduje się w nich wiele rozwiązań inspirowanych legendarnymi instrumentami z katedr w Rouen czy paryskiej Notre-Dame, a także osiągnięciami romantycznego budownictwa niemieckiego.
Jednocześnie w katowickich organach zastosowano nowoczesne systemy elektromagnetyczne, elektroniczne i światłowodowe wprowadzające nobliwy instrument do świata najnowszych technologii.
Instrument został zbudowany przez słoweńską firmę Škrabl w porozumieniu z architektem siedziby NOSPR - Tomaszem Koniorem oraz prof. Julianem Gembalskim, organistą i organologiem, byłym rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach, autorem koncepcji organów NOSPR, pełniącym rolę eksperta w całym projekcie.
Organy NOSPR są wyjątkowe. Takie konstrukcje powstają raz na dziesięć, dwadzieścia lat.
mówi Anton Škrabl, założyciel firmy, która dotychczas wyprodukowała ponad 400 tego typu instrumentów na całym świecie
Dźwięk wyjątkowego instrumentu mieszkańcy Katowic i regionu będą mogli usłyszeć w trakcie koncertu, który odbędzie się już 13 stycznia 2023. Więcej piszemy TUTAJ.