Tragedia w Katowicach. Dwie kobiety zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla

Tragicznie zakończyła się interwencja służb ratunkowych przy ul. Uniwersyteckiej w Katowicach. W sobotni wieczór, około godziny 20:09, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań. Niestety, mimo szybkiej akcji ratunkowej i przeprowadzonej resuscytacji, życia dwóch kobiet nie udało się uratować.

Śmiertelne zatrucie czadem w Katowicach
Dwie kobiety zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Uniwersyteckiej w Katowicach. W sobotę, 22 marca, o godzinie 20:09 strażacy otrzymali zgłoszenie zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Śródmieściu. Na miejsce natychmiast skierowano zastępy straży pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. W mieszkaniu znaleziono dwie nieprzytomne osoby.
Przybyli na miejsce strażacy wspólnie z ZRM prowadzili resuscytacje. Niestety, lekarz stwierdził zgon. Nie żyją 2 kobiety w wieku około 30 lat. informuje rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Aneta Gołębiowska
To już kolejne ofiary czadu w tym sezonie grzewczym na terenie województwa śląskiego. Według danych straży pożarnej, od początku sezonu zmarło już 12 osób.
Służby apelują o ostrożność, przypominając o konieczności regularnego przeglądu instalacji grzewczych oraz montażu czujników tlenku węgla, które mogą uratować życie.
Rodzinom i bliskim zmarłych kobiet składamy szczere kondolencje.
Tlenek węgla to "cichy zabójca"
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji - w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą
- starych okien i drzwi na nowe.
Zobacz także

Zmarł Ginter Pisarek, wieloletni prezes KS Hetman 22 Katowice

Katowice walczą ze smogiem – miliony złotych na poprawę jakości powietrza

Nie żyje profesor Stanisław Socha, były rektor AWF Katowice

Zderzenie dwóch autobusów miejskich w Katowicach. Jeden z kierowców trafił do szpitala
![Basketmania 2025 w Katowicach. Kto był najlepszy na parkiecie? [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/tn_IMG_0378_mini.jpg.webp)
Basketmania 2025 w Katowicach. Kto był najlepszy na parkiecie? [Zdjęcia]

Przeprowadzka do Katowic? Opinie mieszkańców o życiu, pracy i mieszkaniach

Czujka dymu i czadu będzie obowiązkowa. W tym sezonie grzewczym w województwie śląskim zostały poszkodowane 93 osoby

Czad to cichy zabójca. Od października na Śląsku poszkodowane zostały 54 osoby, a 3 osoby nie żyją
