Tramwaje wracają do Dąbrowy Górniczej. Wielka przebudowa głównej osi miasta zbliża się do końca
Komunikacyjna rewolucja w Dąbrowie Górniczej właśnie dobiega końca. Od ponad dwóch lat trwa wielka przebudowa głównej osi miejskiej - zarówno ulic, jak i torów tramwajowych. Nowy układ torowy jest gotowy na przyjęcie ruchu tramwajowego, więc od 19 lutego (poniedziałek) tramwaje linii nr 21, 22 i 28 znów będą wozić dąbrowian po ich mieście. Nowością będą też wagony niskopodłogowe, które wcześniej do Dąbrowy nie kursowały.
Po ponad dwóch latach w Dąbrowie Górniczej znów będą kursować tramwaje
Kompleksowa przebudowa układu komunikacyjnego w Dąbrowie Górniczej objęła odcinek od ul. Kasprzaka do granicy Dąbrowy Górniczej z Będzinem, wzdłuż al. Piłsudskiego, ul. Królowej Jadwigi i ul. Sobieskiego. Zmodernizowany odcinek dwutorowej linii tramwajowej ma ok. 4600 metrów długości, a wliczając pętlę, przebudowa objęła ok. 10 000 metrów toru pojedynczego.
Inwestycja jest wspólnym zadaniem spółki Tramwaje Śląskie S.A. i miasta Dąbrowa Górnicza, które jest inwestorem dla części drogowej. Prace rozpoczęły się w połowie listopada 2021 roku, a generalnym wykonawcą jest krakowska firma ZUE S.A. Zadanie tramwajowe jest jednym z elementów „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.
Wprawdzie zakładaliśmy, że inwestycja zostanie ukończona nieco wcześniej, jednak już na etapie realizacji zaszły istotne zmiany w projekcie zakresu miejskiego, co finalnie wpłynie bardzo pozytywnie na płynność i bezpieczeństwo ruchu w mieście, więc warto było dołożyć nieco czasu, by zyskać świetny układ drogowo-torowy. Jesteśmy zadowoleni, że mimo różnych trudności i wyzwań, generalny wykonawca stanął na wysokości zadania i zrealizował prace w dobrym tempie. zauważa prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A., Bolesław Knapik
Od poniedziałku 19 lutego wyczekiwany przez dąbrowian ruch tramwajowy zostanie przywrócony. Od tego dnia wprowadzona zostanie następująca organizacja ruchu tramwajów:
- tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Sosnowiec Milowice Pętla – Dąbrowa Górnicza Tworzeń Huta Katowice,
- tramwaje linii nr 22 będą kursować na trasie: Czeladź Dworzec – Dąbrowa Górnicza Tworzeń Huta Katowice,
- tramwaje linii nr 28 będą kursować w relacji: Będzin Osiedle Zamkowe Pętla – Dąbrowa Górnicza Tworzeń Huta Katowice,
- zastępcza linia autobusowa nr T-21 zostanie zlikwidowana.
Co ważne, na wszystkich trzech liniach pojawią się wagony niskopodłogowe, znacząco poprawiając komfort korzystania z komunikacji tramwajowej.
Torowisko wykonane zostało w konstrukcji klasycznej na podkładach strunobetonowych, a na przejazdach przez jezdnie oraz przy przystankach tramwajowych ułożono prefabrykowane płyty torowe. W obu przypadkach zastosowane zostały nowoczesne systemy elastycznego montażu szyn, ograniczające emisję hałasu i drgań. Przebudowanych zostało 16 peronów przystankowych (w tym 4 perony na zintegrowanych tramwajowo-autobusowych przystankach Gołonóg Manhattan i Dąbrowa Górnicza Aleja Róż), wybudowano 3 nowe perony przystankowe, zamontowano smarownice torowe, przebudowano układy odwodnieniowe oraz sieć trakcyjną wraz z układem zasilania. Przy Urzędzie Pracy przebudowana została pętla wraz z torem odstawczym.
Warto również podkreślić, że tramwaje w Dąbrowie Górniczej zawsze będą miały pierwszeństwo na drodze.
Przebudowa Dąbrowy Górniczej
Równocześnie do prac remontowych na torach tramwajowych toczyła się wielka przebudowa miasta. Od Ronda Budowniczych Huty Katowice (dzielnica Gołonóg), które stało się rondem - aż po granicę z Będzinem, wprowadzono szereg zmian na drogach, m.in. zwężono jezdnie do dwóch pasów, zlikwidowano sygnalizacje świetlne i powstały nowe ronda. Zlikwidowano także kładkę do Centrum Handlowego Pogoria. Ponadto powstały dwa zintegrowane przystanki, na których zatrzymują się tramwaje i autobusy - na Manhattanie oraz na Alei Róż.
Naszym celem było uspokojenie ruchu samochodowego na głównej osi transportowej miasta, stworzenia infrastruktury przyjaznej pieszym i rowerzystom, zintegrowania komunikacji autobusowej z tramwajową oraz wprowadzenia komunikacji tramwajowej na wyższy poziom dzięki nowoczesnym torowiskom oraz wygodnym niskopodłogowym tramwajom, które będą teraz kursować po naszym mieście. podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak
W sumie w zakresie miejskim zadanie objęło m.in.: przebudowę układu drogowego wraz z likwidacją sygnalizacji świetlnych i przebudową skrzyżowań na skrzyżowania o ruchu okrężnym, budowę i przebudowę chodników, dróg pieszo-rowerowych, dróg dla rowerów oraz zieleńców, przebudowę przejścia podziemnego na Manhattanie, likwidację barier architektonicznych w postaci dwóch kładek oraz czterech przejść podziemnych, a także budowę wyniesionych przejść dla pieszych oraz nowoczesnego układu oświetlenia ulicznego.
Oczywiście są prace, które ze względu na warunki atmosferyczne zostaną wykonane wiosną. To grubowarstwowe malowanie poziomego oznakowania jezdni i nasadzenia zieleni. zapowiedział również prezydent Dąbrowy
Zakończona inwestycja łączy się z innymi, które w niedawnym czasie zostały przeprowadzone w Dąbrowie Górniczej. To m.in. budowa centrów przesiadkowych przy dworcach i przebudowa układu drogowego, przebudowa torowiska wzdłuż ul. Kasprzaka oraz remont fragmentu torowiska w kierunku Huty Katowice.