[Tylko u nas] Pałac Kota w Katowicach powstaje przy ul. Warszawskiej 7. Zobaczcie wizualizacje
Najpierw był tutaj dom założyciela pierwszego w Katowicach domu bankowego Eliasa Sachsa, później budynek ten należał do właściciela wytwórni papy dachowej Ludwiga Katza. Znajdowała się tu pierwsza siedziba Polskiego Radia Katowice, a w ostatnich latach była to siedziba banku PKO BP. Przy ulicy Warszawskiej 7 - a dokładnie u zbiegu ulic Warszawskiej i Mielęckiego - w Katowicach powstaje Pałac Kota, którego generalnym wykonawcą jest spółka Apritech. Co znajdą w nim mieszkańcy?
Pałac Kota w Katowicach
Pałac Kota w Katowicach powstaje przy ul. Warszawskiej 7. Niewykluczone, że nazwa nawiązuje do wcześniejszego właściciela tego budynku, czyli Ludwiga Katza, który był niegdyś właścicielem katowickiej wytwórni papy dachowej.
Pałac Kota ma pełnić funkcję hotelową wraz z biurami coworkingowymi oraz restauracjami. Budynek składa się z części historycznej, w której proponowane jest odrestaurowanie ważnych historycznych ornamentów oraz pozostawienie podziałów pomieszczeń zgodnie z pierwotnymi planami, a także części nowoprojektowanej, w której zaprojektowane pomieszczenia i funkcje nawiązują swoim stylem do modernistycznego charakteru dobudowy. Elewację dobudowy zaprojektowano z betonu i szkła.
Jak powiedziała naszemu dziennikarzowi HR manager Apricot Estera Beniowska, wkrótce poznamy konkrety tej inwestycji, o czym będziemy informować w naszym portalu.
Na portalu pracuj.pl pojawiły się już pierwsze ogłoszenia, dotyczące pracy w Pałacu Kota. Dla przykładu - poszukiwany jest zastępca szefa kuchni.
Rola ta jest kluczowa w wspieraniu Szefa Kuchni we wszystkich aspektach działalności kuchni, kreatywności, zarządzania personelem i pracy organizacyjnej we wszystkich punktach Pałacu Kota, w tym w trzech restauracjach – od Food Courtu po Fine Dining oraz w kawiarni. Idealny kandydat wniesie bogate doświadczenie z różnych środowisk kulinarnych i będzie potrafił zachować spokój oraz efektywność w dynamicznej sytuacji.
czytamy na stronie pracuj.pl
W Pałacu Kota, która ma powierzchnię 4400 m2, pracę ma znaleźć nawet 250 osób. Remont budynku ma się zakończyć w połowie 2025 roku.
Zobaczcie wizualizacje!
Wcześniej pisaliśmy:
Mieszkańcy Katowic z ciekawością patrzą na budynek przy ul. Warszawskiej 7 w Katowicach. Od dłuższego czasu w budynku, w którym niegdyś mieściła się siedziba banku PKO, trwa remont. Jeden z naszych Czytelników przesłał nam zdjęcia, dzięki którym możemy zajrzeć do wnętrza budynku. Zobaczcie, jak teraz wygląda!
Wcześniej pisaliśmy:
Budynek u zbiegu ulic Warszawskiej i Mielęckiego od jakiegoś czasu przechodzi szereg prac budowlanych. Teren budowy od strony ul. Mielęckiego został odgrodzony metalowym płotem. Drzwi wychodzące niegdyś na tę stronę zostały wyburzone, a z poziomu pierwszego piętra poprowadzono zsyp. W ostatnich dniach na jednej z grup społecznościowych pojawiły się głosy mieszkańców ciekawych tego, co w tym miejscu się dzieje. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ma się dawny budynek PKO i co w tym miejscu powstaje.
Od strony ul. Warszawskiej znajdziemy tablicę informacyjną, z której dowiadujemy się, jakie prace są lub zostaną poprowadzone w tym miejscu. Budynek dawnego PKO przejdzie przebudowę, nadbudowę i rozbudowę. Zmieni się sposób użytkowania budynku banku z funkcją mieszkalną na funkcję usługową i gastronomiczno-rozrywkową. Opcjonalnie budynek może także w przyszłości spełnić funkcję handlową, a także może tutaj powstać mini-browar.
Zobaczcie to miejsce z bliska!
Obiekt z historią
Teren, na którym znajduje się dawna siedziba PKO, ma dłuższą historię niż może się wydawać. Pierwotnie przy ul. Warszawskiej 7 znajdowała się willa Sachsa, od nazwiska jej właściciela. Był to jednopiętrowy dom mieszkalny wzniesiony w 1876 r. Elias Sachs był przemysłowcem, założycielem pierwszego w Katowicach domu bankowego i katowickim radnym. Później willa przeszła w ręce Ludwiga Katza.
Od 1913 r. właścicielem nieruchomości stał się Deutsche Volksbank (Niemiecki Bank Ludowy), który od tego momentu został zaadaptowany na filię banku. 7 lat później obiekt został odkupiony przez Bank Związku Spółek Zarobkowych z Poznania, a po zasadniczej przebudowie i rozbudowie filię otwarto ponownie 30 września 1924 r.
W latach 1927-1937 w budynku znajdowały się biura Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska i Urząd Spraw Mniejszości. Również od 1927 r. w bocznym skrzydle budynku (wejście od ul. Mielęckiego 1) znajdowała się pierwsza siedziba Polskiego Radia Katowice. Po II wojnie światowej budynek zajął Narodowy Bank Polski - mieścił się tu I Oddział Miejski NBP w Katowicach. Kolejnym i jednocześnie ostatnim bankiem, jaki się tutaj mieścił był PKO BP. W budynku mieścił się II Oddział tego banku w Katowicach, który zamknięto w 2017 r.
Rewitalizacja ul. Warszawskiej
Oprócz remontu budynku dawnego banku przeprowadzono tutaj także przebudowę i rewitalizację samej ulicy Warszawskiej, przy której stoi. Wśród zmian, jakie obecnie przeszedł ten fragment Katowic, są m.in. budowa zieleńców z drzewami, nowe nasadzenia krzewów czy wymiana płyt chodnikowych.
Zobaczcie zdjęcia, jak w trakcie remontu wyglądała ulica Warszawska: