W Katowicach powstanie Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska. W Święto Powstań Śląskich zainaugurowano inicjatywę wojewody
To już końcowe akordy świętowania setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Przy ulicy Gospodarczej w Katowicach posadzono pierwszy, z mających się tu znaleźć stu dębów, dla upamiętnienia tej ważnej daty. Ma tu powstać ścieżka edukacyjna.
100 dębów na 100 lat od przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku - taki jest cel rozpoczętej w poniedziałek, 20 czerwca, inicjatywy. W narodowe święto Powstań Śląskich, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, pomysłodawca akcji, dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba zasadzili pierwsze symboliczne drzewo przy ulicy Gospodarczej w Katowicach.
Wzdłuż drogi, biegnącej nieopodal niedawno wybudowanego osiedla Nowy Nikiszowiec, ma powstać ścieżka edukacyjna upamiętniająca ważne postaci w historii Górnego Śląska. Tym sposobem ulica stanie się Aleją Polskiego Dziedzictwa Śląska.
Ta aleja ma przypominać nie tylko o Powstaniach Śląskich, nie tylko o walce plebiscytowej, ale także o kilku pokoleniach mieszkańców Górnego Śląska, którzy nieprzerwanie tęsknili za Polską - nawet w tych czasach, kiedy Polski jako państwa nie było na mapie. Nie byłoby Powstań, nie byłoby Wojciecha Korfantego, gdyby nie kilka pokoleń Ślązaków tęskniących za Polską poprzedzających to szczęśliwe pokolenie. Przypomnieniu tych osób, tych postaci i tych wydarzeń będzie służyła ta aleja. mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek
Ufam, że kiedy nas już nie będzie - te drzewa będą za nas opowiadać tę historię. dodał wojewoda
Pomysłodawcą Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska jest wieloletni poseł na Sejm i były radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski.