W Katowicach powstanie ulica Krzysztofa Pendereckiego? Obok Kilara i Góreckiego

Kacper Jurkiewicz
17.12.2024w Katowicach

Czy w Katowicach powstanie ulica imieniem Krzysztofa Pandereckiego? Wiele na to wskazuje. Powstał już projekt uchwały, a do 20 grudnia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Takiego patrona miałaby otrzymać nowa ulica w Bogucicach. 

urząd miasta katowice

Ulica Krzysztofa Pendereckiego w Katowicach

Urząd Miasta przedstawił projekt uchwały, w której nazwę "Krzysztofa Pendereckiego" miałaby otrzymać nowo powstała ulica boczna od ul. Olimpijskiej w dzielnicy Bogucice.

W tej sprawie prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił konsultacje. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w Katowicach mogą zgłaszać swoje uwagi do 20 grudnia. Więcej informacji TU.

O uhonorowanie osoby Krzysztofa Pendereckiego poprzez nadanie jego imienia ulicy lub placów na terenie miasta Katowice wnioskował do prezydenta Katowic pismem z dnia 14 stycznia 2021 roku dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena z siedzibą w Krakowie. Prezydent Katowic, popierając inicjatywę, wystąpił z wnioskiem do przewodniczącego Rady Miasta Katowice VIII kadencji, wskazując do nazwania jedną z ulic, mającą powstać w ramach rozbudowy układu komunikacyjnego dla Strefy Kultury.

We wniosku prezydent podkreślił, że nazwa wpisuje się w dotychczasowe nazewnictwo ulic w Strefie, gdzie uhonorowani zostali m.in. Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki. Osoba patrona uzyskała pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

W związku z uzyskaną informacją o finalizacji budowy położonej w Strefie Kultury ulicy bocznej od ul. Olimpijskiej, Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice, 22 października 2024 roku, na posiedzeniu zawnioskowała do prezydenta Krupy o przygotowanie projektu uchwały, w której dla wskazanej drogi zostanie nadana nazwa "Krzysztofa Pendereckiego". Propozycja uzyskała również pozytywną opinię Rady Dzielnicy nr 13 Bogucice.

14 zdjęć

Budowa nowego układu drogowego w rejonie Strefy Kultury [LIPIEC 2024]

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki to światowej sławy kompozytor, dyrygent, wykładowca akademicki. Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy w rodzinie inteligenckiej o wielokulturowych korzeniach i zamiłowaniach artystycznych. Był synem adwokata Tadeusza Pendereckiego i Zofii z d. Berger. We wczesnym dzieciństwie uczył się gry na fortepianie, po II wojnie światowej rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, a po uzyskaniu dyplomu związał się z tą uczelnią jako nauczyciel akademicki. Od 1972 roku do 1987 roku pełnił funkcję rektora tej uczelni.

Prowadził również działalność pedagogiczną na uczelniach zagranicznych - w FolkwangHochschule fur Musik w Essen (1966-68) oraz Yale University w New Haven (1973-78). Pierwszym dużym sukcesem w karierze kompozytorskiej Pendereckiego było zdobycie trzech pierwszych nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku za utwory Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida. W latach 60. XX w. zyskał międzynarodowy rozgłos, komponując utwory o oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Ten nurt w muzyce został nazwany sonoryzmem.

W czasie całej kariery kompozytorskiej Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i wiele innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne. Do najbardziej rozpoznawalnych jego kompozycji należą Tren - Ofiarom Hiroszimy, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Znalazła się m.in. w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Katyń Andrzeja Wajdy. Kompozytor
stworzył również muzykę do filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa.

Karierę dyrygencką Penderecki rozpoczął w 1971 roku. W roku 1972 z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach dokonał nagrania płytowego swoich utworów dla EMI. W kolejnych latach dyrygował wieloma renomowanymi orkiestrami na świecie, m.in. Muncher Philharmoniker, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, Sinfonieorchester des Mitteldeutschen Rundfunks w Lipsku, London Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, New York Philharmonic Orchestra, orkiestrą radia japońskiego (NHK) w Tokio, orkiestrą filharmoniczną w Osace.

Krzysztof Penderecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym Prix Italia i Nagrodę Grammy (czterokrotnie) oraz odznaczeń - m.in. Order Orła Białego. Wiele wyższych uczelni w Europie i w Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy oraz honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich.

Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Jego urna najpierw spoczęła w kościele pw. św. Floriana w Krakowie, a po ustaniu pandemii, po uroczystym pogrzebie w dniu 29 marca 2022 roku została złożona w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Oprac. Joanna Tofilska - Muzeum Historii Katowic.

Zobacz także

Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]
Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]
w Katowicach

Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]

Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka
Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka
w Katowicach

Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka

Katowice są śliczne: Urokliwa ulica gen. Zajączka [Zdjęcia]
Katowice są śliczne: Urokliwa ulica gen. Zajączka [Zdjęcia]
Twoje Katowice

Katowice są śliczne: Urokliwa ulica gen. Zajączka [Zdjęcia]

do góry