W Katowicach powstanie ulica Krzysztofa Pendereckiego? Obok Kilara i Góreckiego
Czy w Katowicach powstanie ulica imieniem Krzysztofa Pandereckiego? Wiele na to wskazuje. Powstał już projekt uchwały, a do 20 grudnia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Takiego patrona miałaby otrzymać nowa ulica w Bogucicach.
Ulica Krzysztofa Pendereckiego w Katowicach
Urząd Miasta przedstawił projekt uchwały, w której nazwę "Krzysztofa Pendereckiego" miałaby otrzymać nowo powstała ulica boczna od ul. Olimpijskiej w dzielnicy Bogucice.
W tej sprawie prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił konsultacje. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w Katowicach mogą zgłaszać swoje uwagi do 20 grudnia. Więcej informacji TU.
O uhonorowanie osoby Krzysztofa Pendereckiego poprzez nadanie jego imienia ulicy lub placów na terenie miasta Katowice wnioskował do prezydenta Katowic pismem z dnia 14 stycznia 2021 roku dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena z siedzibą w Krakowie. Prezydent Katowic, popierając inicjatywę, wystąpił z wnioskiem do przewodniczącego Rady Miasta Katowice VIII kadencji, wskazując do nazwania jedną z ulic, mającą powstać w ramach rozbudowy układu komunikacyjnego dla Strefy Kultury.
We wniosku prezydent podkreślił, że nazwa wpisuje się w dotychczasowe nazewnictwo ulic w Strefie, gdzie uhonorowani zostali m.in. Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki. Osoba patrona uzyskała pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
W związku z uzyskaną informacją o finalizacji budowy położonej w Strefie Kultury ulicy bocznej od ul. Olimpijskiej, Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice, 22 października 2024 roku, na posiedzeniu zawnioskowała do prezydenta Krupy o przygotowanie projektu uchwały, w której dla wskazanej drogi zostanie nadana nazwa "Krzysztofa Pendereckiego". Propozycja uzyskała również pozytywną opinię Rady Dzielnicy nr 13 Bogucice.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki to światowej sławy kompozytor, dyrygent, wykładowca akademicki. Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy w rodzinie inteligenckiej o wielokulturowych korzeniach i zamiłowaniach artystycznych. Był synem adwokata Tadeusza Pendereckiego i Zofii z d. Berger. We wczesnym dzieciństwie uczył się gry na fortepianie, po II wojnie światowej rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, a po uzyskaniu dyplomu związał się z tą uczelnią jako nauczyciel akademicki. Od 1972 roku do 1987 roku pełnił funkcję rektora tej uczelni.
Prowadził również działalność pedagogiczną na uczelniach zagranicznych - w FolkwangHochschule fur Musik w Essen (1966-68) oraz Yale University w New Haven (1973-78). Pierwszym dużym sukcesem w karierze kompozytorskiej Pendereckiego było zdobycie trzech pierwszych nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku za utwory Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida. W latach 60. XX w. zyskał międzynarodowy rozgłos, komponując utwory o oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Ten nurt w muzyce został nazwany sonoryzmem.
W czasie całej kariery kompozytorskiej Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i wiele innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne. Do najbardziej rozpoznawalnych jego kompozycji należą Tren - Ofiarom Hiroszimy, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Znalazła się m.in. w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Katyń Andrzeja Wajdy. Kompozytor
stworzył również muzykę do filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa.
Karierę dyrygencką Penderecki rozpoczął w 1971 roku. W roku 1972 z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach dokonał nagrania płytowego swoich utworów dla EMI. W kolejnych latach dyrygował wieloma renomowanymi orkiestrami na świecie, m.in. Muncher Philharmoniker, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, Sinfonieorchester des Mitteldeutschen Rundfunks w Lipsku, London Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, New York Philharmonic Orchestra, orkiestrą radia japońskiego (NHK) w Tokio, orkiestrą filharmoniczną w Osace.
Krzysztof Penderecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym Prix Italia i Nagrodę Grammy (czterokrotnie) oraz odznaczeń - m.in. Order Orła Białego. Wiele wyższych uczelni w Europie i w Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy oraz honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich.
Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Jego urna najpierw spoczęła w kościele pw. św. Floriana w Krakowie, a po ustaniu pandemii, po uroczystym pogrzebie w dniu 29 marca 2022 roku została złożona w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Oprac. Joanna Tofilska - Muzeum Historii Katowic.