W Sejmiku Województwa Śląskiego o CPK. "Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania" [Wideo]
Politycy rządzący naszym krajem przez ostatnich 8 lat nie ustają w staraniach o powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z koleją dużych prędkości. Po wyborach parlamentarnych już wkrótce władzę w Polsce będą mogli przejąć politycy dotychczasowej opozycji. Wobec tego podejmowanie kolejnych decyzji i kroków w sprawie CPK przed ukonstytuowaniem się nowego rządu chcą powstrzymać radni Sejmiku Województwa Śląskiego.
O CPK w Sejmiku Województwa Śląskiego
Zarząd i radni Sejmiku Województwa Śląskiego związani z Koalicją Obywatelską postanowili zabrać głos w sprawie kolejnych kroków i decyzji podejmowanych w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego i prowadzącej do niego infrastruktury kolei dużych prędkości. Inwestycja dotyczy m.in. naszego województwa. Wobec tego, że prawdopodobnie rządy w Polsce przejmie dotychczasowa opozycja, śląscy samorządowcy chcieliby wstrzymania się z podejmowaniem kolejnych działań do momentu, kiedy poznamy skład nowego rządu i jego decyzje w sprawie CPK.
Mamy informacje, że CPK się nie zatrzymuje. Został złożony wniosek o kartę przygotowawczą projektu, czyli zaczynają się prace prowadzące do wydania decyzji środowiskowej. Jako Zarząd Województwa Śląskiego analizujemy możliwości i dane. Będziemy chcieli to oprotestować. W najbliższym czasie spotkamy się z wójtami i burmistrzami miejscowości, których temat dotyczy. Będziemy się starali wystosować wspólne stanowisko. mówi członek Zarządu Województwa Śląskiego, Krzysztof Klimosz
Radni Sejmiku Województwa Śląskiego ze środowiska Koalicji Obywatelskiej chcieliby zatrzymać decyzje do momentu, w którym z dokumentami zapozna się nowy minister. Jak wskazują, mieszkańcy miejscowości, których dotyczy inwestycja, oczekują audytowania przedsięwzięcia przez nowy rząd.
Trzeba zastopować tę szkodliwą działalność CPK. Sądzę, że jako samorządy różnych szczebli, musimy się do tego przyczynić, poprzez analizę dokumentów złożonych w RDOŚ i niedopuszczenie do wydania decyzji środowiskowej. mówi radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Grzegorz Wolnik
Obiecujemy, że będziemy nadal działać i robić wszystko, by inwestycje związane z CPK nie przecinały naszych domów i naszych miast. dodaje radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Katarzyna Stachowicz
Szczególnie zaniepokojeni planami budowy kolei dużych prędkości są m.in. mieszkańcy i samorządowcy z Mikołowa. Jak mówią, budowa tego typu infrastruktury w naszym regionie jest niewykonalna, a obecnie istniejące rozwiązania kolejowe dobrze się sprawdzają zarówno w transporcie pasażerskim, jak i towarowym.
Od trzech lat żyjemy w stresie i niepokoju. Po wyborach odetchnęliśmy z ulgą, jednak 30 października okazało się, że ten „pociąg” się nie zatrzymał. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dotyczy połączenia kolejowego między Katowicami a granicą państwa - nie jak wcześniej z Ostrawą. Prędkość tej kolei miałaby wynosić 170 km/h, a tylko w niektórych odcinkach 250 km/h. Nie protestujemy przeciwko rozwojowi naszego kraju, ale takie parametry spełnia linia E65, na którą wskazujemy. mówi Ewa Chmielorz reprezentująca równocześnie stronę społeczną oraz samorząd Mikołowa
Centralny Port Komunikacyjny. Co to?
Przypomnijmy, Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który miałby zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3000 hektarów planowana jest budowa Portu Lotniczego Solidarność. W pierwszym etapie ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
CPK podaje, że inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego miałyby wejść m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.