Wojciech Korfanty miałby dziś 149. urodziny. W miejscach pamięci złożono kwiaty
![](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/nasz-zespol/IMG_4380.jpg)
20 kwietnia to dzień urodzin Wojciecha Korfatnego, ważnej postaci dla Śląska oraz Katowic. Ku jego pamięci złożono dziś kwiaty pod pomnikiem na Placu Sejmu Śląskiego oraz na jego grobie. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN Katowice i władze miasta.
20 kwietnia 1873 roku urodził się Wojciech Korfanty. Dziś przypada 149. rocznica jego urodzin. Z tej okazji w Katowicach zorganizowano uroczystości upamiętniające Korfantego. Kwiaty złożono pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego, a także na jego grobie na cmentarzu przy ulicy Francuskiej.
Tego samego dnia w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbył się wielki finał quizu wiedzy o Wojciechu Korfantym. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przygotowało także biograficzną wystawę elementarną „Wojciech Korfanty“. Możemy zobaczyć ją tutaj.
Wojciech Korfanty
Wojciech Korfanty był najważniejszym przedstawiciel polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej, walczył o polepszenie sytuacji niższych warstw społecznych. Występował na forum parlamentarnym i na wiecach. Aktywnie działał jako dziennikarz i wydawca prasowy - stworzył gazety „Polak” i „Górnoślązak”.
W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego. Gdy w traktacie wersalskim zapisano, że los Górnego Śląska ma zostać rozstrzygnięty w plebiscycie, stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i kierował jego akcją propagandową.
W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. Przez opór Józefa Piłsudskiego nie objął stanowiska premiera, był jednak wiodącym politykiem w województwie śląskim. Był jednym z twórców i liderów chrześcijańskiej demokracji, wydawcą i publicystą dziennika „Polonia”.
Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł tuż po zwolnieniu z więzienia. Jak podaje IPN na Górnym Śląsku był legendą już za życia.
Źródło: IPN
149. urodziny Wojciecha Korfantego - uroczystości na cmentarzu przy ul. Francuskiej
Zobacz także
![Niesamowita rzeźba "Wojciech Korfanty" w Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-02/DSC09774_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Niesamowita rzeźba "Wojciech Korfanty" w Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia
![150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-04/DSC04287_mini.jpg)
150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!
![Jak zadbać o zieleń i właściwie ją pielęgnować. Katowice przygotowały standardy kształtowania zieleni w mieście](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)