Wyłudzili ponad 300 tys. zł metodą na BLIKa. Zatrzymali ich policjanci z Katowic
Policjanci z Komisariatu Policji III w Katowicach, przy współpracy z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Katowice – Zachód zakończyli śledztwo w sprawie 127 oszustw metodą na BLIK, gdzie łączna wartość szkody została oszacowana na ponad 300 tys. zł. Akt oskarżenia objął 2 podejrzanych, którzy na czas trwającego postępowania zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 15 lat więzienia.
Oszuści na BLIKa zatrzymani
Kryminalni z Komisariatu Policji III w Katowicach i prokurator Prokuratury Rejonowej Katowice – Zachód zakończyli śledztwo w sprawie oszustw metodą na BLIK, do których dochodziło na terenie całej Polski. Akt oskarżenia objął 2 obywateli Ukrainy w wieku 19 i 20 lat.
W ramach prowadzonego postępowania i ścisłej współpracy z prokuratorem Prokuratury Rejonowej Katowice – Zachód w Katowicach działania podjęte przez katowickich policjantów doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców oszustwa metodą na BLIK.
Policjanci ustalili 2 podejrzanych w wieku 19 i 20 lat. Młodzi obywatele Ukrainy zostali zatrzymani w październiku 2023 roku w centrum Katowic. Zatrzymanie to było zwieńczeniem szeregu policyjnych czynności, a zgromadzony już na wstępie materiał dowodowy został uwzględniony przez sąd, który na wniosek śledczych tymczasowo aresztował podejrzanych. Podejrzanym zarzucono, że z popełnienia przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu. W toku śledztwa podejrzani byli kilkukrotnie przesłuchiwani, ostatecznie przyznali się do stawianych im zarzutów.
Działanie sprawców polegało na wyłudzaniu od pokrzywdzonych kodów BLIK, a następnie ich realizowaniu poprzez dokonywanie wypłat z bankomatów zlokalizowanych na terenie Śląska i Zagłębia. Do wyłudzenia kodów BLIK dochodziło poprzez dzwonienie do pokrzywdzonych (głównie osób, które wystawiły jakiś przedmiot na sprzedaż na platformie internetowej) i wprowadzanie ich w błąd co do zarówno tożsamości osoby dzwoniącej, jak i przeznaczenia pieniędzy. Na skutek opisanego procederu ponad 100 pokrzywdzonych z terenu całego kraju zostało oszukanych na kwotę łącznie przekraczającą 300 000 złotych.
Przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10. Przy uwzględnieniu, że oskarżeni uczynili sobie z popełnienia przestępstw stałe źródło dochodu, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 15.
Pamiętaj! Kiedy ktoś prosi Cię o kod BLIK:
- Nie działaj pochopnie. Najlepiej zadzwoń do tej osoby.
- Zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych, sprawdź też jaką kwotę transakcji zatwierdzasz.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
- Nigdy nie klikaj w podejrzane linki, otrzymywane mailem, bądź za pomocą komunikatorów (w ten sposób oszust przejmuje konto).
- Nie używaj jednakowych haseł do różnych portali – stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe (hasło i kod np. SMS);
Nie podawaj kodu BLIK drogą elektroniczną, bez upewnienia się, kto o to prosi (zadzwoń do znajomego i upewnij się, że to on). - Jeżeli zauważysz, że doszło do włamania na twoje konto w mediach społecznościowych, od razu poinformuj osoby w gronie znajomych. Napisz do nich wiadomości z ostrzeżeniem - nie tylko w prywatnej konwersacji - ale też na stronie głównej konta.