Dziki Indeks na Uniwersytecie Śląskim. Wkrótce rusza rekrutacja na studia

Już wkrótce tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych będą mogli poczynić kolejny krok w swojej edukacji. Przed nowymi studentkami i studentami wspaniały czas. Nowe miejsca, nowi ludzie i nowe wyzwania. Czas zaspokajania ciekawości, zbierania doświadczeń i poszukiwania własnych ścieżek, które pozwolą w trakcie studiów żyć pełnią życia i znaleźć pasję oraz przyjaciół być może na całe życie. Wkrótce ruszy rekrutacja na studia na Uniwersytecie Śląskim. W tym roku uczelnia wprowadza Dziki Indeks oraz planuje otworzyć nowe kierunki i specjalizacje.

Wkrótce rekrutacja na Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski to największa uczelnia regionu, lider wspólnych przedsięwzięć akademickich ostatnich lat i uczelnia, w której prowadzone są badania naukowe szczególnie istotne dla życia w naszym regionie – m.in. badania wody, gleby i złóż kopalnianych, powietrza, ale też naszego dziedzictwa kulturowego, języka, warunków politycznych i społecznych, w jakich żyjemy; wpływu, jaki mają na życie technologia, nauka i sztuka.
Nabór podstawowy na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpocznie się 2 czerwca 2025 r. i potrwa do 11 lipca 2025 r. Rekrutacja na studia II stopnia zakończy się natomiast 19 lipca 2025 r. Kandydatki i kandydaci rekrutujący się na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie poznają wyniki rekrutacji 18 lipca 2025 r., natomiast kandydaci na studia II stopnia 24 lipca 2025 r.
Dziki Indeks nowością
Dziki Indeks UŚ to wyjątkowa szansa, by zdobyć miejsce na wymarzonych studiach stacjonarnych I stopnia lub jednolitych studiach magisterskich na Uniwersytecie Śląskim. Podobnie jak sportowcy mogą uczestniczyć w zawodach za sprawą dzikiej karty, kandydatki i kandydaci mają teraz okazję dołączyć do grona najlepszych i studiować na wybranym kierunku dzięki swoim nadzwyczajnym osiągnięciom. Projekt wzorowany na amerykańskich uczelniach skierowany jest szczególnie do ambitnych i utalentowanych uczniów, którzy wiedzą, czego chcą, szukają możliwości samorozwoju i z determinacją dążą do sukcesu. W ramach Dzikiego Indeksu kandydatki i kandydaci zyskają cenne wsparcie w zdobywaniu wiedzy, podzielą się swoją pasją i wyróżnią się na tle innych.
Proces aplikacji podzielony został na dwa etapy:
- Etap 1 – Esej motywacyjny kandydatki i kandydaci mają za zadanie stworzyć esej, w którym opowiedzą o swoich motywacjach i dotychczasowych osiągnięciach. Chcemy dowiedzieć się, co ich kształtuje, jakie wartości kierują ich życiem i dlaczego to właśnie Uniwersytet Śląski i wybrany kierunek są dla nich idealne. Eseje motywacyjne można wysyłać do 1 czerwca o godz. 23.55. Ogłoszenie wyników tego etapu nastąpi 13 czerwca.
- Etap 2 – Rozmowa konkursowa W drugim etapie chcemy posłuchać więcej o pasjach kandydatek i kandydatów oraz porozmawiać o wybranym kierunku studiów. Sprawdzimy m.in. oryginalność zaproponowanego tematu, dobór argumentów i źródeł oraz komunikatywność i kulturę wypowiedzi. Rozmowy odbędą się w terminie od 16 do 26 czerwca, a ogłoszenie wyników 27 czerwca.
Nowe kierunki i specjalności na UŚ
Uniwersytet Śląski w Katowicach ma szeroką i różnorodną ofertę kształcenia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Studentki i studenci mogą kształcić się tutaj na 89 kierunkach oraz 7 programach kształcenia w języku angielskim, prowadzonych na 8 wydziałach, zlokalizowanych w 4 miastach akademickich: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu.
Uniwersytet Śląski oferuje największą bazę mieszkaniową dla osób studiujących w regionie – blisko 2300 miejsc w domach studenckich, zlokalizowanych w Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie.
W roku akademickim 2025/2026 planuje się otworzyć kilka nowych kierunków i specjalności:
- Koreanistyka – studia I stopnia,
- Filologia angielska: językoznawcza – studia I stopnia,
- Filologia angielska: Kultura - Media – Translacja – studia I stopnia,
- Filologia angielska: Projektowanie gier i groznawstwo (SPRINT-WRITE) – studia I stopnia,
- English Studies: Literature and Culture – studia w języku angielskim I stopnia,
- Aquamatyka - interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi [Aquamatics - Interdisciplinary Management of Water Environments] – studia w języku angielskim II stopnia,
- Turystyka zrównoważona – studia I stopnia,
- Gospodarka wodna – Aquamatyka – studia I stopnia.
Zobacz także

To patent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wynalazek, który ułatwi diagnozę i leczenie zwierząt
![Sześć uczennic, jedna wielka idea – konferencja TEDxAdamMickiewiczSchool w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC06397_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Sześć uczennic, jedna wielka idea – konferencja TEDxAdamMickiewiczSchool w Katowicach [Zdjęcia]
![Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w Katowicach. Za nami spotkanie w cyklu "Porozmawiajmy o polskiej nauce" [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/IMG_9572_mini.jpg.webp)
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w Katowicach. Za nami spotkanie w cyklu "Porozmawiajmy o polskiej nauce" [Zdjęcia]

Najlepsi nauczyciele i nauczycielki poszukiwani! Trwa nabór zgłoszeń do III edycji konkursu o Nagrodę im. Profesora Józefa Pietera

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zaprasza na dzień otwarty. Co się będzie działo?

Centrum Logistyczno–Naukowe na Svalbardzie BERA oficjalnie otwarte. Jej właścicielem jest Uniwersytet Śląski

Pieniądze na uczenie ślōnskij gŏdki nie poszły na marne. Uniwersytet Śląski realizuje program „Regionalna Edukacja na Śląsku”
![Ruszył projekt "Regionalna edukacja na Śląsku" i studia "Region – język i kultura" [Zdjęci]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/139103_mini.jpg.webp)