17 tysięcy uczestników! Za nami XVI Europejski Kongres Gospodarczy [Galeria zdjęć]

Redakcja WKATOWICACH.eu
10.05.2024w Katowicach

Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz Donald Tusk, prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, na inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Congress). Od 7 do 9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach obradować będą liczni przedstawiciele polskiego rządu, politycy ze wszystkich stron świata, a obok – czołowi biznesmeni, bez których trudno wyobrazić sobie debatę wokół wyzwań dla europejskiej gospodarki. Portal WKATOWICACH.eu jest patronem medialnym wydarzenia.

Donald Tusk na EKG w Katowicach 2024

XVI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Aktualizacja, 10 maja, 13:00

W Katowicach zakończył się trwający od 7 do 9 maja  XVI Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress). O wyjątkowości tegorocznej edycji świadczą liczby – 17 tys. uczestników stacjonarnych i online, 650 akredytowanych dziennikarzy, 1200 prelegentów i 180 merytorycznych debat – a przede wszystkim znamienici goście, których wystąpienia odbiły się szerokim echem na świecie i nadały ton całemu wydarzeniu.

Ważnym kontekstem 16. edycji kongresu było 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a myślą przewodnią, ukierunkowującą debaty, transformacja dla przyszłości. Dyskutowano o niej w gronie polityków i decydentów oraz licznie przybyłych na Śląsk inwestorów i przedstawicieli największych biznesów. Inaugurację swoją obecnością uświetnili Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.

Aktualizacja, 9 maja, 15:00

O sporcie i biznesie oraz związkach między jednym a drugim była mowa w czasie panelu dyskusyjnego pt. „Sport, biznes, otocznie” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Uczestnicy dyskusji, wśród których nie zabrakło m.in. multimedalisty Roberta Korzeniowskiego, rozmawiali na temat partnerstwa pomiędzy podmiotami sportowymi a przedsiębiorstwami.

W panelu dyskusyjnym wziął udział także przedstawiciel naszego miasta, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, który podkreślał, jak istotne znaczenie społeczne i gospodarcze dla lokalnych samorządów mają wydarzenia sportowe i popularyzacja sportu wśród mieszkańców miasta.

Aktualizacja, 9 maja, 11:30

Między innymi o różnych kierunkach rozwoju miast oraz konsekwencjach działań w miejskich przestrzeniach była mowa w czasie panelu dyskusyjnego „Miasto, mieszkańcy, rozwój” zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Udział w dyskusji wzięli m.in. wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Konrad Wojnarowski podsekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wśród tematów rozmowy pojawiły się nowe pomysły na rozwój ośrodków miejskich - kwestia samochodów i komunikacji publicznej, tzw. betonozy, idea miasta 15-minutowego oraz „ekonomia obwarzanka” jako pomysł na rozwój.

O tym, w jaki sposób Katowice podchodzą do kwestii rozwoju i przyciągania nowych zagranicznych inwestorów do działania w naszym mieście mówił wiceprezydent Bogumił Sobula. Jak podkreślał wiceprezydent, Katowice musiały zacząć od nadrobienia wieloletnich zaległości w infrastrukturze miejskiej.

Dopiero uporządkowanie, przebudowa, postęp cywilizacyjny i dojście do tych standardów, które są powszechnie obowiązujące pozwoliły myśleć o infrastrukturze na zewnątrz, na powierzchni ziemi i o kwestii jakości życia. Potrzebna była przebudowa obszaru rondo – rynek, związana z kompleksową wymianą tego, co było pod ziemią, rewitalizacja – trudna i wymagająca, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej kosztującej ponad 800 mln zł kilkanaście lat temu, to była podstawa, żeby myśleć o zmianie infrastruktury. podkreślał wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula

Jak podkreślano, budowa nowych elementów infrastruktury w Katowicach wygenerowała nowe trendy społeczne. Mowa była m.in. o dużym zainteresowaniu wydarzeniami w NOSPR czy w MCK, których projekt budowy kilkanaście lat temu wcale nie cieszyła się dużym społecznym poparciem.

Partnerem sesji było miasto Katowice.

12 zdjęć

Miasto, mieszkańcy, rozwój - panel dyskusyjny w czasie EKG 2024

Aktualizacja, 8 maja, 16:40

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyły się rozmowy o Europejskim Mieście Nauki. Ten tytuł Katowice uzyskały na 2024 rok. Prelegenci rozmawiali o tym, co po roku nauki zostanie w naszym mieście i Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolii.

Uczestnicy usłyszeli o współpracy między uczelniami, miastem i GZM. A także o dwóch ważnych efektach, które Miasto Nauki może przynieść: Zielona Strefa Rawy oraz Program Naukowy dla Śląska. Rawa ma stać się w przyszłości zielonym kampusem, miejscem do integracji i spotkań.

18 zdjęć

Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024 na EKG 2024

Aktualizacja, 8 maja, 13:30

Za nami panel "Otwarcie nowej kadencji samorządów". Tematyką dyskusji były główne wyzwania stojące przed samorządami w nowej kadencji.

Jakiego rodzaju projekty rozwojowe i inwestycje chcą realizować nowe samorządy? Co z programami inwestycyjnymi realizowanymi w poprzedniej kadencji? Kadry polskiej samorządności: nowe rozdanie czy starzy wyjadacze? Największe wyzwania stojące przed samorządami. Nowe otwarcie na linii samorząd – rząd.

W dyskusji wzięli udział:

  • Marcin Krupa - prezydent Katowic
  • Daniel Beger - prezydent Świętochłowic
  • Maciej Gramatyka - prezydent Tychów
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydentka Sopotu
  • Hanna Zdanowska- prezydent miasta Łódź

Wymarzone Tychy? Dostęp do morza! zaśmiał się prezydent Tychów

Tychy nie potrzebują rewolucji. 23 lata prezydentury Andrzeja Dziuby wytyczyło pewne kierunki. Teraz są potrzebne pewne zmiany, taka dobra kontynuacja. To, czego się nie udało zrobić, to centrum. To nasze wyzwania na nową kadencję. powiedział prezydent Tychów, Maciej Gramatyka

Chorzów ma sporo wyzwań, to m.in. wyludnianie się miasta, a także budowa infrastruktury sportowej. Jeden z okolicznych placów w centrum miasta okalają budynki z ubikacjami na półpiętrze. Musimy ściągać środki na rewitalizację kamienic i zapewnić godność ludziom. Trzeba też zwrócić uwagę na transport. odpowiedał nowy prezydent Chorzowa, Szymon Michałek

Pierwsze dwa lata poprzedniej kadencji realizowałem program naprawczy. Teraz jest czas, by sprawić, by mieszkańcy Świętochłowic utożsamiali się ze swoim miastem. zaznaczył prezydent Świętochłowic, Daniel Beger

Z punktu widzenia funkcjonowania samorządu nasze wszystkie miasta są bardzo podobne i mamy podobne problemy. Widzę jedno ważne wyzwanie dla całej Metropolii - to jeszcze większa integracja metropolitalna, stworzenie Metropolii z prawdziwego zdarzenia. mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa

10 zdjęć

Otwarcie nowej kadencji samorządów

Aktualizacja, 8 maja, 12:40

Europejski Kongres Gospodarczy jest okazją, by porozmawiać o najnowszych rozwiązaniach technologicznych. W czasie specjalnego briefingu prasowego zorganizowanego przez Microsoft w kongresowych przestrzeniach MCK, zostały zaprezentowane najnowsze możliwości narzędzia Copilot wykorzystującego sztuczną inteligencję. Narzędzie można już obsługiwać także w języku polskim.

Copilot to asystent każdego pracownika, który używa pakietu Office. Pomaga on wykonywać pewne czynności – znajdować informacje, generować lub porównywać informacje, przygotowywać odpowiedzi na maile, podsumowywać długie wątki mailowe i wiele więcej. Od kilku dni mamy wsparcie w języku polskim. Każdy może z tego narzędzia skorzystać, wystarczy zadać pytanie lub użyć dedykowanych przycisków w aplikacjach. tłumaczy nam Jacek Czyszewski z Microsoft

Rozwiązania zastosowane w Copilocie wpisują się w trendy związane z rozwojem i zastosowaniem sztucznej inteligencji w wielu miejscach pracy.

Na pewno będziemy musieli pracować nadal – AI nie odbierze nam pracy. Pracę mogą odebrać nam ludzie, którzy wcześniej wejdą w AI i dzięki sztucznej inteligencji będą potrafili zwiększać swoją produktywność. Popularność sztucznej inteligencji wśród pracowników biurowych wzrasta. dodaje Jan Kleczkowski, członek kierownictwa firmy Microsoft

8 zdjęć

Briefing Microsoft na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2024

Aktualizacja, 8 maja, 12:00

Wśród firm laureatów tegorocznej nagrody Inwestor bez Granic znaleźli się: Bosch w Polsce, MSD Polska, Veolia w Polsce, San Donato, Panattoni, Fakro, InPost, Press Glass Holding, Sanok Rubber Company, Track, Tec. Te zaszczytne tytuły przyznano podczas XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Tytułem Inwestor bez Granic nagrodzeni zostali najskuteczniejsi polscy inwestorzy aktywni na rynkach zagranicznych, a także podmioty zagraniczne inwestujące w Polsce. Obie te grupy funkcjonują od pewnego czasu w warunkach, które charakteryzują niestabilność i trudna do przewidzenia dynamika rynku. Mierzą się również ze skutkami wywołanymi pandemią, wojną w Ukrainie, stawiają czoła licznym kryzysom, takim jak np.: sytuacja klimatyczna, inflacja, wahania popytu, wysokie ceny energii czy materiałów budowlanych oraz presja regulacyjna.

Wobec aktualnych zawirowań i sytuacji kryzysowych aktywni inwestorzy „bez granic" stają dziś w obliczu nie lada wyzwań. Dotyczy to polskich podmiotów podejmujących śmiałe decyzje o ekspansji poza granicami kraju, jak i firm zagranicznych angażujących się w kraju atrakcyjnym inwestycyjnie, ale obarczonym niebezpieczeństwem spowolnienia gospodarczego, wynikającego ze specyfiki własnej geolokalizacji.

Tegoroczna edycja Inwestora bez Granic przypada w 20. rocznicę polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Warto o tym przypomnieć, bo bez członkostwa w europejskiej wspólnocie, bez wolnorynkowych swobód i nowych możliwości, jakie otworzyło ono przed inwestorami, firmy nie mogłyby realizować swoich planów, a polska gospodarka nie rosłaby wraz z nimi. mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Zwycięskie firmy to dziesięć przykładów dobrych praktyk, biznesowej wyobraźni, konsekwencji i skuteczności. dodał prezes Kuśpik

Jury w tegorocznej edycji wyłoniło dziesięciu laureatów, którzy są najskuteczniejszymi polskimi inwestorami realizującymi ekspansję zagraniczną lub odpowiedzialnymi zagranicznymi podmiotami w Polsce, które wpływają na pozytywne zmiany w gospodarce i na rynku pracy. Nominacje do tej nagrody spłynęły z szerokiego grona: instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą, środowiska biznesu. Merytoryczne wsparcie projektu zapewniła redakcja portalu gospodarczego WNP.PL oraz magazynu Nowy Przemysł.

Laureaci konkursu Inwestor bez Granic:

  • Bosch w Polsce – kompetencje i inwestycje na czasie

Firma Bosch ma w Polsce cztery spółki, osiem fabryk, centra badawczo-rozwojowe i centrum kompetencyjne IT. Produkuje sprzęt AGD, części samochodowe i akcesoria do elektronarzędzi. Bosch w ciągu ponad trzydziestu lat obecności w Polsce zrealizował inwestycje warte kilka miliardów euro. W zeszłym roku ogłosił, że kolejną będzie fabryka pomp ciepła w Dobromierzu pod Wałbrzychem.

  • MSD – wiedza, innowacje, zdrowie

Biofarmaceutyczna firma o globalnym zasięgu. Firma oferuje leki i szczepionki, przodując w badaniach nad profilaktyką i leczeniem chorób. Tylko w zeszłym roku zainwestowała w Polsce w badania i rozwój 190 milionów złotych, a w ciągu dekady jej całkowite nakłady wyniosły prawie 4 miliardy. Dzięki MSD, Polska staje się ważnym ogniwem w łańcuchu światowych centrów badawczych.

  • Veolia w Polsce – w czołówce zielonej transformacji

Grupa koncentruje się na sektorze ciepłowniczym. Wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska. Jej nowoczesne bloki kogeneracyjne umożliwią znaczącą redukcję emisji CO2 w Poznaniu. W Lidzbarku Warmińskim powstała ciepłownia zasilana energią ze źródeł odnawialnych: są tam pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła. Podobne rozwiązania Veolia zastosuje w kolejnych instalacjach.

  • San Donato – nowa wartość w polskim sektorze medycznym

Jedna z największych, włoskich prywatnych grup medycznych. Firma nabyła większościowy pakiet udziałów w grupie American Heart of Poland – powstał europejski lider wśród ośrodków leczących choroby układu krążenia. Przejęcie zaowocuje wymianą doświadczeń, współpracą na niwie badań i rozwoju, dostępem do zaawansowanych technologii i najlepszych praktyk.

  • Panattoni – deweloper na fali

Największy deweloper obiektów przemysłowych i logistycznych w Europie. Panattoni jest liderem branży w Polsce, także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na południu Anglii firma tworzy jedną z największych stref deweloperskich w regionie. Marka weszła na rynek duński i belgijski, i rozpoczęła budowę parku logistycznego w Austrii. Wkrótce otworzy biuro w Arabii Saudyjskiej. Ma również plany dotyczące Japonii i Australii.

  • Fakro – innowacyjni, konkurencyjni, globalni

W ciągu trzydziestu lat z małego, rodzinnego zakładu firma rozwinęła się w międzynarodową korporację. Dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. Fakro jest jedyną, polską spółką prywatną w czołówce europejskich firm innowacyjnych. Eksport stanowi siedemdziesiąt procent jej sprzedaży. Produkty Fakro można znaleźć w ponad sześćdziesięciu krajach.

  • InPost – zdecydowanie i konsekwentnie w Europie

Lider dostaw w branży e-commerce. Działa w dziewięciu krajach. Jest aktywnym inwestorem. Przejmując spółkę Mondial Relay, wszedł na rynki Francji i krajów Beneluksu, a kupując udziały w logistycznej Menzies Distribution Group, umocnił się w Wielkiej Brytanii. InPost szacuje, że w tym roku jego wydatki inwestycyjne, z wyłączeniem fuzji i przejęć, wyniosą około miliarda trzystu milionów złotych.

  • Press Glass Holding – europejski lider w branży przetwórstwa szkła dla budownictwa

Firma z 30-letnim doświadczeniem, która konkuruje ze światowymi gigantami. Jest uznanym dostawcą szyb zespolonych do rozpoznawalnych budynków w Europie i Stanach Zjednoczonych. Press Glass Holding posiada 15 zakładów w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Litwie oraz Stanach Zjednoczonych. Press Glass jest firmą niezależną ze stuprocentowo polskim kapitałem.

  • Sanok Rubber Company – akwizycje i dywersyfikacja

Jeden ze światowych liderów branży wyrobów gumowych. Na rynku od ponad dziewięćdziesięciu lat. Współtworzy warunki dla zrównoważonego rozwoju motoryzacji, budownictwa i przemysłu. Dba o dywersyfikację produktową i geograficzną. W zeszłym roku spółka kupiła fińską Grupę Teknikum, nabyła też pakiet kontrolny firmy BSP Bracket System Polska. Firma Sanok Rubber Company wypracowała ponad 74 miliony złotych zysku.

  • Track Tec – spektakularne przyspieszenie

Trac Tec to wiodący dostawca rozwiązań dla szynowej infrastruktury transportowej w ponad 40 krajach. Ma siedem zakładów w Europie. Oferuje usługi wykonawcze, logistyczne i doradcze. Rozwój Grupy jest efektem wzrostu organicznego, fuzji i przejęć oraz współpracy międzynarodowej. Przychody firmy z eksportu wzrosły w ubiegłym roku 2,5-krotnie, a udział eksportu w przychodach przekroczył 50%.

12 zdjęć

Nagrody dla Inwestorów bez Granic

Aktualizacja, 8 maja, 10:50

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówi się o tematach ważnych dla Polski, Europy i świata. W środę, 8 maja, europejskie i światowe rynki filmowe zaczął podbijać film „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego, który na ekranach polskich kin pojawił się w styczniu 2024 roku. Od 8 maja 2024 roku film można oglądać na platformie Netflix.

Dziś ten film trafia na Netflixa i będzie dostępny dla wszystkich, którzy będą chcieli go obejrzeć. Wiemy, że to dopiero pierwszy film, wiemy że będzie następna część. Być może Pan Kleks stanie się alternatywą dla Harrego Pottera – Brzechwa był pierwszy. mówił z uśmiechem prezydent miasta Katowice, Marcin Krupa

Na ten dzień czekaliśmy cztery lata – od początku to było dla nas najważniejsze. Jan Brzechwa w 1946 roku nie miał żadnych szans, by z Akademią Pana Kleksa, sprzedać tę historię za granicę, na zachód – trwała Zimna Wojna. Krzysztof Gradowski ekranizując Pana Kleksa w latach 80-tych, również nie miał takich szans. Dziś, dzięki platformom streamingowym ten świat się otworzył. mówił właściciel katowickie Bajki Pana Kleksa, Grzegorz Pietraszewski

Dzięki obecności na Netflixie film dotrze do 197 rynków filmowych, do 300 mln subskrybentów, jest dubbingowany w 38 grupach językowych.

6 zdjęć

Briefing prasowy związany z premierą filmu "Akademia Pana Kleksa" w serwisie NETFLIX

6 zdjęć

Aktualizacja, 8 maja, 10:43

Trwa drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024. Jedną z pierwszych sesji był Szczyt Innowacji Metropolii.

Metropolia tworzy innowacje. To m.in. wspólne autobusy dla różnych miast, niedawno uruchomiony system Roweru Metropolitalnego czy ochrony środowiska. mówił wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Henryk Borczyk

Sesja podzielona była na wystąpienia. W pierwszej części wypowiadał się Charles Landry - urbanista i autor książki „Kreatywne miasto: zestawy narzędzi dla miejskich innowatorów”. Opowiadał m.in. o swoim projekcie, w którym pytał mieszkańców np. o to co trzeba zmienić w mieście, czy miasto ich słucha, co im się podoba. Jak twierdzi, miasto to przedsięwzięcie kulturowe. Każde miasto zastanawia się, co będzie z nim w przyszłości i jak dobrze w tę przyszłość wejść. Wiele miast mierzy się z podobnymi problemami. Mówił o tym, że potrzebne są zmiany, odnowienie świata.

Inny świat jest możliwy. Można wyobrazić sobie planetę B i do niej dążyć. Musimy jednak najpierw uratować planetę A. mówił Charles Landry

W dalszej części wystąpi Robert Pyka (przewodniczący Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych Uniwersytetu Śląskiego) i Jacek Woźnikowski (dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w GZM).

11 zdjęć

Szczyt innowacji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Aktualizacja, 8 maja, 9:30

Zaczynamy drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na początek sprawdziliśmy, jakie stoiska można zobaczyć na tegorocznej edycji. Znajdziemy tu przedstawicieli świata biznesu, samorządu i nauki. Sami zobaczcie!

Aktualizacja, 7 maja, 21:00

Ponad 180 sesji z udziałem 1200. panelistów i panelistek, blisko 12 tys. zarejestrowanych uczestników stacjonarnych – tak w głównych liczbach rysuje się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja 2024 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach).

Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia.

mówiła podczas inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej ­– jeden z gości specjalnych tegorocznej edycji wydarzenia

Ważny temat sesji inauguracyjnej EEC stanowiła 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Korzyści z naszej obecności w Unii Europejskiej są oczywiste. Świętujemy, ale nie czas na beztroskę. Stoimy wobec nowych wyzwań wymagających energii i współpracy. Stąd hasło tegorocznego kongresu „Transformacja dla przyszłości". Musimy się zmieniać, aby kolejne 20 lat obecności Polski w UE było jeszcze lepsze.

tymi słowami Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, otworzył XVI edycję wydarzenia

74 lata temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Zapewne nieprzypadkowo w 20-lecie naszej obecności w UE spotykamy się w regionie, który budował się na węglu i stali. Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. To dowód, że trzeba mieć odważne i daleko idące marzenia, a mamy przed sobą trudny czas.

dodał Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC

Nigdy w historii UE politycy nie byli tak jednomyślni

Ursula von der Leyen, podczas inauguracji zauważyła, że Katowice są miastem, które „symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski".

Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nową przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie, przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten.

mówiła Ursula von der Leyen

Zaznaczyła także, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Przypomniała jednak, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób. Wskazywała, że Polska zagrożenie Rosją zna lepiej od innych krajów i że już wcześniej Europa powinna była wsłuchać się w głos naszego kraju.

Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich.

kontynuował myśl Ursuli von der Leyen Donald Tusk, prezes Rady Ministrów

Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania.

mówił

Podczas swojego wystąpienia Donald Tusk wskazywał na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej.

Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: Dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji.

powiedział Prezes Rady Ministrów

Z perspektywy dobrych 20 lat i w obliczu nowych wyzwań – wnioski i komentarze

Pochodzę z kraju, który wchodził do UE w tym samym czasie, co Polska. Tak, Europa była i dla nas biletem do lepszej przyszłości.

przypomniała komisarz UE ds. energii, Kadri Simson

Komisarz zwróciła również uwagę na aktualne i realne rosyjskie zagrożenie dezinformacją i manipulacją, a do niedawna także szantażem paliwowo-energetycznym.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej podkreślił wagę zmiany, jaka dokonała się w niezwykle krótkim czasie w europejskiej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i wysiłku koniecznego, by je zapewnić.

Te głosy słychać w całej Europie, ta zmiana dokonała się w ostatnich miesiącach. Tu ważna jest rola Polski, która pierwsza stanęła zdecydowanie po stronie Ukrainy. Teraz robi to Europa.

zaznaczył polski wicepremier

Minister stwierdził jednak, że brakuje w Europie czynów, zdecydowania, stanowczości.

Tego oczekujemy od KE i nowego Parlamentu, by przemysł zbrojeniowy się mógł odrodzić.

podsumował

W sprawach zrównoważonej transformacji, zdaniem Kosiniaka-Kamysza, Polska jest po tej samej stronie, co cała Unia Europejska.

Rozproszona energetyka jest odporniejsza i bezpieczniejsza niż dziesięć węglowych elektrowni. Widzimy to na przykładzie Ukrainy.

zauważył

Debatę zakończyły refleksje nad wagą nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Przyszły Parlament i Komisja Europejska będą miały poczucie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i wspierania Ukrainy.

przewidywała Kadri Simson w konkluzjach debaty

Odrzućmy skrajności i postawmy na tych, którzy wiedzą, jak ma wyglądać Europa.

zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz

A ma być ona strefą bezpieczeństwa i rozwoju oraz rozumienia nawzajem swoich potrzeb. Różnorodność to prawdziwa siła Europy.

podsumował

Należy działać tak, aby kapitał został w domu

Czysta dostępna energia, finansowanie transformacji gospodarki, wsparcie innowacji i czempionów. To rekomendacje wielkiego biznesu dla europejskiej gospodarki, które wybrzmiały podczas sesji inauguracyjnej.

Anna Pruska, prezeska Comarchu, jednego z potentatów polskiego sektora informatycznego, zwróciła uwagę na koniec możliwości konkurowania kosztami pracy.

W branży IT konkurujemy z całym światem – z firmami z USA i z Azji Południowo-Wschodniej. Nowych przewag szukamy w dobrym wykształceniu i innowacyjności.

podkreśliła Anna Pruska

Natomiast zdaniem Rafała Brzoski, założyciela i CEO InPostu, gospodarka wymaga wspierania firm podejmujących odważne decyzje o inwestowaniu w wynalazki i innowacje.

A chodzi także o inwestycje na nowych rynkach. Historie najlepszych europejskich marek to rozsądne inwestowanie w liderów innowacji. Państwo nie zostawia swoich czempionów.

podkreślił CEO InPostu

Według Brzoski, założyciela firmy realizującej spektakularną ekspansję w Europie, takie wsparcie jest warunkiem komercjalizowania innowacji na własnym rynku i zapobiegania "wypływowi kapitału".

Cieszę się, że pan Rafał Brzoska mówi o wspieraniu czempionów.

odpowiedział Dariusz Marzec, prezes PGE, przypominając, że bez pewnych dostaw energii nie będą pracowały ani paczkomaty InPostu, ani serwery Comarchu

Trzeba wiele inwencji i wysiłku, by przestawić na nowe tory tak duży organizm jak PGE. A jesteśmy gwarantem stabilnych dostaw energii i rozwoju nowej energetyki, przyjaznej klimatowi i ludziom. Mierzymy się z tym zadaniem, nikt za nas tego nie zrobi. Ważna jest współpraca z rządem i współpraca Polski z UE, by polski sektor energii był w nurcie europejskiej transformacji.

zaznaczył prezes energetycznego giganta

Przełom się dokonuje, a dwa ostatnie lata nauczyły nas, by troszczyć się o bezpieczeństwo i o finansowanie transformacji.

podzielił się refleksją Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking, ING

W bankowości też dokonują się zmiany. Finansujemy poszukiwania nowych źródeł energii.

podkreślił

Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy mogli wziąć udział również w sesjach dotyczących m.in.:

  • sytuacji finansowych samorządów,
  • polityki klimatycznej
  • i zrównoważonej gospodarki, sektora bankowego, systemu edukacji czy sektora energii.

Aktualizacja, 7 maja, 15:57

W związku z organizacją XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rząd odbywa posiedzenie w naszym mieście. Obrady odbyły się wewnątrz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rada Ministrów pochyliła się m.in. nad bonem energetycznym. Podczas obrad przyjęto Prawo Komunikacji Elektronicznej. Więcej na ten temat TUTAJ.

Aktualizacja, 7.05, godz. 14:30

Wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz, podczas debaty o bezpieczeństwie mówił:

W dzisiejszych wystąpieniach usłyszeliśmy, że obronność, bezpieczeństwo, zbrojenia to jest sprawa najważniejsza na najbliższe pięć lat, na najbliższe miesiące. (…) Wyraźnie słychać te głosy w całej Europie. To jest ta zmiana, która się też dokonała nie tylko po agresji Rosji na Ukrainę, ale dokonała się w ostatnich miesiącach w radykalny sposób. Państwa angażują się dużo bardziej w pomoc dla Ukrainy. Tu wielka rola i Polski, która przewodniczyła, jak gdyby była pierwsza do pomocy, pierwsza ku pomocy. Otwarliśmy swoje serca, swoje domy, wysłaliśmy dziesiątki donacji sprzętu. Robią to inni Europejczycy, robi to Unia Europejska jako jednocząca różnego rodzaju formaty. powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Katowicach

 

Odniósł się także do planów powołania komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa, który będzie odpowiadać m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, jak i bezpieczeństwo.

Komisarz do spraw obrony ma mieć znaczenie. Musi mieć kompetencje i musi mieć własny budżet. To nie może być tylko utworzenie stanowiska bez funduszu na rzecz obronności Europy, bez stworzenia sił szybkiego rozmieszczenia w Europie, bez całej strategii obronności przemysłu, przede wszystkim obronnego, ale również integracji obrony powietrznej, obrony przeciwlotniczej, obrony przeciwrakietowej. Przechodzimy od czasu gadania do czasu działania. Tego bardzo potrzebujemy. podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Władysław Kosiniak-Kamysz

Strefa bezpieczeństwa i rozwoju, współpraca z NATO, współpraca ze sobą nawzajem, rozumienie swoich potrzeb, rozumienie swojej historii, swojej tradycji. Nie niszczenie tego w żaden sposób, tylko wzmacnianie, bo siła Europy leży w jej różnorodności. Nie tylko i wyłącznie we wspólnym mianowniku, ale w różnorodności, która na ten wspólny mianownik się składa. podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz

Aktualizacja, 7 maja, 15:10

Zobaczcie wideo z ceremonii rozpoczęcia XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

Aktualizacja, 7 maja, 14:30

Panel dyskusyjny „20 lat Polski w Unii Europejskiej”

O dwudziestu latach obecności Polski w Unii Europejskiej, ale także o przyszłości naszego kraju w tej wspólnocie, rozmawiali prelegenci panelu dyskusyjnego zatytułowanego „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, który odbył się pierwszego dnia 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dyskutowali premier Jerzy Buzek, wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, sekretarz stanu MSZ Andrzej Szejna, były wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, przedsiębiorca Adam Krzanowski oraz kandydat na europarlamentarzystę Michał Kobosko.

Początek tego spotkania stał się okazją do wyróżnienia laureatów w konkursie „Nasze, moje 20 lat” zorganizowanym w związku z 20-stą rocznicą obecności Polski w Unii Europejskiej. Nagrody otrzymali mieszkańcy naszego regionu, którzy w artystyczny sposób opisali swoje wspomnienia i odczucia związane z członkostwem Polski w UE w minionych dwu dekadach.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC podkreślał, jak istotna dla polskiej akcesji do UE była współpraca kolejnych rządów polski, od początków lat 90., aż do przystąpienia naszego kraju do wspólnoty w roku 2004. Równocześnie zwracał uwagę na to, że potrzeba merytorycznej dyskusji ponad politycznymi podziałami, by kontynuować rozwój wspólnoty i naszego kraju w jej ramach.

Możemy o najtrudniejszych sprawach dyskutować, jeśli mamy pozytywne nastawienie do Unii. Dziś trzeba bardzo wiele w Unii Europejskiej zmienić, ale uważam, że teraz nie ma specjalnie nastroju do zmian traktatu – to będzie konieczne po rozszerzeniu Unii, w które głęboko wierzymy. W ramach istniejącego traktatu można świetnie wykorzystać możliwości Unii Europejskiej. podkreślał w czasie dyskusji były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek

19 zdjęć

"20 lat Polski w Unii Europejskiej" na EKG 2024

Aktualizacja, 7 maja, 13:35

Każdy uczestnik Europejskiego Kongresu Gospodarczego może wspomóc Dom Aniołów Stróżów. Jak co roku podczas EKG stowarzyszenie przygotowało specjalną akcję.

W tym roku nie biegamy, nie gramy w nic. W tym roku posadziliśmy symboliczne drzewo. To drzewo dobrych życzeń. Ono symbolizuje wzrastanie dzieci, to co dajemy im każdego dnia, by ci mali mogli być szczęśliwi i Każde życzenie, dobre słowo trafi do dzieci, a nasz partner przekaże za nie 50 zł. mówiła prezes Domu Aniołów Stróżów, Monika Bajka

Dziękuje za 30 lat działalności stowarzyszenia i gratuluje pani prezes. Wolałbym, żeby nie było potrzeby tego typu, jednak wiemy, że pomoc potrzebna jest w każdym środowisku. Organizacje pozarządowe realizujące działania na rzecz dzieci są bardzo potrzebne. Życzę, żeby było coraz mniej dzieci, które tej pomocy będą potrzebowali. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa

Głównymi partnerami akcji są: Stalexport Autostrada Małopolska SA i Grupa PTWP. Partnerzy przedsięwzięcia to: MgM EXPO, BAROMEDICAL, Imago PR, Poszetka, Brokat i Gryfnie.

Mam wrażenie, że z Domem Aniołów Stróżów jesteśmy od początku kongresu. Ideą kongresu jest to, żeby różne środowiska i różne potrzeby spotykały się w jednym miejscu – samorząd, biznes, świat nauki, NGO-sy – wspólnie rozmawiamy i wspólnie rozwiązujemy różne problemy. Zachęcam uczestników kongresu do wzięciu udziału w akcji. dodał prezes PTWP, Wojciech Kuśpik

18 zdjęć

Dom Aniołów Stróżów na EKG 2024

Pisaliśmy, 7 maja, 10:40

Europejski Kongres Gospodarczy 2024 otwarty

Za nami otwarcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z udziałem Ursuli von der Leyen, kandydatki EPL na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, Donalda Tuska, prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady EEC. Na samym początku głos zabrali gospodarze wydarzenia - prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik oraz prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Spotykamy się w szczególnym czasie, świętujemy 20. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dla Polski, dla polskiej gospodarki, dla regionów, miast, gmin, były to dobre lata. Pomysł zorganizowania Europejskiego Kongresu Gospodarczego na Śląsku, w Katowicach, nie wziął się z przypadku, ale z potrzeby otwartego dialogu. mówił prezes grupy PTWP, Wojciech Kuśpik

Jako kongresowa społeczność, mogliśmy widzieć szerokie spektrum pozytywnych zmian wynikłych z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. To ewidentne korzyści dla biznesu, dla samorządów, dla świata nauki. Świętujemy, ale też nie stać nas na beztroskę. Ostatni czas przyniósł globalne zawirowania, dramatyczne zdarzenia. Trwa wojna w Ukrainie i stoimy wobec nowych wyzwań, wymagających energii, solidarności i mądrej współpracy, stąd hasło tegorocznego Kongresu – „Transformacja dla przyszłości”. tłumaczył prezes PTWP, Wojciech Kuśpik

Podkreślam, że to już 16. edycja EKG, bo odbywa się ona w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ten obiekt, w którym się znajdujemy, wraz ze Spodkiem, które tworzą jedną z największych konferencyjnych przestrzeni w Polsce, został zrealizowany przy wsparciu środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Cała Strefa Kultury – MCK, NOSPR oraz Muzeum Śląskie te obiekty powstały przy współudziale środków z UE – 1,5 mld złotych, z czego prawie połowa to środki unijne. podkreślał prezydent Katowic, Marcin Krupa

Dziś można sobie zadać pytanie, czy bylibyśmy w tym samym miejscu, gdyby nie Europa, gdyby nie wspólne działanie i wspólna gospodarka? Myślę, że absolutnie nie i bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy dbali o to, by Unia Europejska i nasz kraj się rozwijały. Dziś możemy powiedzieć – jesteśmy jedną wspólną, europejską rodziną. To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę Was witać po raz kolejny, w tym pięknym budynku, na kolejnym wspaniałym wydarzeniu. dodawał prezydent Katowic

Następnie na scenie gościł nowo wybrany marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski i przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Witam w dumnym województwie śląskim z wielkimi ambicjami, wyzwaniami i problemami, o których pewnie będzie mowa w trakcie tych trzech dni ważnych dyskusji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Proszę jednak nie tylko o dyskusje, ale także o konkretne działania, które teraz będą możliwe. Świat pędzi do przodu i wymaga transformacji, przebranżowienia gospodarki, tak, by ludzie tutaj w województwie śląskim, metropolii, chcieli pracować i żyć. Wspólnie zmieniajmy województwie śląskie na lepsze. mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa

Witamy w Metropolii, mieście wielu miast, gdzie jest ponad 2 mln 200 tys. mieszkańców i gdzie budujemy ponad podziałami. Wierzę, że wsparcie pozwoli wejść nam na wyższy poziom. Życzę owocnych obrad. powiedział ze sceny przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak

W ciągu trzech dni Kongresu spotkają się w Katowicach ludzie ze świata polityki, samorządu, biznesu, administracji centralnej. O randze wydarzenia świadczy obecność prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska. Życzę inspirujących debat. podkreślij wojewoda śląski, Marek Wójcik

W trakcie otwarcia przemówienie wygłosił również profesor Jerzy Buzek, kandydatka EPL na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk.

W warstwie gospodarczej największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności, zachowanie konieczności przekształcenia naszego kontynentu w bezemisyjny, do roku 2050. Spotkania w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego kształtują naszą przyszłość i to dzieje się, dzięki naszej wspólnocie. podkreślał w swoim przemówieniu poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący rady EEC, prof. Jerzy Buzek

To ogromna przyjemność być tutaj z Wami, w Katowicach – mieście, które symbolizuje transformację. Stoimy tutaj w MCK na terenie dawnej kopalni, która była niegdyś tętniącym życiem ośrodkiem, miejscem pracy dla wielu osób. Ten region ucierpiał, gdy kopalnie zostały zamknięte i miasto musiało zainwestować w siebie, w zmianę, co wymagało dużej odwagi. Dziś Katowice to ponownie miasto tętniące życiem, to duży ośrodek gospodarczy, gdzie dominują startupy, firmy technologiczne, miejsca rozrywki i kultury. Katowice symbolizują transformacyjną siłę Polski i jej mieszkańców, wiec nic dziwnego, że to Katowice są gospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. zaczęła swoje przemówienie kandydatka EPL na przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen

To bardzo poruszająca dla nas wszystkich chwila – tu w Katowicach, na Śląsku, w Polsce, ale i w Europie. Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni, nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co należy zrobić w Europie, w Polsce i w każdym innym kraju, bez wahania. podkreślał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach premier Donald Tusk

Polska jest liderem w czymś, co jest absolutnie niezbędne i z czego mamy powody być dumni, a historia tej dumy jest długa. Polska jest liderem w Europie tego, co dziś tak często jest nieuchwytne - tego ducha wolności, tej wiary w demokrację, czasem wbrew okolicznościom, zniechęceniu. To właśnie tu, w Polsce, dziesiątki lat temu narodziła się wiara i nadzieja, w tej części Europy na wolność i niepodległość. I także w tych miesiącach to z Polski poszedł bardzo mocny sygnał, że Europa, że demokracja, wolność, prawo – to nie są puste słowa, ale wielkie wartości, dla których warto żyć, dla których warto pracować. dodaje premier Donald Tusk

25 zdjęć

Otwarcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Sesja inauguracyjna pod tytułem „Europa – transformacja dla przyszłości" była okazją do podsumowania bilansu 20. lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zaproszeni rozmawiali o priorytetach polskiej prezydencji i nowej architekturze europejskiego bezpieczeństwa. Paneliści odpowiadali na kluczowe pytanie: jakiej Europy chcemy i jak to osiągnąć?

O globalnej konkurencyjności polskiej gospodarki mówili przedstawiciele biznesu: Rafał Brzoska, założyciel InPostu; Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking ING; Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Anna Pruska, prezes Comarchu.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.  

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.  

Goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Wśród pozostałych, zagranicznych gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego są między innymi:

  • Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi (ADDED) Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
  • Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości Litwy;
  • Tobias Gotthardt, sekretarz stanu Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii;
  • Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej;
  • Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012;
  • Albinas Zananavičius, wiceminister energetyki Litwy
  • oraz Karolis Žemaitis, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki i Innowacji Litwy.

W gronie uczestników kongresu, oprócz premiera, znajdą się również przedstawiciele polskiego rządu. Będą to m.in.:

  • Adam Bodnar, prokurator generalny, minister sprawiedliwości;
  • Borys Budka, minister aktywów państwowych;
  •  Marzena Czarnecka, minister przemysłu;
  • Andrzej Domański, minister finansów;
  • Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska;
  • Izabela Leszczyna, minister zdrowia;
  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej
  • oraz Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nowością w programie kongresu jest EEC Talks – na otwartej scenie, w nowej formule, wystąpią znani ekonomiści, politycy, dyplomaci, ciekawe postacie ze świata biznesu, kultury i życia społecznego. Kluczowymi kryteriami doboru gości na EEC Talks są osobowość, otwartość, talent komunikacyjny oraz istotna treść, którą mają do przekazania. Elitarna scena EEC Talks ma za zadanie zapewnić publiczności wysokiej jakości prezentacje oraz merytoryczne dyskusje na tematy związane z gospodarką, polityką, dyplomacją oraz kulturą.

Swój udział potwierdzili m.in. Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w latach 1989-1991 oraz w latach 1997-2001, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju; Wojciech Fibak, polski tenisista, kolekcjoner sztuki, przedsiębiorca; Renata Gabryjelska, reżyserka, członkini Gildii Scenarzystów Polskich, coach, mówczyni motywacyjna; Jarosław Królewski, prezes TS Wisły Kraków, prezes i współzałożyciel Synerise, Saad Saleh Alsaleh, ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Tegoroczny kongres opiewać będzie w cykl spotkań mających na celu zacieśnianie relacji gospodarczych i handlowych Polski z innymi krajami. W jego ramach odbędą się panele pt.: Forum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej Polska-Czechy, Perspektywy rozwoju polsko-brazylijskiej współpracy gospodarczej, Współpraca gospodarcza Polska-Indie, polsko-ukraińska współpraca w przemyśle spożywczym, polskie izby handlowe na Litwie, Łotwie i Estonii, Inwestycje amerykańskie w Polsce oraz Forum Biznesu Abu Zabi-Polska, podczas którego prelegenci rozmawiać będą na temat wpływu współpracy województwa śląskiego i emiratu Abu Zabi na rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a ZEA, czyli jedną z najsilniejszych i najbardziej dynamicznych gospodarek świata. Gośćmi, którzy potwierdzili swój udział w spotkaniach, będą m.in.: Mohammed Al Harbi, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce; Břetislav Dančák ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczypospolitej Polskiej; Mateusz Gniazdowski, ambasador pełnomocny i nadzwyczajny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej; Carlos Massa Ratinho Júnior, gubernator stanu Paraná; Nagma M. Mallick, ambasador Indii w Polsce; Joydeep Roy, przedstawiciel Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie; JJ Singh, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy H.E. Ahmed Khalifa Al Qubaisi, dyrektor generalny Abu Dhabi Chambers.

Podczas tegorocznej edycji Kongresu organizatorzy przewidzieli nową strefę o nazwie „EEC Green Planet", która odwoływać się będzie do zrównoważonego rozwoju i koncepcji green city. Efektowne namioty ze scenami usytuowane pomiędzy Międzynarodowym Centrum Kongresowym a Spodkiem, stworzą przejrzystą i zieloną, wielofunkcyjną przestrzeń konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową. Strefa ta, dodatkowo wzbogacona o oprawę wizualno-dźwiękową, w całości podporządkowana będzie idei rozwoju zgodnego z naturą, a uczestnicy kongresu będą mieli możliwość relaksu wśród zieleni. W strefie EEC Green Planet będzie można również zobaczyć autonomiczny bus marki Blees oraz dom modułowy od KENO.

Europejski Kongres Gospodarczy rokrocznie tworzy wyjątkową przestrzeń do prowadzenia rozmów i spotkań, sprzyja budowaniu relacji biznesowych oraz networkingowi. Tegoroczna edycja wydarzenia również będzie doskonałą okazją do integracji i nawiązywania partnerskich kontaktów. Rozstrzygnięte zostaną też kolejne edycje konkursów: EEC Startup Challenge, Top Inwestycje Komunalne oraz Inwestor Bez Granic. Dodatkowo uczestnicy Kongresu będą mieli możliwość uczestnictwa w wieczornych bankietach, które stanowić będą doskonałe miejsce do kontynuacji swobodnych rozmów i pogłębienia dyskusji w bardziej kameralnej atmosferze.

Zobacz także

Spodek i MCK podsumowują półrocze. Co się działo w Katowicach? [Zdjęcia]
Spodek i MCK podsumowują półrocze. Co się działo w Katowicach? [Zdjęcia]
w Katowicach

Spodek i MCK podsumowują półrocze. Co się działo w Katowicach? [Zdjęcia]

To oni tworzą Wikipedię! Zlot wikimedian podczas imprezy Wikimania Katowice
To oni tworzą Wikipedię! Zlot wikimedian podczas imprezy Wikimania Katowice
w Katowicach

To oni tworzą Wikipedię! Zlot wikimedian podczas imprezy Wikimania Katowice

Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]
Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]
w Katowicach

Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]

EuroScience Open Forum w Katowicach. Trzeci dzień ESOF 2024 za nami [Zdjęcia]
EuroScience Open Forum w Katowicach. Trzeci dzień ESOF 2024 za nami [Zdjęcia]
w Katowicach

EuroScience Open Forum w Katowicach. Trzeci dzień ESOF 2024 za nami [Zdjęcia]

W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki "INdustry in TransitiOn" [Zdjęcia]
W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki "INdustry in TransitiOn" [Zdjęcia]
w Katowicach

W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki "INdustry in TransitiOn" [Zdjęcia]

Rynek turystyki biznesowej w Katowicach wciąż się rozwija. W mieście odbyło się kilka tysięcy różnego rodzaju wydarzeń biznesowych [Raport]
Rynek turystyki biznesowej w Katowicach wciąż się rozwija. W mieście odbyło się kilka tysięcy różnego rodzaju wydarzeń biznesowych [Raport]
w Katowicach

Rynek turystyki biznesowej w Katowicach wciąż się rozwija. W mieście odbyło się kilka tysięcy różnego rodzaju wydarzeń biznesowych [Raport]

Uroczyste ślubowanie nowych policjantów w Katowicach [Zdjęcia]
Uroczyste ślubowanie nowych policjantów w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Uroczyste ślubowanie nowych policjantów w Katowicach [Zdjęcia]

Matura z języka angielskiego w I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach [Zdjęcia]
Matura z języka angielskiego w I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Matura z języka angielskiego w I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach [Zdjęcia]

Rząd przyjął Prawo Komunikacji Elektronicznej! Obrady odbyły się w Katowicach
Rząd przyjął Prawo Komunikacji Elektronicznej! Obrady odbyły się w Katowicach
w Katowicach

Rząd przyjął Prawo Komunikacji Elektronicznej! Obrady odbyły się w Katowicach

20 lat Katowice Airport w Unii Europejskiej. Tak przez ostatnie lata zmieniło się katowickie lotnisko [Zdjęcia]
20 lat Katowice Airport w Unii Europejskiej. Tak przez ostatnie lata zmieniło się katowickie lotnisko [Zdjęcia]
w Katowicach

20 lat Katowice Airport w Unii Europejskiej. Tak przez ostatnie lata zmieniło się katowickie lotnisko [Zdjęcia]

Grupa American Heart of Poland rośnie w siłę
Wideo
WIDEO Z Katowic

Grupa American Heart of Poland rośnie w siłę

XVI Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczęty!
Wideo
WIDEO Z Katowic

XVI Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczęty!

do góry