Architektura w Katowicach: Pierwszy taki kościół w Polsce. Tu kapłani mają stopnie wojskowe [Zdjęcia]
Przed stu laty ten projekt architektoniczny był zupełnie przełomowy i awangardowy. Kościół garnizonowy pw. św. Kazimierza Królewicza przy Placu Andrzeja w Katowicach to świątynia wyjątkowa z wielu względów. Oprócz architektury w stylu art deco, ciekawy jest także wojskowy charakter tego kościoła.
Kościół garnizonowy przy Placu Andrzeja w Katowicach
Moderna to określenie, które często pojawia się w opisach katowickiej architektury. Moderna i funkcjonalizm ukształtowały sporą część krajobrazu naszego miasta. Przed stu laty zaprojektowanie świątyni w tym stylu było awangardowe i przełomowe. Gdzie, jak nie w Katowicach? Dokładnie przed wiekiem, w roku 1924, rozpoczęła się budowa kościoła garnizonowego pw. św. Kazimierza Królewicza. To była jedna z pierwszych takich świątyń w kraju – zaprojektowana w stylu funkcjonalizmu. Autorem projektu był Leon Dietz d’Arma.
Żelbetonowa konstrukcja zwieńczona 40-metrową wieżą gotowa była w roku 1934. Kościół garnizonowy został zbudowany pod nadzorem inż. architekta Jana Widucha.
W środku iście wojskowa surowość i prostota. Nie znajdziemy tu wymyślnych zdobień, kolorowych wielkopowierzchniowych fresków czy złoconych figur. Ołtarz główny fundacji Związku Oficerów Rezerwy z Katowic wykonany z marmuru żurawskiego, przedstawia Chrystusa na krzyżu wyrzeźbionego przez Mariana Spindlera ze Lwowa, rzeźba wykonana z drzewa lipowego. Stacje Drogi Krzyżowej wykonała Zofia Trzcińska-Kamińska z Warszawy.
Kościół garnizonowy pw. św. Kazimierza Królewicza przy Placu Andrzeja w Katowicach
Co ciekawe, to jedyna świątynia w naszym mieście niepodlegająca archidiecezji katowickiej, ale Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego. To parafia, która powstała i nadal służy jako kościół dla żołnierzy Wojska Polskiego. Parafia z Katowic przynależy do Dekanatu Sił Powietrznych. Służący w kościele garnizonowym kapłani mają stopnie wojskowe.
Zobaczcie zdjęcia kościoła garnizonowego w Katowicach!