Bezrobotni oraz osoby uzależnione mogą otrzymać wsparcie w Katowicach
Jesteś osobą bezrobotną lub uzależnioną i chcesz znaleźć dla siebie pracę? Potrzebne wsparcie otrzymasz od Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Osoby chętne mogą skorzystać m.in. ze spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem czy wyjść i wyjazdów integracyjnych.
Strefa zmian
Projekt Strefa zmian - Program Aktywności Lokalnej kierowany jest dla osób biernych zawodowo, bezrobotnych, uzależnionych, niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Mogą wziąć w nim udział katowiczanie z dzielnic:
- Załęże,
- Dąb-Baildona,
- Szopienice-Burowiec,
- Janów-Nikiszowiec,
- Śródmieście,
- Bogucice i Zawodzie.
Aby skorzystać z programu trzeba zgłosić się do ŚCPiP (ul. Ligocka 5) i mieć przygotowane dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie z Urzędu Pracy w przypadku osoby bezrobotnej zarejestrowanej lub zaświadczenie ZUS w przypadku osoby biernej zawodowo. Wsparcie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich.
Przyjmujemy także osoby, które są już na emeryturze. Uczestnik może skorzystać np. ze szkolenia komputerowego, czynnie brać udział w wydarzeniach oraz wyjściach integracyjnych. powiedziała case menager projektu Strefa Zmiany - Program Aktywności Lokalnej, Magdalena Głąb ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii
Na uczestników czeka spotkanie z doradcą zawodowym, grupowe zajęcia z psychologiem, treningi kompetencji rodzicielskich czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. W warsztatach i treningach biorą udział grupy około 10-osobowe. Trwają 2 dni po 8 godzin z przerwą. W ich trakcie uczestnicy mają zapewniony obiad. Warsztaty odbywają się na ulicy Mikołowskiej 21 w restauracji. Uczestnicy spotykają się z doradcą zawodowym, a później mogą skorzystać z indywidualnych rozmów z psychologiem. Cały czas dostępne są szkolenia.
Opłacamy dane szkolenie. Uczestnikowi w wyborze szkolenia pomaga doradca zawodowy. Po przeprowadzonych między uczestnikiem a doradcą rozmowach wiemy, w jakim zakresie szukać szkolenia. Uczestnik korzysta ze szkolenia, które w całości opłacamy, a za udział w szkoleniu otrzymuje stypendium szkoleniowe. wyjaśnia Magdalena Głąb
Szkolenia są na bieżąco konsultowane z uczestnikiem. Ich zakres jest praktycznie nieograniczony. Mężczyźni najczęściej korzystają z kursów na wózki widłowe. Panie wybierają różnie: m.in. pomoc dentystyczną, kasę fiskalną, wizaż czy florystykę.
Zwrotnica
Dla mieszkańców Katowic przygotowany jest także drugi program aktywizacji i wsparcia - Zwrotnica - integracja na dobrym torze. Program dedykowany jest głównie osobom uzależnionym, nie ma tutaj znaczenia, w której dzielnicy miasta mieszkają. Forma pomocy w przypadku tego projektu jest dość podobna do Strefy zmian. Uczestnicy m.in. odbywają rozmowę z doradcą, który pomoże im wybrać szkolenie, biorą udział w grupowych warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, warsztatach psychokorekcyjnych czy treningach kompetencji rodzicielskiej.
Spotkania odbywają się przy ul. Ligockiej 5. Tutaj również żeby się zgłosić musimy przygotować odpowiednie dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie z Urzędu Pracy (osoba bezrobotna zarejestrowana) lub z ZUS (osoba bierna zawodowo).
Uczestnicy są objęci opieką terapeuty uzależnień, są to spotkania w formie indywidualnej. Mamy także grupowe spotkania - dwa dni stacjonarnych warsztatów z terapeutą oraz trzy dni wyjazdu terapeutycznego. Taki wyjazd to nie tylko spotkania terapeutyczne, ale także nauka spędzania wolnego czasu w inny sposób np. uczestnicy jeżdżą na wycieczki czy spacerują po górach. mówi case menager projektu Zwrotnica - integracja na dobrym torze, Dagmara Organ ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii
Uczestnictwo w programie może przydać się szczególnie tym, którzy mają młodsze dzieci. Rodzice mogą skorzystać z usługi asystenta rodziny.
Dla osób, które posiadają dzieci i mają trudności wychowawcze przewidziana jest usługa asystenta rodziny. Asystent rodziny pomaga przy odrabianiu pracy domowej, może również przez jakiś czas zająć się dziećmi, gdy rodzic ma potrzebę wyjścia z domu. Udziela wskazówek wychowawczych, pomaga w poprawie komunikacji w rodzinie oraz służy wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. opowiada Dagmara Organ
Jeśli potrzebujemy pomocy lub szukamy na siebie pomysłu - warto zgłosić się do projektów, bo mogą otworzyć się przed nami nowe możliwości.