Biurowiec .KTW II z certyfikatem BREEAM. Pozytywna ocena oddziaływania na środowisko
.KTW II, oferujący nowoczesne przestrzenie biurowe w centrum Katowic, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie "Excellent". Dokument stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko. Wynik 80,6% potwierdza, że biurowiec powstał w duchu ekologii oraz zapewnia zdrowe i komfortowe warunki pracy.
Biurowiec .KTW II z certyfikatem BREEAM
Biurowiec .KTW II uzyskał finalny certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Dokument stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko. BREEAM to międzynarodowy system oceny budynków pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju.
Certyfikaty są przyznawane przez Building Research Establishment Global (BRE) w oparciu o spełnienie wymogów w dziesięciu obszarach:
- zarządzanie,
- zdrowie i dobre samopoczucie,
- energia,
- transport,
- woda,
- materiały,
- ekologia,
- odpady,
- zanieczyszczenia,
- innowacje.
Biurowiec .KTW II z powodzeniem przeszedł etap Post-Construction Stage, który zakończył na poziomie Excellent z wynikiem 80,6%, uzyskując tym samym Final BREEAM Certificate. To wynik jeszcze wyższy od otrzymanego na etapie Design Stage (79,7%), co pokazuje, że biurowiec został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najlepszymi praktykami.
Certyfikat BREEAM Excellent z wynikiem 80,6% to niewątpliwie wspaniałe zwieńczenie udanej współpracy pomiędzy Zespołem Gleeds Polska ds. Zrównoważonego Budownictwa, a naszymi specjalistami w zakresie project i cost managementu, inspektorami nadzoru, koordynatorami robót oraz inwestorem. Jesteśmy szczególnie dumni z wyniku, gdyż obiekt został zrealizowany w systemie wykonawców pakietowych, a budowa w przeważającej części pokrywała się terminowo z okresem pandemii. Cieszymy się, mogąc wspierać powstawanie certyfikowanych budynków, zgodnych z założeniami ESG, przyjaznych dla użytkowników i środowiska. mówi Gleeds Polska deputy managing director, Andrzej Kozak
Biurowiec .KTW II uzyskał maksymalną notę w kategoriach transport oraz woda. Doceniono jego lokalizację w centrum Katowic, w sąsiedztwie Strefy Kultury, która umożliwia wygodne korzystanie z rozbudowanej sieci dróg, środków komunikacji publicznej oraz ścieżek rowerowych. W przypadku wody wyróżnikiem jest armatura ograniczająca jej zużycie oraz system opomiarowania zapobiegający awariom. O ekologicznym charakterze biurowca świadczy również m.in. o 50% mniejsza emisja CO2 w porównaniu z budynkiem referencyjnym, wykorzystanie do budowy jedynie materiałów o niskiej zawartości LZO czy nowoczesne, energooszczędne instalacje, takie jak free-cooling i preheating.
W budynku zastosowano również inne rozwiązania wpływające na komfort pracy w biurze: systemy wentylacyjne wyposażone zostały w wysokiej klasy filtry antysmogowe i wymienniki glikolowe, ilość dostarczanego powietrza przekracza zalecane normy o 1/3, centralne nawilżanie powietrza zapewnia min. 40% wilgotności, a za chłodzenie odpowiada klimatyzacja z układem wody lodowej. Indywidualne sterowanie temperaturą, oświetleniem i siłą nawiewu odbywa się za pomocą systemu BMS. Umożliwia on również zarządzanie infrastrukturą techniczną i elektryczną oraz kontrolę dostępu do powierzchni najmu.
Drogę do realizacji biurowca .KTW II wyznaczała nam chęć zapewnianie przyszłym użytkownikom poczucia dobrostanu. Uzyskany wynik certyfikacji BREEAM potwierdza efektywność wdrożonych rozwiązań, które są przyjazne środowisku, podnoszą komfort pracy najemców i pozwalają na optymalizację kosztów operacyjnych. Co więcej, przyznana ocena jest tak samo wysoka, jak w przypadku .KTW I, co pokazuje, że oba budynki tworzą równie jakościowe i bezpieczne środowisko pracy. Dziś nasza flagowa inwestycja komercyjna mieści się w czołówce najlepszych obiektów w kraju, co daje nam ogromne poczucie satysfakcji. mówi senior manager ds. zarządzania portfelem nieruchomości w TDJ Estate, Marta Jełowicka-Gabor
Budowa biurowca .KTW II zakończyła się na początku 2022 roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło w styczniu 2023. Dostarczył na rynek 2,1 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 39,9 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Jest to tym samym jedna z największych inwestycji biurowych na rynkach regionalnych ukończonych w ubiegłym roku. Obecnie zaawansowanie poziomu komercjalizacji przekroczyło 60%.