Blok operacyjny z 1999 roku został zmodernizowany! W GCZD w Katowicach rozbudowano też system poczty pneumatycznej [Galeria zdjęć]
W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka uroczyście otwarto zmodernizowany blok operacyjny. Dzięki przeprowadzonemu gruntownemu remontowi pojawiły się tu nowe sprzęty, poprawił się komfort pracy dla personelu szpitala, a także pojawiły się możliwości transmitowania zabiegów dla celów edukacyjnych. GCZD zyskało także rozbudowany nowoczesny system poczty pneumatycznej.
Blok operacyjny GCZD w Katowicach przeszedł modernizację
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach uroczyście otwarło zmodernizowany blok operacyjny. Uroczystość zorganizowano w poniedziałek, 26 lutego, po zaledwie kilku miesiącach od początku prac remontowych. W GCZD przez cały czas trwania prac modernizacyjnych lekarze operowali małych pacjentów. Teraz, kiedy blok operacyjny jest już gotowy, bardzo poprawi się komfort ich pracy.
Cały czas zachowywaliśmy działanie tego bloku. Podzieliliśmy tę inwestycję na etapy. W pierwszym z nich zamknęliśmy kilka sal operacyjnych i zaczęliśmy je gruntownie przebudowywać. Kiedy je uruchomiliśmy, to mogliśmy modernizować pozostałe sale. Proces był bardzo trudny, ale wszyscy bardzo dobrze go znosili. podkreśla kierownik Działu Infrastruktury GCZD w Katowicach, Robert Szega
Zmodernizowaliśmy wszystkie instalacje, zmieniła się cała organizacja funkcjonalna i przestrzenna tego bloku operacyjnego. Wcześniej niektóre pomieszczenia w ogóle nie były wykorzystywane. Wyburzyliśmy niektóre ściany, w innych miejscach wybudowaliśmy nowe ściany. dodaje Kierownik Działu Infrastruktury GCZD
Blok operacyjny będzie służyć lekarzom wielu oddziałów GCZD, m.in. chirurgom, ortopedom, kardiochirurgom oraz neurochirurgom.
Ten blok operacyjny bez personelu byłby niczym. Byłby jak sceneria rodem z filmów science fiction. Blok operacyjny to przede wszystkim ludzie – od pań serwisantek, poprzez pielęgniarki, instrumentariuszki, skończywszy na profesorach – musimy czuć, że jesteśmy częścią tego miejsca. mówi kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii GCZD, Michał Daab
Ściany wszystkich sal wyposażone są w specjalne panele ze stali nierdzewnej, pokryte specjalną farbą z domieszką jonów srebra, dzięki czemu nie mogą się na nich rozwijać bakterie.
Sale są zaprojektowane po konsultacjach z personelem medycznym, tak by specjaliści mogli w nich pracować w jak najbardziej komfortowych i ergonomicznych warunkach. Powstał także System Integracji Sal Operacyjnych. Obraz i dźwięk rejestrowany w czasie operacji przez specjalne urządzenia można w czasie rzeczywistym wyświetlać na monitorach znajdujących się we wszystkich salach operacyjnych Bloku Operacyjnego. Ponadto można go także transmitować poza Oddział. To umożliwia nie tylko konsultowanie przebiegu operacji pomiędzy specjalistami, ale także ułatwia proces kształcenia nowych lekarzy.
Studenci, którzy nie zmieszczą się na sali operacyjnej, by towarzyszyć specjalistom w jej trakcie, mogą poprzez interaktywne łącza oglądać przebieg operacji, znajdując się poza salą. podkreśla kierownik Działu Infrastruktury GCZD w Katowicach, Robert Szega
Blok operacyjny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka został oddany do użytku w 1999 roku – po ćwierć wieku funkcjonowania wymagał remontu. Całość inwestycji ma wartość 20 mln złotych, sama modernizacja sal operacyjnych pochłonęła 12 mln złotych.
Zmodernizowany Blok Operacyjny Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Poczta pneumatyczna w katowickim szpitalu
Poza zmodernizowanym Blokiem Operacyjnym Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zyskało także nowoczesny system poczty pneumatycznej we wszystkich oddziałach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w łatwy i bardzo szybki sposób można przesyłać dokumenty oraz materiał do badań pomiędzy poszczególnymi oddziałami szpitala.
Taki system istnieje w GCZD od roku 2018, kiedy to zakończyła się rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w ramach której SOR został połączony instalacją pneumatyczną z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej. Teraz system został rozbudowany, a dostęp do poczty pneumatycznej mają wszystkie piętra GCZD.
Możemy komunikować się szybko np. z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej. Do tej pory po materiał do badań, na oddziały musiał przychodzić pracownik, pakować wszystko do transportowych lodówek i przenosić materiał do laboratorium. Teraz można umieścić materiał w specjalnej tubie i w kilka sekund przesłać wprost do laboratorium diagnostycznego. mówi kierownik Działu Infrastruktury GCZD w Katowicach, Robert Szega
Materiał bądź dokumenty do przesłania wkłada się do specjalnej tuby, której kolor oznacza priorytet przesyłki. Następnie umieszcza się tubę w stacji nadawczej, z której za pomocą powietrza pod ciśnieniem, tuba przenoszona jest systemem rurociągów do adresata. Wszystko zajmuje dosłownie kilka sekund.