"Broad Peak" filmowym hitem w Polsce! Co wspólnego ma himalaizm z Katowicami?
Mija tydzień od opublikowania w platformie Netfilx filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida. To historia oparta na wydarzeniach z 2013 roku, kiedy Maciej Berbeka zginął, próbując zdobyć ośmiotysięcznik w Himalajach. 18 września z kolei obchodziliśmy rocznicę zdobycia przez Jerzego Kukuczkę, Korony Himalajów i Karakorum. Co wspólnego mają Himalaje z Katowicami?
Od Kukuczki do Berbeki — historia polskiego himalaizmu będzie miała swoje miejsce w Katowicach
Po tym jak na platformę Netflix trafił film Broad Peak w reżyserii Leszka Dawida szybko okazało się, że jest on prawdziwym hitem wśród polskich widzów serwisu. To tylko potwierdza, że zdobywanie najwyższych szczytów świata, choć niebezpieczne i bardzo trudne, to jednak wyzwala wiele emocji i jest bardzo pasjonujące — nie tylko dla samych wspinaczy. Wspinaczka i himalaizm — te słowa z pewnością będą odmieniane przez wszystkie przypadki w powstającym w Katowicach Centrum Himalaizmu.
Chcemy, by Centrum stało się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów. mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Lokalizacja tej inwestycji nie jest przypadkowa - wybraliśmy Bogucice, przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, czyli tuż obok miejsca w którym urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka. dodaje prezydent Katowic
Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszy polskich „ludzi gór”. Himalaista zdobywał najwyższe szczyty świata. 18 września przypadła kolejna rocznica zdobycia przez wspinacza z Katowic Korony Himalajów i Karakorum. To właśnie Jerzy Kukuczka będzie patronem powstającego w Katowicach Centrum Himalaizmu.
Historia Jerzego Kukuczki inspirowała także twórców książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, którą „na cztery ręce” napisali Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Wywiad z autorami możecie przeczytać w naszym portalu, klikając TUTAJ.
O Jerzym Kukuczce rozmawialiśmy już także z autorką książki Z archiwum Jerzego Kukuczki: „(Nie)zdobyta góra”, Iloną Chylińską. O wspinaniu, także z perspektywy porażki, można przeczytać TUTAJ.
Centrum Himalaizmu powstanie w Bogucicach
Ideą, jaka przyświeca budowie Centrum Himalaizmu, jest stworzenie miejsca, które będzie sprzyjało różnym formom spędzania czasu. Dlatego nie będzie to wyłącznie przestrzeń muzealna, choć i tak pod tym względem ta oferta ma być na najwyższym poziomie.
Część ekspozycyjna przewiduje cztery wystawy, poświęcone między innymi historii wspinaczki, prezentacji sylwetek i dokonań śląskich himalaistów oraz oczywiście samemu Jerzemu Kukuczce i jego osiągnięciom. Co ważne, muzeum będzie połączone z mieszkaniem słynnego himalaisty, co umożliwi odwiedzającym spojrzenie na jego postać, również pod kątem prywatnego życia jako mieszkańca Katowic. mówi zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., nadzorujących realizację tego projektu, Jarosław Łuczyński
Już pierwszy rzut oka z zewnątrz na budynek ma sugerować jego przeznaczenie. W swojej bryle będzie zawierał imitacje nawisów, a także półek skalnych, na których znajdą się ogrody z roślinami typowymi dla górskich przestrzeni. Ponadto elewację pokryje cegła klinkierowa w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach, również z użyciem kształtek szklanych.
Centrum Himalaizmu będzie gotowe w 2025 roku
By stworzyć wyjątkowe miejsce — poświęcone zarówno Jerzemu Kukuczce, jak i światu polskiej wspinaczki — miasto zaprosiło do współpracy grono ekspertów. To przede wszystkim Wojciech Kukuczka, syn himalaisty, który między innymi jest prezesem Fundacji Wielki Człowiek. Doświadczeniem i wiedzą projekt wspierają także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki i Piotr Xięski.
Obecnie, wyłonione w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej KUMstudio Łukasz Skorek z Krakowa, przygotowuje dokumentację projektową dla tej inwestycji, a pierwsza łopata na placu budowy Centrum Himalaizmu ma zostać wbita w I kwartale 2024 r.
Jednocześnie trwają inne przygotowania do realizacji tego miejsca, wyjątkowego zarówno dla Katowic, jak i całego środowiska polskiej wspinaczki. Jednym z takich działań jest zlecenie opracowania koncepcji aranżacji wystawy. Pierwsi goście będą mogli korzystać z atrakcji Centrum na koniec 2025 r.