Budki dla dziuplaków w Katowicach. Miasto rozdaje sto budek lęgowych dla małych ptaków
Katowice rozdadzą mieszkańcom sto budek lęgowych dla małych ptaków, tzw. dziuplaków. To już druga edycja akcji. W ten sposób można pomóc sikorkom, mazurkom i innym ptakom, a także wspomóc podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPE.
Katowice rozdają budki lęgowe dla małych ptaków. W ten sposób mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o tzw. dziuplaki. Budki rozdawane są w ramach projektu KATOobywatel.
Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in za pomocą budek lęgowych pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym.
Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami. wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego
Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów. dodaje Karetta
Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków" jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Przypomnijmy, że to już druga edycja akcji rozdawnaia budek lęgowych. Pierwsza odbyła się wiosną 2021 roku.
W ramach projektu podjęliśmy dotąd wiele działań związanych z dbaniem o środowisko naturalne: od aplikacji wCOP drzewo, przez wspólne sianie łąk, sprzątanie terenów zielonych czy tworzenia sąsiedzkich ogrodów. Zimą rozdaliśmy karmniki dla ptaków do samodzielnego złożenia, a wcześniej domki dla jeży. Każdej akcji towarzyszy edukacja. mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach
Po budki można się zgłaszać wysyłając maila na adres: katoobywatel@katowice.eu. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki, a również krótkie uzasadnienie. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.
Niepełnosprawni stolarze zrobili budki lęgowe dla ptaków
Budki stworzyły osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Od jakiegoś czasu warsztaty specjalizują się w budkach dla ptaków.
To jest dobrze rozumiana integracja, bo uczestnicy spotykają się z klientami, oferując im dobry produkt, nie raz w roku podczas kiermaszu, ale w ciągłej sprzedaży. Dodatkowo pomagamy chronić przyrodę, a chroniąc ptaki, chronimy też ludzi. mówi koordynator medialny Stowarzyszenia SPES, Monika Pinkowska
Nasi stolarze uczą się potrzebnych umiejętności zawodowych, a część z nich jest już na poziomie instruktorskim. Zależało nam, żeby ta rehabilitacja była jak najbardziej zbliżona do pracy, dawała satysfakcję od chwili przywiezienia deski z tartaku do momentu sprzedaży. Powstają gotowe produkty, ale też budki do samodzielnego montażu, np. z myślą o dzieciach. dodaje Monika Pinkowska
Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Jak i kiedy wieszamy budki?
Budki lęgowe typ A nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Wieszamy je najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią - sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.
Okres, w jakim możemy zawiesić budki, zaczyna się już jesienią i kończy zimą (połowa marca). Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca - dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić.