Budowa nowego stadionu miejskiego w Katowicach. 3 miesiące od wbicia pierwszej łopaty WIDEO
Mijają 3 miesiące od pierwszego wbicia łopaty na budowie nowego stadionu miejskiego w Katowicach. Ma być to nowoczesny obiekt, który połączy w sobie odkryty stadion piłkarski na 15 tysięcy miejsc, halę sportową i szerokie zaplecze treningowe. Weszliśmy na plac budowy, by zobaczyć, na jakim etapie są prace.
Jestem przekonany, że ten obiekt stanie się kolejną wizytówką miasta. Uważam, że stadion wpisze się w krajobraz Katowic i stanie się rozpoznawalny. Będzie widoczny z autostrady A4.
mówi Marcin Krupa prezydent Katowic
Chcemy by był to obiekt funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb Katowic ale przede wszystkim nowoczesny i dobrze wkomponowany w miasto. Niewątpliwym atutem realizacji inwestycji w tym miejscu jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru naszego miasta.
dodaje prezydent
Stadion Miejski powstanie w obrębie dzielnic: Osiedle Witosa, Załęska Hałda-Brynów część Zachodnia i Załęże. Teren od północy zamyka przebieg autostrady A4. Organizacja i przygotowanie placu budowy rozpoczęły się we wrześniu. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich, realizowany przez NDI, to budowa stadionu, hali widowiskowo-sportowej, oraz placu głównego, dwóch pełnowymiarowych boisk szkoleniowych i parkingów dla autokarów i samochodów osobowych. Rozpocznie się także zagospodarowanie terenu wokół stadionu wraz z budową dróg, chodników i tras rowerowych.
Wbicie pierwszej łopaty jest zawsze symbolicznym wydarzeniem na budowie. Cieszymy się na rozpoczęcie budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach i możliwość kontynuacji współpracy z samorządem Katowic. Zrealizowaliśmy dla Miasta przebudowę Centrum w strefie Rondo-Rynek, a niedawno zakończyliśmy budowę dwóch basenów w Brynowie i Szopienicach. Budujemy ważny węzeł drogowy DK 81/86. Dla naszego oddziału NDI Południe 2021 rok jest szczególnie ważny ponieważ oddział obchodzi 10 lecie swojego istnienia i rozpoczęcie budowy tak ciekawego obiektu z pewnością umocni jego pozycję na Śląsku.
mówi prezes Grupy NDI, Małgorzata Winiarek Gajewska
Pierwsze przygotowania do budowy nowego obiektu rozpoczęto w 2020 roku. Zakupiono działkę której koszt wyniósł 302 tysiące złotych, złożono niezbędne wnioski dotyczące pozwolenia na budowę i co najważniejsze wykonano projekt, za który odpowiadała firma RS Architekci. W ubiegłym roku przeprowadzono natomiast przetarg na budowę kompleksu. Wybrano w nim firmę NDI, która według podpisanej 31 sierpnia umowy, zobowiązała się do ukończenia budowy w 36 miesięcy.
Jako Katowiczanin, którym jestem z pokolenia na pokolenie, cieszę się że miasto rozpoczyna budowę obiektu, z którego mam nadzieję, wszyscy będziemy niedługo dumni. Stadionu i hali, z której korzystać będziemy wszyscy mieszkający w Katowicach.
mówi prezes Stowarzyszenia Kibiców "SK 1964", Piotr Koszecki
Moją obecność tutaj odbieram jako uhonorowanie dla wszystkich kibiców GieKSy, którzy przez te wszystkie lata robili wszystko, by ten stadion powstał.
dodaje Koszecki
Pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej - zgodnie z harmonogramem powinien zakończyć się z końcem sierpnia 2024 r. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu, do istniejących już wtedy obiektów, dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Pierwsza faza inwestycji kosztować będzie ok. 205 mln zł, natomiast druga szacowana na podstawie kosztorysu inwestorskiego – ok. 42 mln zł. Finansowanie budowy kompleksu sportowego będzie pochodziło z budżetu miasta oraz ew. obligacji.
Co obejmuje inwestycja
Stadion będzie budowlą jednoprzestrzenną o charakterze jednokondygnacyjnym nadziemnym z obiektami kubaturowymi (kioskami) pod widownią, natomiast hala sportowa to obiekt o 3 kondygnacjach nadziemnych. Cały kompleks sportowy otoczony zostanie zadaszoną kolumnadą słupów o wymiarach 50x50 cm, na której opiera się stalowa konstrukcja dachu.
Struktura funkcjonalna stadionu ukształtowana jest przez płytę boiska, widownię i zadaszenie. Tę drugą współtworzyć będą 4 nachylone trybuny połączone skośnymi narożnikami, pod którymi zlokalizowane zostały 4 bramy umożliwiające dostęp samochodowy na płytę boiska (105x68 m) i zapewniające przewietrzanie murawy (wyposażonej w systemy odwodnienia, nawodnienia i podgrzewania).
Trybuny południowa, wschodnia i północna zbudowane będą docelowo z 21 wypiętrzonych rzędów, natomiast trybuna zachodnia - z 20 rzędów ze względu na powiązanie funkcjonalne z niektórymi pomieszczeniami na 2 piętrze budynku hali sportowej (między innymi loże VIP). Łączna liczba miejsc siedzących dla kibiców na widowni wyniesie 14 843 (w tym 14 807 krzesełek i 36 miejsc dla osób niepełnosprawnych), a wszystkich miejsc siedzących na stadionie będzie 14 893 (50 miejsc dla przedstawicieli mediów i obsługi multimedialnej). Dla gości przyjezdnych wyznaczono 773 miejsca w obszarze sektora 16. oraz częściowo sektorów 15. i 17. Istnieje możliwość powiększenia strefy kibiców gości o sektor 17 w obszarze trybuny północnej (o kolejne 417 miejsc). Z kolei 563 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowi tzw. strefę VIP. W części pn.-zach. stadionu 187 miejsc siedzących stanowić będzie strefę sektora rodzinnego. Stadion zostanie wyposażony w 2 telebimy o wymiarach ok. 4,9x6,9 m
Hala sportowa. Reprezentacyjną strefę wejścia do budynku hali sportowej stanowią południowy dziedziniec wejściowy oraz dwukondygnacyjny hall wejściowy z ekspozycją na wewnętrzną halę sportową. Ta wyposażona zostanie w 2792 miejsc siedzących oraz szerokie obejście na poziomie ostatniego rzędu siedzisk. Po stronie zachodniej i wschodniej w/w strefy zlokalizowane zostały wszystkie pozostałe funkcje współtworzące program funkcjonalno-użytkowy kompleksu sportowego stadionu i hali, w tym przede wszystkim przez zaplecze sportowe, zespoły pomieszczeń VIP, zespoły pomieszczeń monitoringu, zespoły pomieszczeń obsługi medialnej imprez, zaplecze administracyjne, zaplecze gospodarcze oraz zaplecze techniczne. Pod dziedzińcem usytuowany został parking dla służb porządkowych i ratunkowych.
Zagospodarowanie terenu. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie około 252 miejsca postojowe dla samochodów osobowych (w tym 13 miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością) oraz 11 miejsc postojowych dla autokarów. Wybudowana zostanie również część układu komunikacyjnego w sąsiedztwie stadionu, wraz z chodnikami. Nasadzone zostaną tez drzewa i krzewy oraz pojawi się mała architektura.