"Chłopacy" to nowy spektakl Teatru Śląskiego. Otworzy finał WyspianKiss

Debiut w Teatrze Śląskim. Na Scenie Kameralnej będziemy mogli zobaczyć spektakl Chłopaki w reżyserii Krzysztofa Zyguckiego. Realizacja spektaklu to nagroda dla laureata 1. edycji WyspianKiss. Premiera spektaklu będzie częścią finału 2. edycji projektu.

Spektakl Chłopacy
Teatr Śląski w Katowicach zaprasza na nowy spektakl. Jego autorem jest Krzysztof Zygucki. Będzie to jego reżyserki debiut, a zaraz realizacja nagrody. Młody reżyser wygrał bowiem pierwszą edycję projektu WyspianKiss. Chłopaków będziemy mogli oglądać na Scenie Kameralnej.
Jak wyobrażasz sobie szkockie Glasgow w czasie skomplikowanych politycznie i społecznie lat 90. XX wieku? Protestanci i katolicy, walka i ucieczka, wściekłość i honor, a może… miłość i empatia? Co wybiorą młodzi chłopcy wychowani w środowiskach, których pozornie nic nie łączy? Przejmującą opowieść o dorastaniu w cieniu przemocy i chłodzie biedy na teatralne deski przenoszą reżyser Krzysztof Zygucki i dramaturżka Eugenia Balakireva zainspirowani głośną powieścią „Młody Mungo” Douglasa Stuarta i szesnastowieczną gejowską sielanką pasterską „Piękny pasterz” Jacquesa de Fontany'ego. Przed nami opowieść o sporze męskości z chłopackością, przemocowego patriarchatu z emancypacyjną queerowością. Czy warto walczyć o lepszy świat? I czy da się walczyć… bez walki? czytamy w opisie sztuki
Premiera spektaklu Chłopacy otworzy finał 2. edycji przeglądu WyspianKiss.
Chłopacy - twórcy
- reżyseria: Krzysztof Zygucki,
- tekst i reżyseria: Eugenia Balakireva,
- choreografia: Magdalena Kawecka,
- muzyka: Joanna Szczęsnowicz,
- scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Jerzy Basiura,
- asystentka reżysera: Barbara Dudek.
Chłopacy - obsada
- James: Jan Jakubik,
- Matka / Siostra / Sąsiadka / Czarnoksiężnik / Cień z podziemia / Margaret Thatcher: Anna Kadulska,
- Hamish / Gallowgate / Satyr 1/ Pasterz 1: Maciej Kamiński,
- Mungo: Paweł Kruszelnicki,
- Ojciec / Sąsiad / św. Krzysztof / Satyr 2 / Pasterz 2: Marek Rachoń.
Bilety na spektakl dostępne na stronie teatru i w jego kasie.
WyspianKiss
Finał 2. edycji projektu rezydencji artystycznych w Teatrze Śląskim w Katowicach - WyspianKiss odbędzie się 15 i 16 marca 2025 na Scenie w Malarni. Celem projektu jest zainicjowanie twórczego dialogu pomiędzy młodymi artystami, autor(k)ami tekstów i reżyser(k)ami, a także zapewnienie im instytucjonalnego wsparcia w realizacji projektów.
Nazwa projektu pochodzi od patrona Teatru Śląskiego - Stanisława Wyspiańskiego, który znalazł się w sercu Górnego Śląska tylko raz, przejazdem, gdyż na dworcu w Krakowie źle go poinformowano. Wspomniał o tym na pocztówce wysłanej z Katowic 12 lipca 1898 roku do przyjaciela Lucjana Rydla. Odwołując się do tej korespondencji, WyspianKiss wciela w życie słowa Wyspiańskiego, przekształcając ich znaczenie. Ideą rezydencji jest zaproszenie młodych artystów do teatralnej eksploracji Górnego Śląska, która nie będzie miała przypadkowego charakteru.
Projekt Wyspiankiss trwa cały rok i składa się z kilku etapów oraz różnych wydarzeń. Przez cały rok odbywają się kilkumiesięczne warsztaty dramatopisarskie w ramach Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przez Artura Pałygę, dramaturga Teatru Śląskiego. Te warsztaty kończą się finałem Szkoły Pisania Sztuk, czyli przeglądem szkiców scenicznych w formie konkursowej. W tym roku finał Szkoły Pisania Sztuk odbędzie się po raz siódmy.
Jednym z elementów Wyspiankiss jest nagroda Teatru Śląskiego przyznawana podczas Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, polegająca na zaproszeniu najlepszych studentów i studentek reżyserii do realizacji szkiców scenicznych na podstawie najlepszych tekstów powstających w ramach Szkoły Pisania Sztuk.
W ramach finału WyspianKiss prezentowane są nie tylko szkice sceniczne, odbywają się również dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to m.in. spotkania, speed dating i slam dramaturgiczny, a także premiera spektaklu Chłopacy.
Laureat nagrody otrzyma zaproszenie do wyreżyserowania spektaklu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W skład komisji konkursowej wchodzą:
- Aleksandra Gajewska – dyrektorka Teatr Rozrywki w Chorzowie,
- Agnieszka Raj-Kubat – dyrektorka Teatr Dormana w Będzinie,
- Jacek Popławski – dyrektor Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej,
- Beata Dąbrowiecka – dyrektorka Teatr Nowy w Zabrzu,
- Jacek Jabrzyk – zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatr Zagłębia w Sosnowcu,
- Krzysztof Kraus – naczelnik Wydziału Kultury Miasta Katowice.
WyspianKiss - program
15 marca:
- 13:00 Prawo autorskie w praktyce dramatopisarza, dramaturga i teatru / spotkanie z Agnieszką Lubomirą Piotrowską.
- 15:00 „Seks, dragi, neonaziści” Hanny Kopiec, reż. Julia Nowak / szkic sceniczny.
- 16:30 „Współlokatorki” Doroty Bator, reż. Dominik Gorbaczyński / szkic sceniczny.
- 19:00 „Chłopacy” / spektakl w reż. Krzysztofa Zyguckiego.
- 21:00 Kopalnia debiutu / panel dyskusyjny po spektaklu „Chłopacy” z udziałem Elżbiety Manthey, Justyny Czarnoty-Misztal, Remigiusza Brzyka, Krzysztofa Zyguckiego, Miłosza Markiewicza i Bartosza Cudaka.
16 marca:
- 12:00 Speed Dating z Wyspiańskim / wydarzenie organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie i Gildią Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
- 15:00 „Liczby pierwsze” Stefana Szulca, reż. Eliasz Niezgoda / szkic sceniczny.
- 16:30 „Zapytaj (o) Martę” Jagody Plachetki, reż. Klaudia Gębska / szkic sceniczny.
- 18:00 Po Weselu. Slam Dramaturgiczny / z udziałem Jolanty Janiczak, Marzeny Sadochy, Jana Czaplińskiego, Mariusza Gołosza i Artura Pałygi.
- 20:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Kuratorem projektu WyspianKiss jest Bartosz Cudak, a inicjatorem i prowadzącym Szkołę Pisania Sztuk - Artur Pałyga.
Organizatorami są Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Miasto Katowice. Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Agencja Dramatu i Teatru ADiT. Patronat honorowy nad WyspianKiss sprawuje Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.
Zobacz także
![Złote maski rozdane w Teatrze Śląskim [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/141906_mini.jpeg)
Złote maski rozdane w Teatrze Śląskim [Zdjęcia]
!["Brzydkie Kaczątko" na scenie Śląskiego Teatru Lalek Ateneum w Katowicach. Wkrótce premiera [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC03310_mini.jpg.webp)
"Brzydkie Kaczątko" na scenie Śląskiego Teatru Lalek Ateneum w Katowicach. Wkrótce premiera [Zdjęcia]
![Magiczny Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Zaglądamy za kulisy [Wideo, galeria zdjęć]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC06017_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Magiczny Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Zaglądamy za kulisy [Wideo, galeria zdjęć]
![Za nami finał drugiej edycji WyspianKiss w Teatrze Śląskim. Wręczono nagrody [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/Wyspiankiss2_fina%C5%82_fot_Przemys%C5%82aw_Jendroska-2_mini.jpg.webp)
Za nami finał drugiej edycji WyspianKiss w Teatrze Śląskim. Wręczono nagrody [Zdjęcia]
![Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025. Adam Michnik laureatem piątej edycji [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/Kutz__65__mini.jpg.webp)
Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025. Adam Michnik laureatem piątej edycji [Zdjęcia, wideo]
![Spektakl "Tkocze" to opowieść o buncie. Zbuntowali się także aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach i podjęli protest [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/Jendroska_10_mini.jpg.webp)
Spektakl "Tkocze" to opowieść o buncie. Zbuntowali się także aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach i podjęli protest [Zdjęcia]
!["Mianujom mie Hanka" w Teatrze Telewizji. Premierę spektaklu obejrzało blisko pół miliona widzów! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-10/a5f2ca31b1a3f3d7873ec16df7508b324adb933b_mini.jpg.webp)
"Mianujom mie Hanka" w Teatrze Telewizji. Premierę spektaklu obejrzało blisko pół miliona widzów! [Zdjęcia]
![Elewacja Teatru Śląskiego będzie zachwycać! Drugi etap remontu już wiosną [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/DSC09275_Du%C5%BCy_mini.jpeg)