Co słychać w Muzeum Śląskim? W lutym czekają nowe wystawy i wykłady
Jeśli w nowym roku jeszcze nie odwiedziliście Muzeum Śląskiego, to warto będzie to zrobić w lutym. Jak zwykle sporo będzie się działo. Wśród planowanych wydarzeń są m.in. wykład profesora Andrzeja Niwińskiego w ramach cyklu „Spotkań z archeologią” oraz nowa wystawa czasowa, na której prezentowane będą prace Ryszarda Czernowa.
Muzeum Śląskie w lutym - nowa wystawa
Początek lutego 2023 zaczyna się ciekawymi wydarzeniami w Muzeum Śląskim w Katowicach. Już w czwartek, 2 lutego o godz. 18:00 w budynku Spichlerz odbędzie się wernisaż wystawy „Ryszard Czernow Vanitas 2023”.
Ryszard Czernow to artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat 80. XX wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej.
Na wystawie będzie można podziwiać najnowsze i nieco starsze cybergrafie. Autorska technika obrazowania, którą posługuje się Czernow, została zdefiniowana w 2001 roku jako sposób rysowania za pomocą światła w przestrzeni oprogramowania komputerowego. Tworzone kompozycje są efektem pracy podobnej do cyfrowego malarstwa i grafiki, ich punktem wyjścia jest jednak medium fotograficzne. W prezentowanych na wystawie dziełach artysta skupia się na materii, tworząc obrazowe opowieści o jej rozpadzie oraz pochłanianiu przez nią świadectw ludzkiej bytności.
W ten sposób Czernow ukazuje widzowi skamieniałości tego, co znamy, co jest nam bliskie, ale przeminęło. Stykając się z pracami prezentowanymi na wystawie, można odnieść wrażenie, że dokumentują one stan rzeczy po nieokreślonej katastrofie, albo że obserwujemy kadry z jakiegoś postapokaliptycznego filmu.
Kuratorem wystawy jest Kamil Myszkowski. Będzie dostępna do 7 maja 2023 roku.
Wykład o królewskich grobowcach w Egipcie
Z kolei w czwartek, 9 lutego o godz. 18:00 w Sali A na poziomie -3 możemy posłuchać wykładu „Królewskie grobowce i mieszkanie przeora. Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)” w ramach muzealnego cyklu „Spotkania z archeologią”. Gościem będzie prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie stanowi fantastyczny dodatek do prezentowanej w Muzeum Śląskim wystawy „Mumia Tajemniczej Damy”. Profesor Niwiński jest cenionym egiptologiem, w szczególności w zakresie ikonografii religijnej starożytnego Egiptu. Od ponad dwudziestu lat kieruje polsko-egipską misją archeologiczną prowadzącą badania na terenie doliny Deir el-Bahari na zachodnim brzegu Nilu, nieopodal świątyni królowej Hatszepsut.
Profesor uchyli rąbka tajemnicy na temat pracy polskich archeologów, którzy od ponad 20 lat prowadzą poszukiwania na skalnych zboczach otaczających zespół świątyń w Deir el-Bahari, czyli w centrum nekropolii starożytnych Teb - stolicy państwa faraonów w drugim tysiącleciu p.n.e.
Podczas wykopalisk dokonano ważnych odkryć. Zabezpieczając znajdujące się tam królewskie grobowce, wykonano prace porównywalne z budową piramid. Polska misja archeologiczna znajduje się u progu odsłonięcia nieznanych dotąd grobowców, co będzie największym odkryciem w Egipcie od czasów znalezienia grobu Tutanchamona.
Wydarzenia w Muzeum Śląskim - Luty 2023
- 02.02.2023 (czwartek), godz. 18:00 - wernisaż wystawy „Ryszard Czernow Vanitas 2023”
- 03.02.2023 (piątek), godz. 17:30 - oprowadzanie kuratorskie po Galerii Polskiej Sztuki Nowoczesnej 1800-1945
- 09.02.2023 (czwartek), godz. 17:00 - wykład z cyklu „Spotkania z archeologią”
- 10.02.2023 (piątek), godz. 17:30 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz”
- 11.02.2023 (sobota), godz. 11:30 - warsztaty „Czy niebo jest niebieskie?” z cyklu „Sztuczka, czyli sztuka dla niedużych”
- 16.02.2023 (czwartek), godz. 18:00 - wernisaż wystawy „Doświadczanie miejsca”
- 17.02.2023 (piątek), godz. 17:30 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mumia tajemniczej damy. Studia i perspektywy”
- 18.02.2023 (sobota), godz. 13:00 - wykład z cyklu „Motywy znane i lubiane” dla niesłyszących i słyszących ”Czy Pinokio był prawdziwym chłopcem?”
- 24.02.2023 (piątek), godz. 17:30 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka w coronie”
Ponadto w każdą sobotę i niedzielę lutego odbywają się dwa rodzaje spacerów po Muzeum Śląskim.
Rajza po Muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce - każda sobota lutego, godz. 16:00
Chcecie dowiedzieć się, czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.
Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po muzeum - każda niedziela lutego, godz. 11:30
Tych, których bardziej interesuje industrialne dziedzictwo muzeum zapraszamy na ścieżkę Byzuch u Ferdynanda. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy, jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy, jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.
Złoty bilet do Muzeum Śląskiego
Lubicie odwiedzać Muzeum Śląskie? A może chcecie bywać tu częściej? Jeśli tak to możecie zakupić złoty bilet. Jest to złota karta imienna, na której znajduje się reprodukcja jednego z dzieł z kolekcji Muzeum Śląskiego.
Złoty Bilet upoważnia do:
- nielimitowanego bezpłatnego wejścia dla dwóch osób na wystawy stałe i czasowe oraz wieżę widokową, pod warunkiem jej dostępności,
- bezpłatnego oprowadzania tematycznego i kuratorskiego dla dwóch osób raz w roku, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, mailowo: przewodnicy@muzeumslaskie.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00: tel. 32 2130 892, 504 269 094,
- bezpłatnego wstępu na wszelkie koncerty i wydarzenia w ofercie Muzeum Śląskiego dla dwóch osób z zastrzeżeniem zgłoszenia udziału nie później niż na 3 dni przed terminem wydarzenia,
- 15% zniżki na wydawnictwa i gadżety Muzeum Śląskiego oferowane w sklepie internetowym,
- zniżki na poszczególne produkty z oferty sklepu muzealnego, zgodnie z ofertą sklepu,
- 10% zniżki w bistro Moodro,
- otrzymywania bezpłatnego biuletynu MŚ w wersji elektronicznej,
- otrzymywania newslettera MŚ o wszystkich wystawach i wydarzeniach w ofercie Muzeum, w tym zaproszeń na wernisaże wystaw.
Złoty bilet kosztuje 250 zł i można kupić go w kasie Muzeum Śląskiego. Jest ważny 365 dni od daty zakupu.