Ćwiczenia strażaków w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Trenują ratownictwo lodowe
Przerębel na środku stawu, a w nim człowiek wzywający pomocy - to widok, który dosłownie mrozi krew w żyłach. Tym razem jednak w Dolinie Trzech Stawów nikomu nic nie groziło, a scenariusz był już od dawna znany. Katowiccy strażacy szkolą się, jak ratować ludzi, pod którymi załamała się tafla lodu.
Ćwiczenia katowickich strażaków w Dolinie Trzech Stawów
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo poważnie - strażackie wozy w Dolinie Trzech Stawów, ratownicy stojący przy brzegu i człowiek w przeręblu na środku zamarzniętego zbiornika. Tym razem jednak nie zdarzyło się tu żadne nieszczęście. Od 8 do 10 lutego, na terenie stawu "Kąpielowego" w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach odbywają się ćwiczenia z ratownictwa lodowego.
W ćwiczeniach biorą udział zastępy z wszystkich katowickich jednostek ratowniczo gaśniczych. Ćwiczenia mają na celu doskonalenie technik ratowniczych stosowanych podczas działań na lodzie. informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Wszystko po to, by w sytuacjach zagrożenia życia strażacy potrafili zachować zimną krew.
Warto przy tym przypomnieć, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne może być śmiertelnie niebezpieczne. Nawet kiedy wydaje nam się, że lodowa tafla jest wystarczająco gruba, lepiej na nią nie wchodzić. Zwłaszcza teraz, kiedy nadchodzi odwilż, lód może się okazać zbyt kruchy, by utrzymać człowieka.
Jak reagować, kiedy pod kimś załamie się lód?
W sytuacji załamania się lodu wyjście z lodowatej wody jest bardzo trudne, nawet dla osoby dobrze pływającej. Brak jakiegokolwiek miejsca zaczepienia, ręce ślizgające się po mokrym lodzie i przenikające zimno, w większości przypadków uniemożliwiają samodzielne wyjście z wody. Głównym powodem śmierci osób, pod którymi załamał się lód, jest hipotermia.
Jeśli załamie się pod tobą lód, postępuj w następujący sposób:
- natychmiast wołaj o pomoc,
- nie wykonuj gwałtownych ruchów,
- spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
- jeżeli lód załamuje się przed tobą, posuwaj się w kierunku, z którego przyszedłeś, załamując przed sobą lód tak daleko, jak będzie to możliwe (jeśli lód nie będzie się już załamywał, wydostań się na niego),
- po lodzie poruszaj się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczaj się na czworakach,
- znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to możliwe,
- jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołaj o pomoc i staraj się nie ruszać (ograniczysz w ten sposób utratę ciepła z organizmu).
W czasie przebywania na lodzie, z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków czy zauważenia pęknięć, bezzwłocznie zatrzymaj się i bardzo spokojnie, bez paniki, wycofaj się na przebytą wcześniej trasę i natychmiast zejdź z lodu.
Kiedy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód:
- natychmiast wezwij pomoc,
- nie wchodź na lód, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod tobą również się załamie,
- jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postaraj się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać (np. linę, gałąź, kurtkę),
- pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
- po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpiecz go przed utratą ciepła (zdejmij mokre ubrania, okryj czymś suchym, podaj ciepły napój, słodki baton).