Dobrze zestarzeć się w Katowicach. Miasto trafiło na listę miejsc przyjaznych seniorom
WHO Global Network określiła Katowice mianem miasta przyjaznego starzeniu. Członkostwo w sieci miast i gmin przyjaznych seniorom, to zobowiązanie do wsłuchiwania się w potrzeby starzejącej się populacji, oceny i monitorowania miast pod względem przyjazności dla osób starszych oraz współpracy z osobami starszymi w celu stworzenia środowiska sprzyjającego seniorom.
Katowice - dobre na starość
W starzejącym się społeczeństwie seniorzy powinni być otaczani szczególnym wsparciem. Nie powinno brakować inicjatywy mających na celu zarówno poprawę jakości życia, czy samopoczucia starszych osób, ale także angażujące je w różnego rodzaju przedsięwzięcia i akcje. Tak właśnie jest w Katowicach, co dostrzegła i doceniła WHO Global Network, uznając Katowice za miasto przyjazne starzeniu.
W ostatnich latach podejmujemy coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Jestem dumny, że te działania zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej poprzez włączenie Katowic do prestiżowej, światowej sieci miast. dodaje prezydent
Miasto ma do zaoferowania osobom starszym program „Katowicki Senior w Mieście”. Dzięki niemu najstarsi katowiczanie mają z łatwością zaspokajać potrzeby zdrowotne, mieszkaniowe, socjalne. Program ma też ułatwiać im udział w życiu społecznym. Tylko w tym roku na realizację działań na rzecz katowickich seniorów z budżetu miasta przekazane zostaną ponad 52 mln zł.
Złota rączka dla seniora
Przykładami konkretnych działań na rzecz osób powyżej 65. roku życia, zamieszkujących Katowice jest chociażby projekt „Złota rączka dla seniora”. To możliwość wezwania bezpłatnej pomocy w razie konieczności dokonania drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice, którzy ukończyli 65. rok życia, ale także osoby samotne, gospodarstwa 2-osobowe, osoby którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.
Srebrna książka dla seniora
Inną inicjatywą wychodzącą naprzeciw potrzebom osób starszych jest „Katowicka srebrna książka dla seniora”. W jej ramach czytelnik książek dzwoni do wybranej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację. Zamówienia dostarczone są pod adres podany przez czytelnika, a dostarcza je oznakowanym samochodem bibliotekarz MBP.
NIEMAPY (nie tylko) dla seniorów
W Katowicach realizowane są także dodatkowe działania, których przykładem jest projekt NIEMAPY KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW, w której pojawiło się kilkanaście katowickich atrakcji - dla miłośników kultury i sztuki, zdrowego trybu życia czy odkrywania sąsiednich osiedli. Papierową wersję NIEMAPY można za darmo odebrać w Miejskich Domach Kultury oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Wersja on-line do pobrania także na stronie internetowej.
Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje obecnie 1333 miasta i społeczności w 47 krajach, działając tym samym na rzecz ponad 298 milionów ludzi na całym świecie. W sieci jest już 6 polskich miast i gmin, to: Gdynia, Poznań, Opole, Ostrów Wielkopolski, Stargard i Oborniki. Do tego grona, jako pierwsze z województwa śląskiego, dołączają Katowice. Sieć tworzy przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.