Drugi etap wdrażania Systemu Informacji Miejskiej w Katowicach. Duże tablice informacyjne w różnych częściach miasta [GALERIA ZDJĘĆ]
W Katowicach zakończył się pierwszy etap wdrażania Systemu Informacji Miejskiej. Chodzi m.in. o nowe tabliczki z nazwami ulic, słupki i tabliczki elewacyjne. Czarno-żółtych akcentów będzie coraz więcej, bo trwa właśnie etap drugi. Co oznacza?
Pierwszy etap wdrażania Systemu Informacji Miejskiej obejmował Śródmieście oraz Janów-Nikiszowiec, a także częściowo Koszutkę i Bogucice. W jego ramach zamontowano 520 słupków, 1065 tabliczek z nazwami ulic oraz 33 tabliczki elewacyjne.
Mamy jeszcze 100 zgłoszeń od właścicieli budynków, gdzie prace trwają i nie zostały odebrane. W ramach wprowadzania nowego Systemu Informacji Miejskiej zaprojektowane są już ponad 2482 tablice.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej
Każdy mieszkaniec, który jest zainteresowany montażem tabliczek elewacyjnych, powinien się zgłosić do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Jeśli chodzi o właścicieli i zarządców, mogą oni zapoznać się z projektem oznakowania na stronie SIM Katowice - montaż tablic adresowych - Linia Projekty (linia-projekty.pl) lub wysłać wniosek ze stosownym oświadczeniem na adres zabezpieczenieruchu@mzum.katowice.pl.
Teraz rozpoczął się drug etap znakowania, który dotyczy pozostałej części Katowic. Jak dodaje Dawid Zapała, do zgłoszenia odbioru prac, KAW nie posada informacji o ilości i miejscu ich zamontowania.
Sprawdziliśmy, gdzie w Katowicach pojawiły się już duże tablice informacyjne. Ich wykaz jest dostępny również tutaj: NFC Map Katowice. Na tablicach przeczytamy w języku polskim i angielskim opis danego obiektu. Znajdziemy tam również kod QR, po którego zeskanowaniu zostaniemy przeniesieni na stronę z mapą innych obiektów.
Drugi etap wdrażania Systemu Informacji Miejskiej w Katowicach. Duże tablice informacyjne w różnych częściach miasta
Szacowany koszt całej inwestycji to 11,6 mln zł. Pieniądze na ten cel w 100% pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na realizację inwestycji firma Utal ma 2 lata, co oznacza, że termin końcowy to rok 2023.
Dwa warianty do wyboru to efekt prac zespołu ekspertów, który został powołany do życia pod koniec ubiegłego roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia (która przygotowała pierwotną koncepcję SIM) oraz firmy Utal (wykonującej oznakowanie). Zespół środowisk eksperckich, w tym przedstawiciele ASP, przygotował propozycje konkretnych rozwiązań, które zostały zaprezentowane na katowickim rynku. W tej sprawie uruchomiono sondaż. Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą.