Dzień recyklingu baterii. Gdzie oddać zużyte baterie w Katowicach?
Bez baterii obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie — zasilają wiele naszych sprzętów, są łatwo dostępne i bez problemu się je montuje. Jednak mają też swoje wady. Ich recykling nie jest sprawą już tak prostą — nie można ich wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci, bo ich skład powoduje, że są odpadami niebezpiecznymi. 9 września przypada Dzień recyklingu baterii. Gdzie możemy je oddać w Katowicach?
Dzień recyklingu baterii
European Portable Battery Association, europejskie stowarzyszenie zajmujące się problemem baterii, w raporcie z lipca 2022 wskazało, że w 2020 r. w Europie wprowadzono na rynek ok. 282 tys. ton baterii, podczas gdy zebrano ponad 122 tys. ton zużytych baterii. Oznacza to, że w całej Europie ponad połowa baterii po użyciu znika z systemu, stając się zagrożeniem dla środowiska.
MPGK Katowice w zeszłym roku zebrało ponad 2 tony baterii, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2020, kiedy zebrano ok. 1,1 tonę baterii. Tak duży wzrost może być niepokojący, ale oznacza on także, że rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz dokładniej przyglądają się swoim odpadom i nie wyrzucają już wszystkich do jednego kontenera.
W tym roku zapewne znowu zostanie pobity rekord, ponieważ w pierwszej połowie, czyli do końca czerwca, zebrano już ponad 1,2 tony baterii.
Odpowiedni recykling zużytych baterii jest ważny dla przyrody. Trudno obecnie przewidzieć, jakie będą w przyszłości skutki nieodpowiedzialnego wyrzucania baterii w niewłaściwe miejsca. Mając na uwadze środowisko, powinniśmy dążyć do zmniejszania naszego niekorzystnego wpływu na nie. Wydaje się, że tak niewielka rzecz, jak bateria, nie będzie w stanie wyrządzić dużej szkody, jednak jej skład i coraz większe ilości, które nie są odpowiednio przetwarzane, mogą spowodować poważne zanieczyszczenia. przekonuje dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice, Damian Stępień
Baterie to odpad niebezpieczny
Baterie składają się z wielu substancji, wśród których możemy wymienić m.in. ołów, kadm czy nikiel, które prawidłowo używane nie stanowią zagrożenia, ale po wyrzuceniu i utracie kontroli nad tym, co się z nimi dzieje, mogą skazić np. glebę czy wodę.
Ich selektywna zbiórka, a później odpowiedni recykling pozwala chronić środowisko, a także odzyskać surowce i przetworzyć je ponownie. Obecność w bateriach toksycznych pierwiastków może powodować wiele ciężkich chorób. Wśród nich można wymienić:
- choroby nerek,
- choroby przewodu pokarmowego,
- nadciśnienie,
- uszkodzenia układu nerwowego,
- uszkodzenia wątroby,
- niewydolność oddechową.
Mogą także przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Gdzie oddać zużyte baterie w Katowicach ?
W wielu miejscach znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie - np. w sklepach czy szkołach. Warto z nich korzystać, ale trzeba dopytać właściciela takiego pojemnika, co się później z zebranymi bateriami dzieje. Najważniejsze jest, aby po zbiórce trafiły do odpowiedniego punktu, który może je zneutralizować.
MPGK Katowice przyjmuje zużyte baterie w Gminnych Punktach Zbiórki Odpadów, które znajdują się:
- przy ul. Milowickiej 7B,
- przy ul. Obroki 136,
- przy ul. Zaopusta 70.
Za kilka miesięcy do tych miejsc dojdzie również remontowany obecnie punkt przy Bankowej 10. Dodatkowo mieszkańcy sami mogą zgłaszać potrzebę odbioru baterii - wtedy po umówieniu terminu elektrośmieciarka podjeżdża i zabiera - nie tylko baterie, ale także inne elektroodpady.
Recyklingiem baterii zajmuje się specjalistyczna firma, która posiada odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą bezpieczny odzysk surowców z odpadów niebezpiecznych. Po dostarczeniu baterii do zakładu przetwarzania trafiają one na specjalną linię do przetwarzania baterii, gdzie są rozdrabniane. Następnie separowane są z nich poszczególne frakcje, które później dalej są utylizowane lub przekazywane do dalszego wykorzystania.
Dbanie o środowisko staje się coraz powszechniejsze, o czym świadczy zwiększająca się ilość zużytych baterii, które trafiają do odzysku. Szczególnie odpady niebezpieczne powinny być pod szczególną uwagą, aby nie tylko nie zaśmiecały, ale także nie zatruwały środowiska.