Elektrownia słoneczna w Katowicach powstanie przy ulicy Żwirowej
17,5 tys. metrów kwadratowych będzie zajmowała powstająca w Katowicach elektrownia słoneczna. MPGK podpisało umowę na budowę farmy fotowoltaicznej, która znajdzie się w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów.
Elektrownia słoneczna w Katowicach
W czwartek, 18 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach podpisało umowę z firmą Eko-Solar Sp. z o.o. z Namysłowa na budowę farmy fotowoltaicznej. Zgodnie z podpisaną umową, elektrownia słoneczna ma powstać w Katowicach w ciągu pół roku. Powstanie ona na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych w Katowicach przy ul. Żwirowej.
Po zamknięciu wysypiska nie można na jego terenie stawiać żadnych obiektów budowlanych przez 50 lat, chyba że uzyska się stosowne decyzje i dokumenty pozwalające na odstępstwo od tego wymogu. To udało się MPGK w Katowicach, które od dawna zabiegało o utworzenie farmy fotowoltaicznej.
Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Przede wszystkim korzystanie z nowoczesnego źródła energii zmniejsza nasze przywiązanie do paliw kopalnych, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczania powietrza. Poza tym racjonalnie wykorzystujemy nieużytki, a to także ważny aspekt.mówi prezes MPGK Katowice, Andrzej Malara
Drugie życie wysypiska śmieci przy ulicy Żwirowej w Katowicach
Farma fotowoltaiczna w Katowicach powstanie na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych w Katowicach przy ul. Żwirowej. Obecnie na składowisku są trzy kwatery. Pierwsza została już zrekultywowana, a jej powierzchnia zostanie wykorzystana pod montaż paneli, druga jest w trakcie rekultywacji i docelowo na niej również powstanie farma fotowoltaiczna. Na trzeciej kwaterze, jeszcze maksymalnie przez 10 lat, będą gromadzone odpady. Planuje się, że w przyszłości również tam powstanie kolejna elektrownia słoneczna.
Wytworzona z elektrowni energia będzie zasilała znajdujący się w sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, co przełoży się na niższe koszty jego funkcjonowania. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas był nieczynnym wysypiskiem śmieci. prezydent Katowic, Marcin Krupa
Projekt elektrowni słonecznej w Katowicach
Eko-Solar zamontuje w Katowicach 2160 sztuk paneli fotowoltaicznych. Zostaną one posadowione na bloczkach betonowych. Zajmą, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, powierzchnię 17,5 tysiąca metrów kwadratowych.
Inwestycja oprócz samych paneli składa się także z inwerterów o mocy 90 kW, które przekształcają prąd stały, wyprodukowany przez panele, na zmienny, który później może popłynąć przez sieć i zasilać urządzenia elektryczne. Dodatkowo posadowiona ma zostać stacja transformatorowa nN/SN oraz zamontowana wewnętrzna instalacja elektryczna. Wokół całego obiektu powstanie ogrodzenie wraz z bramą.
Planowana moc instalacji to 1 MW. Dzięki temu znajdujący w bezpośrednim sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiana Odpadów będzie mógł korzystać z ekologicznego źródła energii.