Europejska Stolicy Kultury 2029 dla Katowic! O to starają się miasta GZM
W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu spotkali się prezydenci: Katowic i Sosnowca oraz wiceprzewodniczący Metropolii GZM, a także dyrektorzy jednostek kultury w regionie, by opowiedzieć o staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla Katowic, a w zasadzie dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Trwają starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Miasta Śląska i Zagłębia wspólnie, przy pomocy Metropolii, ubiegają się o ten tytuł. Liderem zostało miasto Katowice, które jednak wspólnie z Sosnowcem stworzy aplikację konkursową.
Przypomnijmy, że same Katowice starały się uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wtedy to się nie udało, ale od tego czasu sporo się zmieniło. Powstała m.in. Strefa Kultury w Katowicach z piękną siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Kultura jest nam potrzebna dla odmiany naszych miast. Metropolitalne, zagłębiowsko-górnośląskie starania się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to proces, który będzie nas jednoczył i pokaże, że wspólnie potrafimy zrobić coś dla naszych mieszkańców. Katowice w tych staraniach są liderem, ale także suportem. Musi być wskazane miasto, które otrzyma ten tytuł, ale o tytuł staramy się wspólnie, jako Metropolia i dzięki temu korzystamy z naszej różnorodności kulturowej.mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozwolą na integrację naszych miast oraz promocję na arenie międzynarodowej. Możemy przyciągać mieszkańców do naszych miast, pokazać różnorodną ofertę kulturalną i to, co tu jest piękne, by odczarować poprzemysłowe miasta, które wciąż są kojarzone z przemysłem ciężkim i górnictwem. dodaje prezydent Katowic
Czas na złożenie wniosku upływa we wrześniu 2023.
Mamy bardzo napięty kalendarz. W połowie września trzeba złożyć aplikację konkursową, w której wskażemy, dlaczego Katowicom potrzebny jest tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i dlaczego Katowicom należy się ten tytuł. Same Katowice stoją kulturą już od wielu lat. Pierwsza zmiana - infrastrukturalna - już zaszła. Mamy Strefę Kultury, piękną siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Teraz czas na drugą zmianę - mentalną - by dorównała tej infrastrukturalnej. podkreśla dyrektor Miasta Ogrodów w Katowicach, Piotr Zaczkowski
W czwartek, 23 marca, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział prezydenci Katowic i Sosnowca, wiceprzewodniczący Metropolii GZM Henryk Borczyk, dyrektor Miasta Ogrodów i inni dyrektorzy jednostek kultury m.in. dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk i Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia. Ciekawym momentem konferencji było, gdy dyrektorzy instytucji przywiązali wstążkami ręce prezydentów w symbolicznym geście pokazania, że zostali przywiązani do kultury.
W wydarzeniu, w wersji online, wziął także udział europoseł Łukasz Kohut, który jest pomysłodawcą i ambasadorem wspólnych starań o przyznanie tytułu ESK 2029 dla Metropolii. To on przekonał samorządowców, by rozpocząć starania o uzyskanie tego prestiżowego tytułu.
Pomysł powstał z analizy faktów. Analizowaliśmy projekty Europejskiej Stolicy Kultury i w 2019 roku pomyślałem sobie, że trzeba to dla nas wyszarpać. To własnie ta Metropolia jest dla nas małą Unią Europejską.
mówi Łukasz Kohut
Naszą ogromną wartością jest różnorodność kulturalna i liczba tych jednostek kultury, która jest w naszym regionie. Wielu z nas nawet nie wie, jaka jest oferta parędziesiąt kilometrów od naszego domu. Naszym zadaniem jest pokazanie i zachęcenie do korzystania z tej oferty. mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński
Zobaczcie zdjęcia z konferencji w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały do tej pory dwa polskie miasta
Przypomnijmy, że tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. W 2022 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosiły aż trzy miasta: Kowno (Litwa), Esch (Luksemburg) oraz Nowy Sad (Serbia). W 2023 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosza aż trzy miasta: Veszprém (Węgry), Timișoara (Rumunia) oraz Eleusis (Grecja). Do tej pory tylko dwa polskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem - Kraków (2000 rok) oraz Wrocław (2016).
Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej Unii Europejskiej i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest więc okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.
Wybór danego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury ma długofalowy i wielowymiarowy wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.
Zobaczcie nagranie z kwietnia 2022 roku, gdy prezydenci Katowic, Sosnowca i przewodniczący Metropolii podpisali deklarację o współpracy przy przygotowaniach wspólnego wniosku o tytuł ESK 2029.