Festiwal Game Music Fest w Katowicach! Game Music Concert w Spodku i panel z autorem muzyki do gry Wiedźmin
Już w lutym 2023 w Katowicach odbędzie się interdyscyplinarny festiwal Game Music Fest, który będzie poświęcony tematyce muzyki w grach wideo. To m.in. Game Music Concert w Spodku oraz Game Music Contest.
17 lutego w Spodku Game Music Concert
W piątek, 17 lutego, w katowickim Spodku odbędzie się Game Music Concert, czyli koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Františka Macka. Będzie on wzbogacony animacjami i wizualizacjami, przygotowanymi przez artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także widowiskiem tanecznym i pokazami cosplay.
W czwartek, 26 stycznia, w siedzibie Keywords Studios (Global Office Park) odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.
Wykonawcy:
- František Macek - dyrygent
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
- Seimuse - widowisko taneczne
- pokazy cosplay
Program:
Muzyka z gier: Assassin’s Creed, Counter-Strike, Diablo II, Heroes of Might and Magic III, League of Legends, The Legend of Zelda, Mass Effect, Red Dead Redemption II, Resident Evil, Skyrim, World of Warcraft, Uncharted i Mortal Kombat.
Za prawdziwy taneczny spektakl odpowiedzialna będzie grupa Seimuse - formacja specjalizująca się w komponowaniu interpretacji ruchowo-przestrzennych muzyki oraz tańcu współczesnym. W jej skład wchodzą studentki Akademii Muzycznej w Katowicach.
Koncert będzie częścią dwudniowego interdyscyplinarnego festiwalu GAME MUSIC FEST, organizowanego przez Filharmonię Śląską przy współpracy z Keywords Studios, Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Magazynem i Portalem CD Action.
Poza koncertem w Spodku w ramach Game Music Fest odbędzie się również panel dyskusyjny w sali koncertowej im. K. Styji. Wezmą w nim udział:
- Adam Skorupa - jeden z najbardziej znanych i doświadczonych polskich kompozytorów muzyki do gier wideo, który w swoim dorobku ma ścieżkę dźwiękową do takich tytułów jak „Wiedźmin” (uznanej przez portal IGN za najlepszą oryginalną muzykę do gier komputerowych w 2007 roku), „Painkiller”, „Shadow Warrior”, czy „Diablo Immortal”,
- Bartosz Chajdecki - kompozytor, znany polskiej publiczności - i nie tylko - ze ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali („Bogowie”, „Najlepszy”, „Mistrz”) i gamingowych („Space Tail”),
- Peter McConnell - amerykański twórca, który współpracował m.in. z LucasArts - firmą założoną przez Georga Lucasa, zajmującą się w dużej części produkcją gier opartych na filmach wytwórni LucasFilm (m.in. „Star Wars”, czy „Indiana Jones”). Niewątpliwą renomę Peterowi McConnellowi przyniosło także autorstwo muzyki do każdej z części gry „Sly Cooper”, począwszy od jej drugiej odsłony, wydanej w 2004 roku,
- Ben Parker - Lead Music Producer w Laced, londyńskim oddziale Keywords Studios, Partnera Strategicznego GAME MUSIC FEST,
- Adam Wesołowski - dyrektor Filharmonii Śląskiej, kompozytor, dyrygent i menadżer kultury,
- Michał „Wasiu” Wasik - prowadzenie
Muzyka z gier przeszła bardzo długą drogę, bo pamiętajmy, że jeszcze 30 lat temu było to zwykłe dźwięki elektroniczne, melodyjki dalekie od ideału. W tym momencie komponowanie muzyki do gier nie różni się praktycznie niczym od komponowania muzyki do filmu, a wręcz pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest dużo trudniejsze. Mam nadzieję, że o tym wszystkim porozmawiamy na panelu w Katowicach.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu kompozytor Adam Skorupa
Game Music Contest
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny na muzyczne logo Game Music Fest to okazja dla tych, którzy chcieliby przedstawić skomponowane przez siebie dzieło kilku tysiącom osób, zgromadzonym w Spodku - miłośnikom gier i niesamowitej muzyki, która im towarzyszy. Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.
Przedmiotem Konkursu jest stworzenie logotypu muzycznego GAME MUSIC FEST, który powinien trwać od 30 do 60 sekund i być zarejestrowany w formie audio. Uczestnicy mogą dołączyć także partyturę dzieła, ale wysłanie jej nie jest obowiązkowe.
Nagrodą w Konkursie jest premierowe wykonanie utworu podczas GAME MUSIC CONCERT 17 lutego 2023 w katowickim Spodku (wraz z instrumentacją utworu w wypadku niedostarczenia zapisu nutowego). Dodatkową nagrodą jest również zaproszenie do udziału w panelu dyskusyjnym 18.02.2023 w charakterze prelegenta.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 5 lutego 2023 r. do godz. 23:59
Jury Konkursu:
- Bartosz Chajdecki - kompozytor
- Adam Skorupa - kompozytor
- Ben Parker - Lead Music Producer w Laced, londyńskim oddziale Keywords Studios, Partnera Strategicznego GAME MUSIC FEST
- Adam Wesołowski - dyrektor Filharmonii Śląskiej
Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny
W trakcie konferencji Game Music Fest nawiązano również do HUB-u Gamingowo-Technologicznego, który ma powstać w Katowicach. Ma on stanowić wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, game developerów, czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji.
Katowice to tysiące miejsc pracy w branży gamingowej, marka e-sportu, jaką jest Intel Extreme Masters czy uczelnie wyższe, które funkcjonują w Katowicach i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
mówi nam zastępca dyrektora ds. HUB, Wojciech Maroszek
W Katowicach działa kilkanaście takich firm, w regionie kilkadziesiąt. Choć część ich działalności jest zbieżna, to jednak mają różne potrzeby i interesy. Ideą HUB-u jest skupienie przedstawicieli nowych technologii w jednym miejscu i przyciągnięcie kolejnych firm, poprzez spełnienie ich wymagań i umożliwienie dalszego rozwoju.