Grypa nie odpuszcza. W tym roku w województwie śląskim zmarły już 34 osoby [Wideo]

Grypa jest często lekceważona, jednak to poważna choroba, którą trzeba traktować poważnie. Tylko w tym roku w województwie śląskim zmarły na nią 34 osoby. O wirusie grypy i ochronie przed nią rozmawiamy z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, dr n. med. Grzegorzem Hudzikiem.

Grypa zbiera śmiertelne żniwo. Nie lekceważmy jej!
Grypa to ostra choroba wirusowa powodowane przez wirusa grypy, który ma różne odmiany. W naszych warunkach geograficznych i klimatycznych sezon grypowy może trwać od wczesnej wiosny do początku lata, a następnie drugi sezon to późna jesień. W lutym jesteśmy już w szczycie sezonu zachorowań.
Ktoś, kto chorował na grypę, nie zapomni nigdy jej paskudnych objawów - to nie jest przeziębienie. Grypa to naprawdę ciężka choroba wirusowa, która kładzie nas do łóżka. Podczas niej możemy mieć przeczulicę i czuć, że jesteśmy w stanie policzyć włosy na głowie. Towarzyszą jej bóle mięśniowe, stawowe i kostne oraz wysoka temperatura. powiedział portalowi WKATOWICACH.eu śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor WSSE Katowice, dr n. med. Grzegorz Hudzik
Co powinniśmy zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy grypę? Po pierwsze - jeżeli mamy jakiekolwiek cechy infekcji, czujemy się źle, mamy wysoką temperaturę, dreszcze czy bóle mięśniowe, to pozostajemy w domu. W ten sposób przerywamy łańcuch szerzenia się wirusa i nie "sprzedamy" go innym - w pracy, w komunikacji miejskiej czy na zakupach. Po drugie - powinniśmy szybko sięgnąć po poradę medyczną od lekarza. Można wykonać testy na grypę - nawet we własnym zakresie. Warto jednak wybrać się po pomoc do lekarza. To on, gdy stwierdzi, że mamy zakażenie wirusowe, to przepisze nam odpowiednie leki.
Grypą możemy bardzo łatwo się zarazić.
Wbrew powszechnym przekonaniom, wirus ten nie ginie w zimnej temperaturze. Doskonale znosi ujemne temperatury, nawet przy mrożeniu jest w stanie dalej transmitować. Wystarczy powiedzieć, że osoba, która kichnęła na jednym końcu tramwaju, może zarazić, zgodnie z płynącą falą powietrza, ludzi, którzy siedzą na przodzie tego wagonu. podkreśla dyrektor WSSE Katowice
Od początku 2025 roku do 15 lutego w województwie śląskim odnotowano 52 tys. 518 zachorowań na grypę. Należy podkreślić, że są to oficjalnie rozpoznane przypadki - więc chorych jest zapewne więcej. Choroba zbiera również śmiertelne żniwo. Zmarły 34 osoby. Z kolei hospitalizacji wymagało 1625 osób. To aż 3% wszystkich osób, które zachorowały na grypę. W Katowicach od początku roku potwierdzono 4034 przypadki zakażenia wirusem grypy.
Wśród chorych dominują malutkie dzieci, a także te w wieku szkolnym. Najczęściej chorują także starsi dorośli powyżej 60. roku życia. To są te jednostki w społeczeństwie wrażliwe, szczególnie wrażliwe na zakażenie wirusem, które ciężko przechodzą infekcję. mówi dr n. med. Grzegorz Hudzik
Należy pamiętać również, że po grypie możemy mieć poważne powikłania, a wśród nich są m.in. zapalenie płuc, zapalenie zatok czy zapalenie mięśnia sercowego. Warto więc jej przeciwdziałać, szczególnie szczepieniami. Są one refundowane dla dzieci do 18. roku życia oraz osób 60+.
Każdy moment na szczepienie jest dobry, natomiast powinniśmy robić to przed sezonem. Wtedy ukazuje się odpowiednia na dany sezon epidemiczny szczepionka. Ona jest co roku modyfikowana, ponieważ wirus mutuje, bo chce jak najdłużej przeżyć i jak najbardziej się rozsiać. Robimy wszystko, żeby wyprodukować taką szczepionkę, która będzie w danym sezonie epidemicznym występowała w populacji. Każda przyjęta szczepionka stanowi pewnego rodzaju pobudzeniu układu immunologicznego i już wytwarza nam odporność, na którą nam zależy. Dzięki szczepieniu możemy uniknąć choroby lub spowodować to, że choroba będzie przebiegała zdecydowanie łagodniej. zachęca do szczepienia dyrektor WSSE Katowice
Zobacz także
![Uwaga na kleszcze! Jak się przed nimi chronić? [Wideo + zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-07/DSC09408_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Uwaga na kleszcze! Jak się przed nimi chronić? [Wideo + zdjęcia]

Sezon infekcji układu oddechowego w pełni - co robić, by nie dać się chorobie?
![Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/DSC04888_Du%C5%BCy_mini.jpeg)