Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach. Oferty złożyło 8 wykonawców
8 wykonawców złożyło oferty w przetargu, który ma wyłonić wykonawcę pierwszego etapu budowy katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach
12 grudnia komisja przetargowa otworzyła oferty złożone w postępowaniu dotyczącym wyboru wykonawcy na realizację pierwszego etapu budowy hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach. Swoje oferty złożyło 8 firm, a proponowane przez nich kwoty wahają się od 577 do 829 mln zł. Zarezerwowana kwota na sfinansowanie tego zadania to prawie 400 mln zł. Teraz nastąpi analiza złożonych ofert oraz sytuacji rynkowej, co pozwoli na podjęcie dalszych kroków.
Obecnie prowadzony przetarg i objęte nim roboty budowlane dotyczą istniejących obiektów, w tym zespołu zabudowy Szybu „Pułaski", który z uwagi na swoje walory architektoniczne, historyczne i urbanistyczne jest wpisany do rejestru zabytków. To ponad stuletnie zabudowania przemysłowe, które stanowią unikalny przykład kopalni epoki przemysłowej końca XIX i początku XX wieku. Znajdowały się tam między innymi łaźnia, lampownia, cechownia, warsztaty mechaniczne, stolarnia, a także nadszybie z wieżą wyciągową, których wzajemna relacja przestrzenna, pomimo powstania nowych obiektów, pozostanie nienaruszona.
W ramach inwestycji m.in. ma zostać wybudowany pasaż podziemny łączący funkcjonalnie część zespołu budynków. Jego podstawową rolą będzie integracja adaptowanych obiektów dawnej kopalni. Ma też pełnić funkcję przestrzeni wspólnej o charakterze reprezentacyjnym, wykorzystywanej dla organizacji sympozjów, pokazów czy wystaw. Górny poziom pasażu zaplanowano jako przestrzeń publiczną o charakterze parkowym z placykami i ścieżkami prowadzącymi wśród zieleni.
Jednocześnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla II etapu inwestycji, czyli budowy wielofunkcyjnego obiektu przestrzeni technologicznych, zlokalizowanego na południowy wschód od zabytkowego zespołu zabudowy Szybu „Pułaski". Najważniejszym miejscem tej przestrzeni jest hala o powierzchni 5 tys. m2, z możliwością podziału na mniejsze pomieszczenia. Będzie mogła być wykorzystywana jako studia telewizyjne i filmowe, czy miejsce rozgrywek e-sportowych. Ponadto, w obiekcie znajdą się m.in.
- reżyserki,
- pokoje do obsługi produkcji,
- sale treningowe dla graczy.
W podziemnej części obiektu zaprojektowano parking samochodowy i rowerownię. Powstać ma tu również hol łączący tę przestrzeń z pasażem podziemnym. W ramach tego etapu ma powstać też droga obwodowa, wzdłuż której powstaną kolejne miejsca parkingowe.
Dokumentacja projektowa ma być gotowa na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Odwiedziliśmy dawną KWK „Wieczorek”, by przyjrzeć się miejscu, gdzie powstanie Katowicki Hub gamingowo-technologiczny.