IX Sesja Rady Miasta Katowice. Wśród tematów: akcje w GTL, zmiany w szkołach i nowa ulica Pendereckiego [Zdjęcia]

Na czwartek, 23 stycznia, zaplanowano XI sesję Rady Miasta Katowice. Wśród podjętych przez radnych spraw było m.in. rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie potencjalnego nabycia akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., przekształcenia kilku katowickich szkół, a także nadania imienia Krzysztofa Pendereckiego jednej z ulic.

XI sesja Rady Miasta Katowice
W czwartek, 23 stycznia, o godz. 11:00 rozpoczęła się XI sesja Rady Miasta Katowice obecnej kadencji.
W porządku obrad znalazło się m.in.:
- rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie poparcia działań zmierzających do nabycia akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A,
- rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania ulicy położonej na terenie miasta Katowice nazwy "Krzysztofa Pendereckiego",
- a także projekty uchwał dotyczące przekształcenia kilku katowickich szkół.
Rada Miasta Katowice o Tragedii Górnośląskiej
Na początku sesji radni rozpatrzyli oświadczenie w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej 1945 r.
Rada Miasta Katowice oddaje dziś hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku i wyraża przekonanie, że pamięć o tym wydarzeniu powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom. Dziś pamiętamy, ale i solidaryzujemy się z wszystkimi tymi, którzy w przeszłości i obecnie są ofiarami rosyjskiego imperializmu. czytamy w okolicznościowym oświadczeniu
Podsumowanie działania Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta
Zaprezentowano i przyjęto sprawozdania z działalności Młodzieżowej Rady Miasta Katowice oraz sprawozdania z działalności Rady Miasta Katowice i komisji stałych Rady Miasta Katowice IX kadencji samorządu za 2024 rok.
Miasto zamierza kupić akcje GTL
Wśród tematów czwartkowej sesji znalazła się sprawa ewentualnego nabycia przez miasto akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem Katowice Airport w Pyrzowicach.
Rada zdecydowała się poprzeć działania zmierzające do nabycia przez Miasto Katowice od spółki Węglokoks S.A. akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. z siedzibą w Katowicach w ilości nie większej niż 221 327 akcji.
Doskonale pamiętamy zamieszanie sprzed kilku lat, kiedy chciano przejąć port lotniczy w Pyrzowicach. Wtedy udało się to powstrzymać. Ten proces, który dziś się rozpoczyna, ma zmierzać do tego, że wraz z Urzędem Marszałkowskim przejmiemy akcje Węglokoksu i wzmocni się nasz udział w decydowaniu o losach lotniska w Pyrzowicach. podkreślał prezydent Katowic, Marcin Krupa
Ulica Pendereckiego w Katowicach
Na sesji Rady Miasta Katowice (23 stycznia) uchwalono także nazwę nowej ulicy w rejonie katowickiej Strefy Kultury. Nowa droga powstała w ramach wybudowanego w tej okolicy nowego układu drogowego. Radni podjęli decyzję, że nowa ulica nosić będzie imię Krzysztofa Pendereckiego.
Zmiany w katowickich szkołach
Katowiccy radni zajęli się też proponowanymi przekształceniami w kilku placówkach edukacyjnych na terenie miasta. W porządku obrad znalazły się następujące punkty:
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Technikum Nr 15 im. Tomasza Klenczara w Katowicach z siedzibą przy ul. Tadeusza Boya Żeleńskiego 96, poprzez ustanowienie drugiej lokalizacji przy ul. Walerego Goetla 2 w Katowicach. Uchwała została podjęta zdecydowaną większością głosów (za było 12 radnych z Koalicji Obywatelskiej, 9 z Forum Samorządowego i jeden radny niezrzeszony).
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 w Katowicach z siedzibą przy ul. Gen. Józefa Hallera 60, poprzez przeniesienie siedziby na ul. Raciborską 3 w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Branżowej Szkoły II Stopnia Nr 3 w Katowicach z siedzibą przy ul. Gen. Józefa Hallera 60, poprzez przeniesienie siedziby na ul. Raciborską 3 w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. Józefa Rymera I Wojewody Śląskiego w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 3 w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Technikum Nr 5 w Katowicach z siedzibą przy ul. Gen. Józefa Hallera 60 w Katowicach. Uchwała została podjęta większością głosów.
W tej sprawie o głos na sesji poprosiły osoby spoza Rady Miasta Katowice. Przedstawiciele społeczności szkół, których dotyczą planowane zmiany, przedstawili swoje opinie i wątpliwości związane z przekształceniami szkół. Rodzice uczniów szkoły (Technikum Nr 15 im. Tomasza Klenczara w Katowicach z siedzibą przy ul. Tadeusza Boya Żeleńskiego 96) apelowali o możliwość kontynuowania procesu nauczania ich dzieci w obecnej lokalizacji. Zarząd miasta zobowiązał się do tego i zapewnił, że przeniesienie szkoły będzie się odbywać stopniowo i w dłuższej perspektywie czasu.
Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że takie zmiany przynoszą bardzo wiele pozytywnych skutków. Naszym najważniejszym celem zawsze jest dobro dzieci i podwyższenie jakości kształcenia. Z należytym pietyzmem pochyliliśmy się nad każdą z tych zmian. Proces zmian w oświacie w naszym mieście toczy się od wielu lat i jest to proces permanentny. podkreślał odpowiedzialny za edukację w Katowicach wiceprezydent miasta, Waldemar Bojarun
Strona prezydencka zapewniała ponadto, że uchwalenie projektów z czwartkowej sesji to dopiero początek długiego procesu zmian, a uczniowie od 1 września 2025 roku nadal będą uczęszczać do szkół, w których podjęli naukę.
Sprawa kierowców, którzy muszą zapłacić za parkowanie w Strefach Płatnego Parkowania
Przedmiotem pracy radnych było też rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi dotyczącej nałożenia opłat dodatkowych za postój pojazdu w Strefach Płatnego Parkowania miasta Katowice. Chodzi o sprawy mieszkańców, którzy nie opłacili abonamentów i otrzymali wezwanie do opłat dodatkowych za postój bez opłaty. Mieszkańcy zwracali uwagę, że upomnienia otrzymali po upływie dłuższego czasu, co spowodowało naliczenie wysokich opłat dodatkowych.
Wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula, tłumaczył, że wszystkie opłaty dodatkowe zostały naliczone zgodnie z regulaminami i przepisami obowiązującymi w Strefie Płatnego Parkowania. Wiceprezydent podkreślił, że MZUiM nie jest zobowiązany do przypominania właścicielom samochodów o tym, że abonament za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, choć usługa została wzbogacona o taki system.
Wiceprezydent Katowic przypomniał o możliwości ubiegania się o rozłożenie płatności za naliczone opłaty dodatkowe na dłuższy czas, a także o możliwości wnioskowania o umorzenie części lub całości naliczonych opłat.
Doszło do sytuacji trudnej dla korzystających z tych usług. Wynika to niestety w znacznej części z niefrasobliwości samych użytkowników. Zachęcam wszystkich do skorzystania z możliwości analizy poszczególnych, indywidualnych sytuacji przez MZUiM. podkreślał wiceprezydent, Bogumił Sobula
Projekt uchwały został przez Radę Miasta przyjęty większością głosów.
W czasie sesji radni przyjęli także pozostałe projekty uchwał zawarte w porządku obrad sesji z dnia 23 stycznia, z którym można się zapoznać, klikając TUTAJ.
Zobacz także

Katowice stawiają na sport. Ponad 186 mln na sportowe działania

Ulica Krzysztofa Pendereckiego w Katowicach. Radni podjęli uchwałę

Budżet Katowic na rok 2025 i Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2025-2050 przyjęte na sesji Rady Miasta
