Jak segregować śmieci w Katowicach? Pan Bogumił z MPGK postanowił to wyjaśnić [Wideo]
Na pozór - prosta sprawa - metal, plastik, papier… Segregacja śmieci nie jest jednak tak oczywista i prosta. Zwrócił na to uwagę pan Bogumił, pracownik katowickiego MPGK, pracujący w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ulicy Zaopusta w Podlesiu. Postanowił więc pomagać mieszkańcom Katowic w prawidłowej segregacji odpadów.
Pracownik MPGK postanowił edukować mieszkańców. Jego wskazówki są mile przyjmowane
Zaczęło się od postu w mediach społecznościowych. Jeden z mieszkańców Katowic sugerował w nim, że został źle obsłużony w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów w katowickim Podlesiu. Pracujący tam od blisko dekady pan Bogumił postanowił tę sprawę sprostować.
W ostatnich dniach postanowiliśmy bardzo szczegółowo sprawdzać wszystkich przyjeżdżających do GPZO. Okazało się że niektóre osoby które znamy, które podawały nam adresy, po sprawdzeniu wcale nie są z deklarowanych miejsc. W kilku przypadkach to osoby spoza Katowic, budujące domy w naszych dzielnicach, a z deklarowanych adresów nie jest odprowadzana opłata śmieciowa. Mamy również mieszkańców Mikołowa czy Tychów pracujących w Katowicach, a po drodze przyjeżdżają z odpadami (Katowice przyjmują bez limitów, a Mikołów i Tychy z limitami i odpłatnością), są również mieszkańcy Sosnowca, Mysłowic, Chorzowa i Siemianowic. Prawdziwą plagą są również firmy budowlane i sprzątające podszywające się pod mieszkańców, które powinny takie odpady oddawać odpłatnie. relacjonuje w swoim poście pan Bogumił
Post w facebookowej grupie "Podlesie-Zarzecze" zyskał sporą popularność wśród mieszkańców południowej części Katowic. Wtedy zrodził się pomysł, by publikować tam także wskazówki, jak posegregować odpady, zanim przywiezie się je do GPZO przy ulicy Zaopusta.
Postanowiłem na własną rękę rozpocząć taką akcję edukacyjną wśród mieszkańców. To nie jest nasza zła wola, że upominamy naszych klientów. Chodzi tylko o to, by wszystkie odpady trafiały tam, gdzie mają. opowiada naszemu dziennikarzowi pan Bogumił
Praktyczne wskazówki co do tego, jak posegregować śmieci
Pracownik MPGK wymienia w swoich postach przykłady odpadów i wskazują, gdzie powinny się one znaleźć.
I tak - zgodnie ze wskazówkami pana Bogumiła, do pojemników na papier powinny trafiać:
- tektura,
- opakowania z papieru i tektury,
- gazety,
- książki itp.
Nie można tam jednak wrzucać:
- opakowań wielomateriałowych,
- segregatorów,
- tapet,
- karton gipsu,
- worków po klejach, cemencie itp.,
- styropianu z opakowań
- oraz innych materiałów niebędących papierem i tekturą.
Jak relacjonuje pan Bogumił, takie odpady często znajdują się w kontenerach na papier GPZO.
Pan Bogumił radzi też, co powinno się znaleźć w kontenerze na plastik:
- tworzywa sztuczne,
- folia,
- butelki PET,
- opakowania wielomateriałowe np. po mleku,
- opakowania metalowe,
- puste wiadra po farbach,
- rury wodne PP,
- worki po klejach i cemencie,
- tapety,
- buty,
- szmaty,
- ubrania,
- dywany i wykładziny dywanowe,
- materace z łóżek bez sprężyn,
- gąbki,
- narty,
- panele podłogowe i ścienne,
- boazeria drewniana,
- styropian opakowaniowy,
- zabawki,
- torby,
- walizki itp.
Do pojemników na plastik nie można jednak wrzucać:
- wełny mineralnej i waty szklanej,
- zamiecionego piachu z kulkami styropianu,
- papy,
- elementów metalowych,
- gruzu,
- wykładzin i rur PCV,
- rynien plastikowych,
- folii z odpadami betonowymi,
- wiader z farbami.
DO GPZO w Katowicach można przywieźć także "odpady niebezpieczne" - np. rozpuszczalniki czy przeterminowane leki. Każdy katowiczanin może tu także przywieźć stare meble. Jest również specjalny kontener na elektrośmieci - niesprawne telewizory, komputery, telefony, sprzęt AGD czy wyczerpane baterie.
Jeśli mieszkaniec Katowic ma wątpliwości co do tego, jak zakwalifikować jakiś odpad, powinien zapytać o to pracowników MPGK w Punkcie Zbiórki Odpadów. Pracownicy z pewnością pomogą wybrać odpowiedni kontener. Można też skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki na stronie MPGK w Katowicach.
Edukacja w zakresie segregacji śmieci jest bardzo ważna, by odpady mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane lub w bezpieczny sposób zutylizowane. By uczyć segregacji już od najmłodszych lat, w GPZO w Podlesiu powstaje ścieżka edukacyjna, w atrakcyjnej dla najmłodszych formie. Będzie tam można dowiedzieć się m.in. gdzie wyrzucać różnej rodzaje śmieci, a także jak długo trwa ich rozkład.
GPZO przy Zaopusta zmieni się nie do poznania
Już wkrótce Gminny Punkt Zbiórki Odpadów przy ulicy Zaopusta zmieni się nie do poznania. MPGK przygotowuje specjalną rampę, wokół której ustawione będą kontenery na poszczególne rodzaje odpadów. To ułatwi ich rozładunek z samochodów i pozwoli szybciej obsługiwać klientów. Aby skorzystać z katowickich GPZO, wystarczy przedstawić dowód na to, że mieszka się w Katowicach i w naszym mieście płaci się za odbiór śmieci.
Punkt przy ulicy Zaopusta jest czynny:
- W poniedziałek i od środy do piątku - w godz. 6:00-17:00
- We wtorki - w godz. 9:00-20:00
- W soboty - w godz. 8:00-13:00