Jan Olbrycht i Zygmunt Brachmański honorowymi obywatelami Katowic. Za nami uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 159. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom
Na środę, 11 września, zaplanowano VI uroczystą sesję Rady Miasta Katowice z okazji 159. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Sesja odbyła się w willi Goldsteinów przy Placu Wolności. W jej trakcie przyznano tytuły „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz „Honorowy Obywatel Miasta Katowice”.
Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice – 159. rocznica nadania praw miejskich Katowicom
VI uroczysta sesja Rady Miasta Katowice odbyła się w Willi Goldsteinów przy Placu Wolności w środę, 11 września, czyli w dzień 159. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Uroczyste obrady rozpoczęły się o godz. 11:00. Wzięli w nich udział m.in. prezydent oraz wiceprezydenci Katowic, radni Rady Miasta Katowice oraz rad dzielnic, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego oraz wielu zaproszonych gości.
Sesja stała się okazją do wygłoszenia kilku okolicznościowych przemówień oraz przyznania zaszczytnych tytułów „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz „Honorowy Obywatel Miasta Katowice”. Okolicznościowe przemówienie podsumowujące miniony rok w Katowicach wygłosił prezydent miasta.
W minionym roku oddaliśmy cztery parki, które zrealizowaliśmy za kwotę 42 mln zł. Przeszliśmy kolejny etap metamorfozy Doliny Pięciu Stawów. Zazieleniliśmy ulicę Warszawską. Silnym narzędziem wsparcia dla rozwoju miasta wśród naszych mieszkańców jest udział w Budżecie Obywatelskim. Mamy także Zielony Budżet, przeznaczony na upiększanie roślinnością naszego miasta. Po raz pierwszy realizujemy velostradę. Kolejną ważną inwestycją na ukończeniu jest budowa nowego Stadionu Miejskiego wraz z halą sportową. Ważne były też działania dedykowane naszym seniorom i młodzieży. Naszym kolejnym atutem jest tegoroczny tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. podsumowywał prezydent Katowic, Marcin Krupa
Katowice stoją w obliczu wyzwań – największym jest przebudowa linii kolejowej E65, która potrwa aż 4 lata. Każda inwestycja niesie za sobą skutki uboczne, ale po jej realizacji będziemy mogli mówić o skoku cywilizacyjnym – takim, jak 159 lat temu, kiedy dzięki powstaniu linii kolejowej, narodziło się miasto Katowice.
podkreślał prezydent Marcin Krupa
Prezydent w swoim przemówieniu podkreślał także znaczenie zaangażowania mieszkańców w rozwój Katowic i wyrażał wdzięczność za różnego rodzaju działania Katowiczanek i Katowiczan. W okolicznościowym przemówieniu prezydenta nie zabrakło także zapowiedzi planowanych inwestycji, wśród których jest m.in. hub gamingowo-technologiczny.
Zasłużony dla Miasta Katowice: Konwent Ojców Bonifratrów i GKS Katowice
Bonifratrzy z Bogucic
Konwent i Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach obecne są już od 150 lat. Działalność zakonu w katowickich Bogucicach została doceniona przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Katowice”. Bonifraterskie Centrum Medyczne, do którego należy Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, to wyjątkowa sieć nowoczesnych, katolickich szpitali i placówek ochrony zdrowia, które – czerpiąc z prawie pięćsetletniej historii Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego – zapewniają pacjentom kompleksową opiekę medyczną od diagnostyki po leczenie szpitalne, rehabilitację oraz stałą opiekę dla osób starszych i terminalnie chorych.
Dzisiejsza uroczystość jest dla nas pełna wzniosłości i wzruszenia. Jednym z najważniejszych świadectw działalności bonifratrów w Katowicach jest działalność naszego szpitala w Bogucicach. Zapewniamy nie tylko pomoc medyczną, ale także wsparcie duchowe i godność, którą człowiek powinien zachowywać zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach. mówił przeor konwentu w Katowicach br. Sadok Snopek
Dziękujemy za to, że miasto i mieszkańcy Katowic dostrzegli i docenili naszą działalność, którą od 150 lat prowadzimy. dodał br. Sadok Snopek
Katowicka GieKSa
Wielosekcyjny klub GKS Katowice to kojarzona z naszym miastem sportowa marka, której sportowcy prezentują się na najwyższych krajowych szczeblach rozgrywkowych. W 2024 roku sekcja piłkarska mężczyzn powróciła do gry w Ekstraklasie, sekcja piłkarska kobiet rywalizuje w Ekstralidze, hokeiści w Tauron Hokej Lidze jako wicemistrzowie Polski po raz kolejny walczą o mistrzowski tytuł, a siatkarze grają w PlusLidze uznawanej za jedną z najlepszych na świecie lig siatkarskich. Klub ma na koncie sukcesy sportowe także w innych dziedzinach. Wartą wspomnienia jest sekcja szachowa i zapaśnicza.
Te obecne osiągnięcia katowickiej GieKSy, ale także jej 60-letnia historia, wypełniona wielkimi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej zastały docenione przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Katowice”.
To dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę podziękować za ten tytuł w roku 60-lecia klubu. To praca setek ludzi, sportowców, działaczy, rad nadzorczych kibiców i wielu innych. Bardzo serdecznie za to dziękuję. Chcę zadeklarować, że GKS Katowice wpisze się także w najnowszą historię Katowic. Obecnie wszystkie nasze sekcje dostarczają reprezentantów Polski, po powołaniu do kadry Mateusza Kowalczyka. Zapraszam na nasze areny. Cała GieKSa razem. mówił prezes zarządu GKS-u Katowice, Krzysztof Nowak
Honorowi Obywatele Katowic: Zygmunt Brachmański i Jan Olbrycht
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice w 2024 roku przyznano dwóm osobom. To rzeźbiarz Zygmunt Brachmański oraz polityk i naukowiec Jan Olbrycht.
Zygmunt Brachmański
Jestem niezwykle wzruszona, że mogę wziąć udział w tej ważnej uroczystości przyznania mojemu mężowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice. Dziękuję za dostrzeżenie jego wspaniałego dorobku oraz artystycznych wartości, które wniósł w nasze miasto i w zasadzie w całą kulturę polską. Zapraszam do naszej pracowni - mówię naszej, bo czuję się współautorką jego dzieł, jako towarzyszka jego życia. mówiła żona Zygmunta Brachmańskiego - Anna Brachmańska, która w imieniu artysty zabrała głos w czasie uroczystej sesji Rady Miasta
Zygmunt Brachmański urodził się 6 czerwca 1936 r. w Rydułtowach niedaleko Rybnika. Szczególny wpływ na zainteresowanie artysty rzeźbą w młodym wieku miała wizyta w pracowni profesora Ludwika Konarzewskiego, który był jego pierwszym nauczycielem.
W 1954 r. podjął studia na Wydziale Rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1959 r. obronił dyplom w pracowni profesora Jerzego Bandury. Po ukończeniu studiów w 1959 r. zamieszkał w Katowicach-Ligocie. Swoje liczne rzeźby wykonywał przez wiele lat w pracowni mieszczącej się przy ulicy Kobylińskiego nr 2A w Katowicach.
Jego dorobek jest rozległy i wszechstronny i obejmuje około dwóch tysięcy prac. Liczne rzeźby przechowywane są w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, wypełniają także przestrzeń publiczną placów i miejskich parków, między innymi Galerii Rzeźby Śląskiej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie czy w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. Pokaźną część zrealizowanych zamówień stanowi wystrój wielu kościołów.
Wczesne prace rzeźbiarskie były wykonywane w drewnie, czego przykładem jest postać Wandy w Śląskiej Galerii Rzeźby w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, a także postaci Pływaka" czy Kopernika". W późniejszym okresie prace odlewane były przede wszystkim w brązie, gipsie patynowanym oraz żywicy poliestrowej.
Wśród najbardziej znanych monumentalnych realizacji Zygmunta Brachmańskiego znajdują się rzeźby pomnikowe. Najwcześniejszą z nich stanowi wznoszący się na 7 metrów wysokości Pomnik Walki i Męczeństwa w Radlinie z 1974 r. Do pomników o wymowie patriotycznej należy zaliczyć powstałe na terenie Katowic Pomnik Harcerzy Września 1939, obelisk Orłów śląskich przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Józefa Lompy, a także pomnik Wojciecha Korfantego ustawiony w 1998 r. naprzeciw gmachu Urzędu Wojewódzkiego.
Obok pełnopostaciowych pomników artysta stworzył także popiersia, między innymi Karola Szymanowskiego dla Akademii Muzycznej w Katowicach i Mikołaja Henryka Góreckiego dla Filharmonii Śląskiej.
Jan Olbrycht
Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że odbieram ten tytuł w towarzystwie artysty Wojciecha Brachmańskiego. Co mnie łączy z Katowicami? Są trzy miasta, o których mógłbym powiedzieć "moje miasto". To Rybnik, gdzie się urodziłem, moja młodość, działalność sportowa i harcerstwo. Już wtedy bywałem w Katowicach, jako centrum województwa katowickiego. Drugim jest Cieszyn, gdzie byłem związany z Uniwersytetem Śląskim, którego centrala była w Katowicach. Kiedy zostałem burmistrzem Cieszyna to także od razu nawiązywałem kontakt z prezydentem Katowic. Później zostałem marszałkiem województwa śląskiego - przez 4 lata pracowałem w Katowicach. Przez 20 lat miałem biuro poselskie na ul. 3 Maja w Katowicach. Kiedy w Brukseli ktoś pytał mnie skąd jestem, to nie mówiłem, że jestem z Cieszyna - tylko, że jestem z Katowic. To jest to trzecie miasto, o którym mogę powiedzieć, że to "moje miasto". mówił nowy honorowy obywatel Katowic, Jan Olbrycht
Jan Olbrycht urodził się 21 września 1952 roku w Rybniku. Jest doktorem socjologii, nauczycielem akademickim, ekspertem, politykiem i działaczem społecznym.
W latach 1990-1998 był Burmistrzem Cieszyna, współzałożycielem Euroregionu Śląsk Cieszyński-Tesinske Slezsko. W latach 1993-1998 był wiceprezesem Związku Miast Polskich odpowiedzialnym za kontakty z europejskimi organizacjami samorządowymi. Był wiceprzewodniczącym Rady Gmin i Regionów Europy w latach 1995-2001 i przewodniczącym polskiej delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w latach 1990-1998. W latach 2002-2004 Członek Zarządu Zgromadzenia Regionów Europy oraz Rady Polityki Regionalnej Państwa.
W latach 1998-2002 pierwszy marszałek województwa śląskiego po reformie samorządu terytorialnego. Inicjator Konwentu Marszałków Województw.
Od 1979 wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, potem na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 2004 roku poseł do Parlamentu Europejskiego. Skarbnik i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. W latach 2004-2009 Wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego. Zaangażowany w działania Parlamentu Europejskiego w ramach europejskiego dialogu z kościołami. Od 2015 roku przewodniczący grupy roboczej ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Członek Zarządu Fundacji Roberta Schumana dla rozwoju współpracy pomiędzy chrześcijańskimi demokratami w Europie oraz Przewodniczący grupy roboczej Wartości i wolności Sieci Idei Europejskich, która jest think tankiem Europejskiej Partii Ludowej. Współzałożyciel i przewodniczący parlamentarnej Intergrupy URBAN, zrzeszającej polityków, interesariuszy oraz osoby cywilne zainteresowane tematyką miejską. To obecnie jedna z 28 intergrup działających w Parlamencie Europejskim, skupia ponad 100 partnerów i 86 europosłów.
Skupiał się na organizowaniu na terenie województwa śląskiego łącznie kilkuset różnego rodzaju spotkań konferencji, seminariów i wykładów, przeznaczonych dla młodzieży szkolnej, studentów, różnych grup zawodowych, środowisk gospodarczych oraz dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.
W sposób szczególny skupiał się na problemach samorządu terytorialnego. Co roku organizował w Katowicach międzynarodową konferencję Zarządzanie miastem", na której eksperci i praktycy zarządzania miastami z Polski i zagranicy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.