Katowice przeznaczą kilkaset tysięcy złotych na zabytki. Radni przyjęli uchwałę
Katowice przyznają pieniądze na renowację zabytków znajdujących się na terenie miasta. To 800 tys. złotych, które trafią w znacznej większości do katowickich parafii katolickich i ewangelickich i będą przeznaczone na remonty zabytkowych świątyń. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta przyjęła podczas sesji 2 marca.
Miejskie dotacje na zabytkowe budynki w Katowicach
Kilka katowickich parafii katolickich i dwie parafie ewangelickie otrzymają miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane związane z ich zabytkowymi budynkami. Łącznie miasto na tego typu prace przeznaczy 800 tysięcy złotych. Największymi beneficjentami dotacji została parafia katolicka pw. Świętej Anny w Janowie-Nikiszowcu oraz ewangelicka parafia Zmartwychwstania Pańskiego, znajdująca się przy ulicy Warszawskiej. Uchwała Rady Miasta w tej sprawie została przyjęta w czasie sesji, 2 marca.
Budynki wsparte miejskimi dotacjami w Katowicach
Parafia św. Anny w Janowie-Nikiszowcu
Parafia z zabytkowym kościołem św. Anny prowadzi remont dachu świątyni. Na ten cel miasto Katowice przeznaczy 150 tysięcy złotych. Inwestycja wkracza w drugi etap. O remoncie kościoła informowaliśmy w naszym artykule, który można przeczytać, klikając TUTAJ.
Parafia ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego
Kościół ewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego to najstarszy obiekt sakralny na terenie miasta Katowice. Wspólnotę ewangelicko-augsburską czeka malowanie wnętrza zabytkowej świątyni. Podobnie jak parafia w Janowie-Nikiszowcu, również ewangelicka katedra przy Warszawskiej otrzyma 150 tysięcy złotych w ramach miejskich dotacji. Więcej o zabytkowym kościele ewangelickim można przeczytać w naszym artykule, klikając TUTAJ.
Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach
W panewnickim klasztorze wymieniane są okna. Na drugi etap tych prac miasto Katowice przeznaczy dotację w wysokości 130 tysięcy złotych. Budynki klasztorne są uznane za zabytkowe już od 1973 roku. Kompleks klasztorny został wybudowany w pierwszych latach XX wieku.
Parafia pw. Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach - Dębie
Zabytkowy kościół w Dębie wymaga modernizacji ściągów budynku. To elementy stalowe zabezpieczające konstrukcję budynku, którego budowa zaczęła się w 1901 roku. Na ten cel miasto Katowice przeznaczy dotacje w wysokości 100 tysięcy złotych.
Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach
Pierwsza katedra katolicka w Katowicach - zabytkowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła otrzyma dotację na remont elewacji wieży, poniżej tzw. hełmu. To już kolejny etap związany z renowacją świątyni. W tym roku miejskie dotacje na prace w tym kościele wyniosą 100 tysięcy złotych.
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach
Dotacje przeznaczone parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP nie zostaną przeznaczone na prace w samym Kościele Mariackim, ale na renowację budynku znajdującego się na cmentarzu, którym zarządza parafia. Na remont zabytkowego budynku na nekropolii przy ulicy Francuskiej Katowice przeznaczą 60 tysięcy złotych.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach-Szopienicach
Mocno doświadczona losem ewangelicka parafia w Szopienicach otrzyma dotację w wysokości 60 tysięcy złotych na remont dachu zabytkowej świątyni z przełomu XIX i XX wieku. To z pewnością duże wsparcie dla szopienickiej wspólnoty ewangelickiej po tym, jak pod koniec stycznia 2023 roku, w wyniku eksplozji gazu zawalił się budynek plebanii parafii.
Związek Górnośląski w Katowicach
Ostatnim beneficjentem miejskich dotacji na zabytki jest Związek Górnośląski, który kwotę 50 tysięcy złotych przeznaczy na zabezpieczenie przed wilgocią zabytkowego budynku przy ul. Pawła Stalmacha nr 17 w Katowicach. W wilii z początku XX wieku zostaną wykonane prace mające na celu wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian przyziemia i piwnic. To kolejny etap renowacji budynku.