"Katowice są hipsterskie". Poznajcie Aleksandrę Jandę i jej niezwykłe dzieła sztuki [Zdjęcia]

Aleksandra Janda, którą odwiedzamy w cyklu „Ludzie w Katowicach”, uważa że sztuka nie jest po to, by ją rozumieć, ale po to, by ją czuć. Artystka, choć sama nie zwykła się tak nazywać, łączy różne dziedziny sztuki i w ten sposób zamierza sprawiać, by ludzie poczuli się lepiej i zwrócili uwagę na aspekty życia, z którymi na co dzień nie pozostają zbyt długo.

Niezwykłe dzieła Aleksandry Jandy
Ola pracuje i mieszka w jednym miejscu – jej pracowania łączy się z kuchnią i salonem. Myślę, że to doskonale pokazuje, jakie ma podejście do sztuki – pozbawione patosu, nie dla wybrańców i wykwalifikowanych krytyków. Sztuka – jak mówi nam Ola – jest po to, by w jej otoczeniu poczuć się lepiej. Każdy może czuć ją inaczej, każdy może ją odkrywać po swojemu i każdego dnia można w niej odnajdywać nowe znaczenia. Puste ramy, wiszące przy wejściu do pracowni Oli, mają wymiar symboliczny.
Nie chcę, żeby moja sztuka zamykała się w jakichś określonych regułach, zasadach, tematach. To właśnie dlatego tworzę sztukę interdyscyplinarną, łącząc m.in. malarstwo i rzeźbę. opowiada nam Ola
Skąd w Oli pomysł na to, by zajmować się sztuką? Jak nam opowiada, tworzenie różnych dzieł towarzyszy jej w zasadzie od zawsze.
Poczułam, że to co robię ma jakąś wartość, kiedy ludzie zaczęli pytać mnie, czy mogą kupić moje dzieła. Wtedy uznałam, że musi w nich być coś wyjątkowego, choć sama jeszcze nie nazywałam się artystką. podkreśla w rozmowie z nami Ola Janda
Barwy, faktury, materiały – to wszystko odważnie łączy Aleksandra Janda. Pomiędzy te wszystkie elementy stara się dołożyć jeszcze... niebagatelne znaczenie.
Pracuję teraz nad kolekcją „Brokat”. Będzie ona opowiadać o depresji wysokofunkcjonującej. Tytułowy, metaforyczny brokat jest kładziony na osoby z depresją po ich powierzchni, by widać było tylko to, co piękne, a tak naprawdę wewnątrz mogą być rozsypane na zupełnie inny brokat – pusty, ciemny i smutny. Chcę do tej kolekcji stworzyć deskrypcję, żeby ułatwić zrozumienie tych dzieł i pod każdym z nich zamieścić informacje o tym, gdzie osoby z depresją i innymi kryzysami psychicznymi mogą szukać pomocy. opowiada nam Ola
Kiedy pytamy o techniki, czas pracy, ulubioną porę na tworzenie, czy o przekaz poszczególnych dzieł, najczęściej słyszymy odpowiedź: „to zależy”. Ola mocno broni się przed wbiciem w schematy, konwenanse i formy. Pozwala jej to realizować swoje dzieła tak, jak czuje, a nie wedle ściśle określonego planu i harmonogramu. Czasem maluje na zamówienie, ale stara się też sama zaproponować dzieło do określonego wnętrza lub odpowiednie dla osoby zamawiającej.
Często pytam o wnętrza i oczekiwania pod kątem kolorystyki, ale zawsze mówię, że pracuję w swoim stylu, że nie jestem w stanie przygotować wizualizacji obrazu. podkreśla artystka
Ola nie urodziła się w Katowicach, ale sama wybrała to miasto na miejsce do życia i realizowania twórczości.
To miasto jest takie… hipsterskie. Katowice są trochę jak moja sztuka – bez ram. Z jednej strony patrzymy na to miasto, jako na poprzemysłowe, z drugiej strony dające mnóstwo możliwości młodym ludziom. Jest bardzo dużo miejsc dla sztuki i wydarzeń kulturalnych. Jest zielono, spokojnie, komfortowo. Śląsk zawsze był dla mnie ważnym miejscem, w którym czuję się u siebie. zaznacza Ola
W marcu będzie można spotkać Olę podczas jej warsztatów w Forum Designu w Katowicach. To miejsce przy al. Korfantego 6, to także miejsce, gdzie często można znaleźć dzieła Aleksandry Jandy.
8 marca o godzinie 14:00 rozpoczną się warsztaty „Formy Kobiecości”, na których będzie można stworzyć własne rzeźby YONI z masy samoutwardzalnej, spędzić czas w kobiecym gronie i celebrować twórczo Dzień Kobiet.
Na marzec zaplanowana jest także wystawa indywidualna Aleksandry Jandy „BROKAT”. To wspomniana już malarska opowieść o depresji wysokofunkcjonującej, maskach nakładanych, aby wpasować się w role społeczne.
Wystawa odbędzie się w Black Woolf Katowice przy ul. 3 Maja 25.
Jesteś z Katowic i masz ciekawą pasję lub prowadzisz biznes, o którym chcesz nam opowiedzieć? Napisz do nas na redakcja@wkatowicach.eu lub wyślij wiadomość na nasze media społecznościowe
Zobacz także
![Różne światy zaklęte w pięknych plakatach! Poznajcie Wiktorię Tarnowską i jej Blask Design Studio [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/Blask__26__mini.jpg.webp)
Różne światy zaklęte w pięknych plakatach! Poznajcie Wiktorię Tarnowską i jej Blask Design Studio [Zdjęcia]
![Kwiaty inne niż wszystkie. Zobaczcie piękne szydełkowe dzieła Kasi [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC05304_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Kwiaty inne niż wszystkie. Zobaczcie piękne szydełkowe dzieła Kasi [Zdjęcia]
!["Znamy się od dawna i mamy na to papiery". Nowa wystawa na Placu Kwiatowym w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/IMG_5441_mini.jpg.webp)
"Znamy się od dawna i mamy na to papiery". Nowa wystawa na Placu Kwiatowym w Katowicach [Zdjęcia]

Weekend w Katowicach 28 lutego - 2 marca. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
![Niezwykła wystawa (nie tylko) dla dzieci w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej! Przenieś się do niesamowitego świata przyrody i zwierząt! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/Myszka_i_Kr%C3%B3liczka_mini.jpeg)
Niezwykła wystawa (nie tylko) dla dzieci w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej! Przenieś się do niesamowitego świata przyrody i zwierząt! [Zdjęcia]
![Z serca Amazonii do Katowic. Basia Flores koloruje nasze miasto [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/tn_DSC01213_mini.jpg.webp)
Z serca Amazonii do Katowic. Basia Flores koloruje nasze miasto [Zdjęcia, wideo]
![Kolaże Aleksandry Morawiak podbijają świat! Artystka otworzyła swój lokal Miłodom w Katowicach [Wideo, zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/mi%C5%82odom_mini.jpg.webp)