Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny realizuje pierwsze projekty. Początek budowy HUBu w Nikiszowcu w przyszłym roku
Katowice chcą być stolicą polskiego gamingu i nowych technologii. Miasto nie poprzestaje na organizowaniu IEM w katowickim Spodku, ale stara się przyciągnąć do stolicy Górnego Śląska inwestorów z branży. Temu ma służyć katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny, który powstanie na terenach pokopalnianych w Nikiszowcu.
HUB Gamingowo-Technologiczny podejmuje pierwsze działania w Katowicach
W Katowicach trwają prace projektowe nad Dzielnicą Nowych Technologii, czyli HUB-em Gamingowo-Technologicznym. Inwestycja, która powstanie na terenie po KWK "Wieczorek", ma ułatwiać realizację nowych projektów i nawiązywanie współpracy branży gamingowej z otoczeniem gospodarczym.
Choć wbicie „pierwszej łopaty” planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku, to w ramach HUB-u już teraz realizowane są pierwsze projekty. Przykładem jest Games Music Fest organizowany przez Filharmonię Śląską we współpracy z m.in. Keywords Studio, Uniwersytetem Śląskim oraz miastem.
Katowice są gospodarzem wielu wydarzeń, m.in. sportowych, kulturalnych oraz szeroko rozumianej rozrywki. Gościmy duże festiwale muzyczne i organizujemy wielkie koncerty. W 2015 roku Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Muzyki UNESCO i do dzisiaj są jedynym miastem w Polsce oraz jednym z 22 w Europie, które mogą szczycić się tym wyróżnieniem. Jednocześnie od lat odbywają się u nas finały Intel Extreme Masters. Wydarzenie skupiające światowe gwiazdy e-sportu przyciąga do Katowic tysiące fanów i jest transmitowane do najdalszych zakątków świata. przypomina prezydent Katowic, Marcin Krupa
Teraz te dwa elementy, mocno obecne w Katowicach znów się połączą za sprawą Game Music Festiwal. Wydarzenie będzie poświęcone muzyce towarzyszącej rozgrywkom w wirtualnej rzeczywistości. dodaje prezydent
17 i 18 lutego, w Spodku oraz Filharmonii Śląskiej, odbędą się koncerty, panele dyskusyjne i spotkania, z udziałem uznanych kompozytorów, twórców i osób z branży. Wśród gości znajdą się między innymi Adam Skorupa - odpowiedzialny za skomponowanie muzyki do gry „Wiedźmin” czy Peter McConnell, znany ze współpracy ze studiem LucasArts, odpowiedzialnym za ścieżkę dźwiękową dla wielu gier poświęconych Gwiezdnym Wojnom. Więcej o Game Music Festiwal można przeczytać w naszym artykule, klikając TUTAJ.
Technologie i biznes przyszłości w historycznym miejscu
Kiedyś kopalnia węgla kamiennego - teraz zagłębie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny, który ma powstać na terenach po KWK "Wieczorek" w urokliwym Nikiszowcu, to obraz zmian, jakie zachodzą na naszych oczach. W industrialnej przestrzeni - typowej dla historycznego oblicza Katowic - powstaje inwestycja oddająca kierunek rozwoju na przyszłość.
HUB ma skupiać przedsiębiorców związanych z branżą e-sportu i gier komputerowych, a także firmy technologiczne. Będą mieli oni do dyspozycji powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia filmowe i e-sportowe, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Stworzenie dla tych branż wspólnej przestrzeni pozwoli przyciągnąć kolejne podmioty, a także zapewni warunki sprzyjające do powstawania wspólnych projektów. Pomoże w tym również międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w e-gamingu - Intel Extreme Masters.mówi zastępcaca dyrektora ds. HUB-u w spółce Katowickie Inwestycje S.A., Wojciech Maroszek
HUB Gamingowo-Technologiczny to inwestycja o szacowanej wartości ok. 600 mln zł. Jej zakres oraz powstanie na terenie po byłej kopalni sprawia, że porównywana jest do powstałej w Katowicach Strefy Kultury. Obecnie prowadzone prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów HUB-u - adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków.
Wiosną powinien być gotowy projekt budowlany dla tego etapu, po którym powstanie projekt wykonawczy, a w pierwszej połowie 2024 roku będzie można rozpocząć prace budowlane. Jednocześnie trwają działania związane z realizacją pozostałych etapów inwestycji. Jeszcze w tym kwartale ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny, obejmujący powstanie studiów filmowych i e-sportowych. Dokumentacja projektowa tego etapu powinna być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku.
Zwycięski projekt spółki AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina
Dzielnica Nowych Technologii realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które otrzymało I nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej jury konkursowe przyznało za wnikliwe podejście do tematu konkursu.