Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych. W Katowicach uczczono ofiary NKWD
22 kwietnia w Katowicach odbył się Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego. W czasie oficjalnych uroczystości - najpierw na Placu Andrzeja, a następnie przy Pomniku Policjanta Polskiego, przy Komendzie Wojewódzkiej Policji, uczczono pamięć funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy zostali zamordowani przez NKWD.
Uroczystość przy Pomniku Ofiar Katynia na Placu Andrzeja w Katowicach
Uroczystości na Placu Andrzeja w Katowicach zgromadziły wielu znamienitych gości przed południem, 22 kwietnia. Wśród nich był komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa, przedstawiciele śląskiego garnizonu policji i innych służb mundurowych oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
Początek uroczystości wyznaczono na godzinę 11.00. Przed pomnik Ofiar Katynia przybył komendant główny policji. Uczczono pamięć zamordowanych w Katyniu funkcjonariuszy służb mundurowych z województwa śląskiego. Przed pomnikiem złożono symboliczny wieniec.
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna - NKWD - wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.
Monument, przy którym odbyła się pierwsza część uroczystości, został odsłonięty w 2001 roku. Rzeźba przedstawia policjanta i dwóch oficerów stojących nad dołem śmierci. Jego powstanie było wynikiem starań specjalnego komitetu przy Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska z siedzibą w Katowicach oraz katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Plac wokół monumentu na uroczystości 22 kwietnia przygotował Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Po pierwszej części obchodów uformowała się kolumna marszowa. Policjanci, poczty sztandarowe i wszyscy biorący udział w wydarzeniu wyruszyli ulicami miasta w kierunku Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się część oficjalna przy Pomniku Policjanta Polskiego, na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej. To jedyne tego typu miejsce w Europie, inspirowane warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza. 17 września 1993 w grobie złożono, ekshumowane w Miednoje, szczątki nieznanego policjanta.
Pomnik Policjanta Polskiego
W tej części uroczystości na maszt wciągnięto polską flagę, odegrano hymn państwowy, a następnie wręczono odznaczenia państwowe. Medalem „Pro Patria” został uhonorowany prezydent miasta Katowice Marcin Krupa. Odznaczenie przyznawane jest osobom (fizycznym oraz prawnym) w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
W czasie uroczystości odbyła się także krótka modlitwa za poległych. Chwilą ciszy uczczono także pamięć ofiar górniczej katastrofy w KWK „Pniówek” w Pawłowicach.
Uroczystości zakończył montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.
Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej i upamiętnienie poległych w jej wyniku funkcjonariuszy służb mundurowych zbiegają się z 100. rocznicą utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Utworzono ją po powrocie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Jej zastępy zostały znacząco osłabione w czasie II wojny światowej. W czasie jej trwania tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD.
W związku z uroczystymi obchodami stulecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego, opracowywana jest nowa wystawa prezentująca historię formacji, która premierową odsłonę będzie miała 9 czerwca 2022 r. na Placu Kwiatowym w Katowicach.