Kolejne zatrzymania ludzi z mafii śmieciowej. 10 osób działało m.in. w Katowicach i Mikołowie
10 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej. To kolejna realizacja w wielowątkowym śledztwie, które od 2021 roku prowadzą policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach, a nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Katowicach. Dotychczas obejmuje ono 19 osób podejrzanych. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, powołana została specjalna grupa operacyjno-procesowa.
Mafia śmieciowa w Katowicach i Mikołowie
Policjanci z Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach od 3 lat współpracowali przy tej sprawie ze śledczymi z innych komend śląskiego garnizonu oraz Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej.
Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach w maju 2024 roku, w Wydziale d/s Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powołana została grupa operacyjno-procesowa, w skład której weszli funkcjonariusze z:
- Wydziału Kryminalnego,
- Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą,
- Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców
- i Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Efektem pracy śledczych jest zatrzymanie i przedstawienie prokuratorskich zarzutów kolejnym 10 osobom w wieku od 36 do 60 lat. Dwóch z nich zostało doprowadzonych z zakładów karnych, gdzie odbywali wcześniej zasądzone kary więzienia.
Osobom tym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie Katowic, Mikołowa i innych miejscowości w Polsce, której członkowie składowali i transportowali niebezpieczne odpady w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi czy też spowodować poważne zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zdecydował o zastosowaniu wobec 9 osób tymczasowego aresztowania. Wobec jednej prokurator zastosował natomiast dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w kwocie 50 tysięcy złotych.
Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy. W jego toku badane są także powiązania pomiędzy zorganizowanymi grupami przestępczymi, zajmującymi się nielegalnym składowaniem odpadów.