Kolejowe inwestycje trwają również w Sosnowcu. Nowy przystanek Sosnowiec Środula nabiera kształtów
Między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. PKP prowadzi zaawansowane prace. Buduje nowe przystanki Sosnowiec Środula i Katowice Morawa oraz dodatkowy peron na stacji Sosnowiec Główny. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będą sprawniejsze podróże, wygodniejsze przystanki kolejowe i większe możliwości w ruchu pociągów. Zadanie jest dofinansowane ze środków UE w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Inwestycje kolejowe w Sosnowcu
Mija rok odkąd wbito pierwszą łopatę na inwestycji realizowanej na linii kolejowej Będzin – Katowice Szopienice Południowe. W Sosnowcu postępują prace przy nowym przystanku Sosnowiec Środula.
Wybudowaliśmy już jeden z dwóch nowych peronów, który wyposażamy w nawierzchnię z wypukłą fakturą. Powstaje bezpieczne przejście podziemne pieszo-rowerowe, które zastąpi przejazd w poziomie szyn. Obiekt jest już w połowie gotowy. Od grudnia, ruch pociągów zostanie poprowadzony nowym torem, a wykonawca rozpocznie prace przy drugiej części przejścia podziemnego. przekazuje PKP PLK
Obiekt zostanie połączony z peronami za pomocą schodów, pochylni i wind. Ruch drogowy będzie docelowo poprowadzony wiaduktem nad torami. Aby to było możliwe, obok nowego przystanku Sosnowiec Środula, budowany jest wjazd na DK94 z ul. Północnej w kierunku Katowic oraz wyjazd z DK94 na ul. Północną w kierunku Krakowa. Pracom kolejarzy będzie towarzyszyć inwestycja miejska. Zakończenie robót i udostępnienie wjazdów i zjazdów z DK94 planowane jest w połowie 2025 r.
Modernizowana jest również stację kolejową Sosnowiec Główny. Wybudowano segment przejścia podziemnego z wyjściem na nowo budowany peron nr 3, który będzie wyposażony w schody i windę. Na terenie stacji powstaje nowa nastawnia, z której dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego.
W Sosnowcu budowana jest też nowoczesna hala garażowo–magazynowa na terenie bazy specjalnego pociągu ratunkowego (SPR) PLK SA. Obiekt powstaje w miejscu dawnych magazynów. W hali będzie stacjonować specjalistyczny pojazd ratownictwa technicznego. Możliwe będzie też magazynowanie sprzętów i materiałów oraz wykonywanie prac naprawczych i remontowych.
Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic budowane są dodatkowe tory, dzięki którym rozdzielony zostanie ruch dalekobieżny od regionalnego. Po przebudowie obiektów inżynieryjnych, zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.
Prace prowadzone są już na wiadukcie kolejowym przy ul. Nowopogońskiej. Rozpoczęcie prac na wiadukcie przy ul. Piłsudskiego planowane jest na początku lutego 2025 r. Droga pod wiaduktem dla ruchu kołowego będzie zamknięta przez około 30 dni. Ruch pieszy będzie utrzymany. Po miesiącu droga zostanie otwarta i wtedy zostanie zamknięty przejazd pod wiaduktem na ul. Żeromskiego.
Mając na uwadze komfort mieszkańców, zmiany będą wprowadzane etapami. Na czas zamknięć będą przygotowane alternatywne trasy dojazdu dla samochodów i pieszych, o których poinformujemy z wyprzedzeniem. wskazuje PKP PLK
Prace prowadzone są na też stacji Będzin, która docelowo będzie obsługiwać wyłącznie ruch towarowy.
Na katowickim odcinku tego zadania zamontowano dwa przęsła nowego wiaduktu kolejowego przebiegającego nad modernizowaną linią. Wykonawca pracuje przy budowie mostu nad rzeką Rawą. Prace przy budowie przystanku Katowice Morawa będą kontynuowane w drugiej połowie 2025 r.
Prace na linii Będzin – Katowice Szopienice Płd. są częścią wielkiej inwestycji. Modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinkach Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice ma wartość ok. 7 mld zł i jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Postęp prac można śledzić na stronie internetowej dedykowanej inwestycji - www.slaskienatorach.pl.