Kongres Oświaty 2022 w Katowicach. Czekają warsztaty i wykłady
Już dziś, we wtorek 18 października, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie miała miejsce kolejna edycja Kongresu Oświaty. W wydarzeniu wezmą udział nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Miejsce to będzie platformą do dialogu między pracownikami edukacji; będzie to również okazja, by poszukać odpowiedzi na nurtujące oświatę pytania.
Kongres Oświaty Katowice 2022
Kongres Oświaty Katowice 2022 odbędzie się 18 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym UŚ. Tegoroczna edycja jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Śląskiego (reprezentowanym przez Uniwersytet Otwarty UŚ) oraz Miasta Katowice. Organizatorzy chcą stworzyć platformę wymiany poglądów, pomysłów i idei dla szerokiego grona osób zainteresowanych edukacją.
Szczególnie ważny jest dialog o tym, jak wspierać młode osoby w budowaniu mądrej i szanującej się społeczności oraz sposobu tworzenia dobrze funkcjonującej szkolnej wspólnoty. Jak podkreślają organizatorzy, rozmowa nie będzie tyczyć się wyłącznie uczniów — wśród tematów pojawić się mają również wielopoziomowe relacje w szkołach wraz z podmiotowością i tożsamością nauczycieli.
W tym roku wydarzenie opiera się na trzech blokach tematycznych:
- „Dla siebie”,
- „Dla uczennic i uczniów”
- oraz „Dla społeczności szkolnej”.
Ideą przewodnią jest uważność, podmiotowość i dbałość o relacje. Prowadzący wykłady oraz warsztaty będą poszukiwać odpowiedzi w ważnych dla edukacji kwestiach — jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe, w jaki sposób zadbać o wzajemny szacunek i równość oraz jak dostrzegać jedność wspólnoty szkolnej mimo różnorodności osób ją tworzących.
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są nauczyciele, psychologowie, pedagodzy oraz dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Harmonogram Kongresu Oświaty 2022:
- godz. 8:15-9:15 rejestracja uczestników,
- godz. 9:15 otwarcie kongresu,
- godz. 9:30-10:30 wykład inauguracyjny - „Ubuntu — Jestem bo Jesteśmy”. Czy tworzenie wspólnoty równych i różnorodnych w relacji dydaktycznej jest możliwe i potrzebne? - dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ (Rzecznik Praw Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
- godz. 10:30-10:55 przerwa kawowa,
- godz. 11:00-15:45 obrady w sekcjach: Sekcja I - „Ja”, Sekcja II - „On/Ona”, Sekcja III - „MY”.
Szczegółowe informacje dotyczące tematyki poszczególnych wykładów oraz ich harmonogram można znaleźć TUTAJ.
Opracował: Jakub Dyl