Ligota ma swój hymn! Pieśń "Ciecze woda bez Ligota" oficjalnym symbolem dzielnicy - posłuchaj

Stara śląska pieśń tradycyjna "Ciecze woda bez Ligota" została hymnem Ligoty. Radni Dzielnicy przyjęli uchwałę, by ta pieśn otrzymała status hymnu dzielnicy. Utwór, zapisany przez prof. Adolfa Dygacza w 1981 roku, stanowi ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego i symbol tożsamości mieszkańców Ligoty.

"Ciecze woda bez Ligota" oficjalnym hymnem Ligoty-Panewnik – historyczna uchwała radnych
Na Nadzwyczajnej Sesji Rady Dzielnicy nr 6 Ligota-Panewniki, która odbyła się 30 stycznia 2025 roku, radni podjęli historyczną uchwałę. Utwór Ciecze woda bez Ligota (pełna nazwa: Ciecze woda bez Ligota, nazywo sie Kłodnica), zapisany przez prof. Adolfa Dygacza w 1981 roku, otrzymał status hymnu dzielnicy.
To ważny moment dla lokalnej społeczności, która od lat ceni i pielęgnuje tę piękną śląską pieśń ludową.
"Ciecze woda bez Ligota" jest nie tylko cennym elementem dziedzictwa kulturowego, ale również symbolem tożsamości i jedności mieszkańców Ligoty. mówi radny dzielnicy i propagator jej historii, Grzegorz Płonka
Radni mają nadzieję, że hymn będzie odtąd rozbrzmiewał podczas ważnych uroczystości i wydarzeń, przypominając o bogatej historii i tradycjach dzielnicy.
Podejmując tę uchwałę, radni wyrazili przekonanie, że nadanie utworowi statusu hymnu to istotny krok w kierunku zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim poparciem mieszkańców, którzy widzą w hymnie symbol, który jednoczy i wzmacnia poczucie wspólnoty.
Pieśń po raz pierwszy została zapisana przez prof. Adolfa Dygacza w 1981 roku. Przekazała mu ją mieszkanka dzielnicy, Anna Folwarczny (ur. 1906 r.). Została także uwieczniona na płytach CD przez trzy ligockie zespoły - "Ligocianie", "Mali Ligocianie" i "Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im Janiny i Adolfa Dygaczów”.
Posłuchaj hymnu Ligoty!
Tekst pieśni Ciecze woda bez Ligota:
Ciecze woda bez Ligota,
nazywo sie Kłodnica,
ujrzołech cię piyrszy roz, kochanko,
wpadoś mi ty do serca.
Tyś mi zawdy obiecywoł,
iż do wojny nie pójdziesz,
ukrod żeś mi mój wionek zielony,
a teros mi odjedziesz.
A ten mój wionek zielony
z prawej merty uwity,
pewnie bydzie ten mój
kochanecek, na wojence zabity.
Woda ciecze, kwiot usycho,
rok za rokiem przeminie,
ino moje wielkie miłowanie
do ciebie nie zaginie.
Trzy pierwsze zwrotki są tekstem tradycyjnym, natomiast autorem czwartej zwrotki jest Grzegorz Płonka.
Pieśń Ciecze woda bez Ligota
Śląska pieśń tradycyjna Ciecze woda bez Ligota (pełna nazwa – Ciecze woda bez Ligota, nazywo się Kłodnica) powstała najprawdopodobniej ponad sto lat temu. Jest to pieśń powszechna – miłosna z wątkami etniczno-lokalnymi i wojackimi. Ukazała się w zbiorze Adolfa Dygacza pt. Pieśni ludowe miasta Katowic, wydanym przez Katowickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w 1987 r. W zbiorze tym znalazło się w sumie 69 pieśni zebranych przez prof. Dygacza w Ligocie, co świadczy o tym, że Ligocianie byli rozśpiewaną społecznością.
W 2010 roku z okazji obchodów 650. rocznicy istnienia Ligoty pieśń Ciecze woda bez Ligota została wzbogacona o czwartą zwrotkę (zachowując gwarowe słownictwo na przestrzeni lat zgodne z tradycją ich powstawania) i nagrana przez zespół Ligocianie, wykonującą ją w aranżacji muzycznej w składzie: śpiew i muzyka – Joachim Rzychoń, Adam Orłęb, Krzysztof Głuch, Andrzej Kowalski i Grzegorz Płonka. W 2012 roku Ligocianie umieścili ją na płycie Ciecze Woda, w 2016 roku pieśń nagrano na płycie Dlo Wos śpiywomy zespołu Mali Ligocianie, a w 2017 roku Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im. Janiny i Adolfa Dygacza na płycie Fo śpiywo, troski rozwijo.
Ligocianie
Ligocianie to śląska grupa muzyczna, która rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku. Nazwa zespołu pochodzi od dzielnicy Katowic – Ligoty, z którą każdy członek bandu jest w jakiś sposób związany.
Zespół ma całkiem spory skład a do nagrywanych utworów i do występów często zaprasza innych muzyków. Aktualnie Ligocianie to:
- Grzegorz Płonka – twórca projektu artystycznego Ligocianie oraz jego wokalista;
- Joachim Rzychoń – gitarzysta basowy i współzałożycie Ligocian; gitarzyści:
- Adam Otręba, Andrzej Kowalski, Mirosław Rzepa i Stanisław Sroka; Marek Kiełbusiewicz – perkusista kapeli; Ireneusz Osiecki – akordeonista oraz grający na gitarze i banjo – Patryk Filipowicz.
Ligocianie to grupa śpiewająca stare, dobrze znane pieśni śląskie w nowych współczesnych aranżacjach, często z jedną czy dwoma zwrotkami autorskimi. Pieśniczki wykonywane przez kapelę to teksty spisane w XIX i na początku XX wieku przez etnografów i folklorystów, ze szczególnym uwzględnieniem utworów spisanych przez Adolfa Dygacza.
"Ciecze woda bez Ligota" to pierwsza piosnka nagrana w 2011 roku przez zespół. Do udziału w nagraniu zaproszeni zostali: skrzypaczka Aleksandra Stryj-Modliszewska, pianista Krzysztof Głuch oraz wokalistka Martyna Bańczyk. Już od początku 2012 roku zaczęły powstawać następne utwory, tym razem z gościnnym udziałem Bernarda Krawczyka.
Zobacz także
![Śląski Związek Chórów i Orkiestr ma 115 lat – poznaj jego historię i działalność [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC05070_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Śląski Związek Chórów i Orkiestr ma 115 lat – poznaj jego historię i działalność [Zdjęcia, wideo]

Pomnik przyrody w Ligocie? Miałby nim zostać 100-letni dąb szypułkowy przy ul. Franciszkańskiej
![Beboczka mażoretka? Zespół "Akcent" stara się o swoją figurkę śląskiego stworka! [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/Beboczka_ma%C5%BCoretka_mini.jpeg)
Beboczka mażoretka? Zespół "Akcent" stara się o swoją figurkę śląskiego stworka! [Zdjęcia, wideo]
![Żywa szopka bożonarodzeniowa w Panewnikach. W ogrodzie klasztornym czeka wiele atrakcji [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/%C5%BBywa_szopka__6__mini.jpg.webp)
Żywa szopka bożonarodzeniowa w Panewnikach. W ogrodzie klasztornym czeka wiele atrakcji [Zdjęcia]
![To prawdziwy hymn ZUKS GKS Katowice! Posłuchajcie utworu o zapaśniczej sekcji GieKSy! [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/ZUKS_mini.jpg.webp)
To prawdziwy hymn ZUKS GKS Katowice! Posłuchajcie utworu o zapaśniczej sekcji GieKSy! [Wideo]
![Szkoła do hymnu! Uczniowie katowickich szkół wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" z okazji Święta Niepodległości [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/Hymn__7__mini.jpg.webp)
Szkoła do hymnu! Uczniowie katowickich szkół wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" z okazji Święta Niepodległości [Zdjęcia, wideo]

Drzewa Młodych Ligocian zasadzone! Mieszkańcy dzielnicy posadzili 50 nowych drzew!
![Wyjątkowy kamień na historycznej granicy Ligoty i Brynowa [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-05/DSC08811_Du%C5%BCy_mini.jpeg)