Likwidacja kopciuchów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Porozumienie STOP SMOG
Prawie 200 kopciuchów zostanie zlikwidowanych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym też w Katowicach, w ramach rządowego programu STOP SMOG.
Likwidacja kopciuchów w ramach programu STOP SMOG
Działania, polegające m.in. na likwidacji kopciuchów, będą prowadzone w 11 gminach w ramach rządowego programu STOP SMOG. W środę, 26 października, w Warszawie podpisano w tej sprawie porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
11 gmin, które obejmie program STOP SMOG to:
- Będzin,
- Bieruń,
- Bobrowniki,
- Bytom,
- Dąbrowa Górnicza,
- Gierałtowice,
- Katowice,
- Mysłowice,
- Sośnicowice,
- Tychy
- i Zabrze.
W ramach programu, na terenie tych 11 gmin, zostanie przeprowadzonych 210 przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach osób ubogich energetycznie. Zgodnie z wnioskiem nastąpi likwidacja niespełniających standardów niskoemisyjnych źródeł ciepła w 199 budynkach jednorodzinnych oraz inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków.
Zadaniem gmin będzie nabór i weryfikacja wniosków mieszkańców, co nastąpi na początku 2023 roku, a także wspólna z GZM promocja działań. Samorządy lokalne będą także kontrolować utrzymanie trwałości projektu po zakończeniu prac budowlanych.
Program STOP SMOG jest obsługiwany przez NFOŚiGW, natomiast Metropolia może w nim uczestniczyć dzięki nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie z początkiem stycznia 2021 r. Przypomnijmy, że głównym źródłem emisji są piece i przestarzałe kotły węglowe.
Program Stop Smog ma być wsparciem dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mają zbyt niskie dochody, by dokonać zmian w nieefektywnym i zagrażającym środowisku systemie ogrzewania.
Całkowita kwota porozumienia wynosi 11 129 656,35 zł, w tym współfinansowanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów w wysokości 7 785 989,48 zł. Oprócz zawarcia porozumienia z NFOŚiGW Metropolia będzie odpowiedzialna za doradztwo techniczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych dotyczących realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Ponadto GZM udzieli gminom pomocy finansowej na poziomie 15 proc. wartości porozumienia.